Azok legalább már menekült státusért folyamodtak Szerbiában, akik júniusban lepték el Horgos központját. A Kispiacnál megtalált külföldieknek még erre sem volt lehetőségük. (Fotó: Miskolci Magdolna)
Már kedden érkezett egy olyan, nem hivatalos információ, hogy hétfőn este embercsempészeket fogtak a rendőrök Kispiacon a volt Joker fatelep környékén, és a hűtőkocsiban mintegy ötven, olyan afgán állampolgárt találtak, akik az Európai Unióba szerettek volna eljutni. A Magyar Szó kérésére szerdán megfogalmazott hivatalos információban a Nagykikindai Rendőri Igazgatóság szóvivője közölte, hogy a rendőrök elfogtak négy szerbiai állampolgárt, a tiszaszentmiklósi Dušan P.-t (1985), a szabadkai Petar V.-t (1984), a bajmoki Radiša K.-t (1989) és a padéi Dragomir N.-t (1993), akik augusztus 22-én megfelelő fizetség ellenében megszervezték 52 külföldi állampolgár átszállítását Magyarországra. A török, pakisztáni, afgán és indiai állampolgárok között 22 kiskorú is volt.
A gyanúsítottak két járművel, egy hamis szabadkai rendszámtáblás hűtőkocsival és egy kombival vitték őket a határ felé. A négy személy ellen bűnvádi eljárás indult a szabadkai ügyészségen tiltott határátlépés és embercsempészet megalapozott gyanúja miatt. A Szabadkai Alapbíróság vizsgálóbírója 30 napos előzetes letartóztatásba helyezte őket.
Azt már Csikós László, a magyarkanizsai polgármester katasztrófavédelemmel megbízott tanácsosa mondta el, hogy a magyarkanizsai rendőrállomás közlekedési osztályának dolgozói, valamint a zentai rendőrállomás dolgozói rutinellenőrzés közben hétfőn este, 21.20-kor egy (aznap reggel elkötött) hűtőkocsi rakterében különös szállítmány találtak. Az unióba tartó külföldi állampolgárok a magyarkanizsai rendőrállomás udvarán töltötték a hétfő éjszakát, majd egy részük ellen intézkedést foganatosított a Zentai Szabálysértési Bíróság kihelyezett magyarkanizsai osztálya.
Mint kiderült, az embercsempészek azzal az ígérettel gyűjtötték össze a térségben a külföldi állampolgárokat, hogy átjuttatják őket a szerb–magyar határon, hogy onnan tovább folytathassák útjukat végcéljuk felé, a Brit-szigetekre, Hollandiába, Belgiumba. A csoportot azonban figyelték és kísérték mind a hazai, mind a magyarországi bűnüldöző szervek. Az összehangolt és sikeres akciónak köszönhetően azonban még a határ innenső oldalán lebuktak.
Az embercsempészek bűncselekmény gyanúja miatt rács mögé kerültek, akárcsak szabálysértés gyanújával a nagykorú, határsértésre készülő külföldiek – a kiskorúakkal szemben viszont nem indult eljárás. Ők az utcára kerültek.
Csikós László szerint ez a probléma államilag, hatóságilag egyáltalán nincs megoldva. Az önkormányzat katasztrófavédelmi alapjából ők ellátták élelemmel, ásványvízzel a szerencsétleneket, de ennél többet nem tehettek.
Nemcsak az embercsempészek kegyetlenek, akik az áldozataikat megfosztják minden értéküktől, okmányuktól, és gyakran kiteszik őket az autóúton vagy a Tisza mentén azzal a hazugsággal, hogy már Magyarországon vannak. Sok esetben kegyetlenek a menekültügyi és menedékjogi előírások is, de még kegyetlenebb a tehetetlenség, ami kénytelen eltűrni, hogy a környezetet és a nyelvet nem ismerő, kifosztott és magukra hagyott tizenévesek kóboroljanak körülöttünk kétségbeesetten. Mert aligha lehet valaki kétségbeesettebb, mint az a kiskorú fiú, akit a könyörgése ellenére sem zárnak be nagykorú bátyjával együtt, hanem inkább szélnek eresztik a számára idegen világba.