2024. július 17., szerda

Újult sportlendületben Tóthfalu

Korszerű futballpálya épül magyar támogatással – Az állam a sporttagozatos kollégistákat is támogatja – Már elemisták is focizni akarnak

Utasi Jenő atya a segédpálya mellett

„A semmiből egy új, más világot teremtettem” – mondta annak idején a nagy magyar matematikus, Bolyai János, akinek a nevét viseli a zentai tehetséggondozó gimnázium. Az intézmény igazgatója, Gajda Attila és Tóthfalu vezetése a helyi plébánossal összefogva valóban, szinte a semmiből teremtett meg egy futballra szakosodott sportgimnáziumi tagozatot.

Amikor egy évvel ezelőtt Tóthfaluban tornaterem, megfelelő pályák és egyéb felszerelés nélkül megnyitották a Bolyai gimnázium futballra szakosodott sporttagozatát, nagyon sokan jó adag szkepticizmussal, hitetlenkedve fogadták, halva született ötletnek tartották a látszatra meggondolatlan „partizán” akciót, mondván: Ebből aztán nem lesz semmi!

BÁTOR VÁLLALKOZÁS

Elmúlt egy iskolaév és a sporttagozat túlélte a számos megpróbáltatást, meg nem értést, pénzhiányt, gáncsoskodást. Az iskola, a fociakadémia csapata megnyerte a szabadkai minőségi kadét ligát, bizonyítva a diákok tehetségét. A tavalyi kezdők közül a második osztályban 13-an maradtak, a most indult elsősök pedig 26-an vannak. Időközben elkészült a segédpálya, meg a töltés, van konditerem is, jelenleg pedig nagy munkálatok folynak, a magyarországi Bethlen Gábor Alap támogatásával október végére elkészül egy modern, a mai futball követelményeinek megfelelő nagypálya is.

Bata Ferenc az új Nyers Istvánról elnevezett egyesület mezében

A bátor vállalkozás elindításáról és a még megoldásra váró feladatokról Bata Ferenccel, a helyi közösség elnökével, Utasi Jenő atyával és a gimnázium igazgatójával beszélgettünk:

– A történetünk visszanyúlik egészen 2002-ig, amikor Utasi atyával Magyarországon körbejártuk a tehetséggondozó általános iskolákat, és arra a megállapításra jutottunk, hogy Vajdaságban is lehetne hasonló oktatási intézmény, és miért ne éppen Tóthfaluban. A szót tett követte, számos akadály ellenére az iskolaépületet a Tartományi Nagyberuházási Alap, az egyház és a helyi közösség támogatásával 2008-ra úgymond félkész állapotba hoztuk. Elsőnek az általános iskola költözhetett be a nem teljesen kész épületbe, majd tavaly kaptunk egy megkeresést a zentai Bolyai gimnáziumtól sporttagozat indítására Tóthfaluban. Őszintén szólva meglepetésként ért bennünket a felkérés, egy hét gondolkodási időt kértem, de végül beleegyeztünk a nem kevés buktatóval járó vállalkozásba.

A sporttagozat rögtönzött teremben, a kollégium tanácstermében indult be. A gyerekeknek nem volt meg az az érzése, hogy iskolában vannak, hiszen nem volt megfelelő tanterem. Az idén már az elsős és a másodikos focitagozat az általános iskolában kapott helyet, ami kisebb konfliktusokkal, zúgolódással járt. Az iskolában hét tanterem van, ebből kettőt kivéve kénytelenek voltunk az alsósokat délutáni váltásba tenni, amit nem kísért nagy lelkesedés a szülők körében, de szükség volt rá. A megoldás kézenfekvő, hiszen az épület északi szárnyában lévő két tanterem befejezés előtt áll, 3-4 millió dinárból funkcióba tudnánk helyezni és enyhülne a teremhiány. Berendezhetnénk a szaktantermeket is.

A tornaterem is nagyon kellene, de a tantermek befejezése a legsürgősebb feladat, amire reális esély van. A Bolyai számára korábban jóváhagyott 10,5 millió dinárt a gimnázium átirányította Tóthfaluba, de amíg a Tartományi Nagyberuházási Alapban nincs pénz, addig erre a forrásra nem számíthatunk. Reméljük, hogy mihamarabb megjön a pénz és a még üresen álló termeket be tudjuk rendezni. Már a kivitelező is ki volt választva a munkálatokra, de pénz nélkül nem indult meg a munka. A magyarkanizsai önkormányzattól a kőolajjáradék terhére kértünk 3 millió dinárt az iskolára, de a pozitív döntés várat magára – mondta a helyi közösség elnöke.

NYERS ISTVÁN AKADÉMIA

A tavalyi elsősök közül 13-an folytatják a második osztályban, míg az elsőbe jelentkezők közül 25-öt válogattak be. Meglepő volt, hogy már a hetedikes és nyolcadikos diákok közül is többen jelentkeztek, hogy itt szeretnének tanulni Tóthfaluban. Velük együtt már több mint ötven diák kapott elhelyezést a kollégiumban.

Tóthfaluban nem volt megfelelő nagyságú futballpálya, Oromra jártak edzeni, a mérkőzéseket pedig a magyarkanizsai Potisje pályáján vívták a korosztályos minőségi ligában, amit, mind tudjuk, meg is nyertek a fiúk. Jelenleg csapatunk a helybeli Olimpia futballklub színeiben versenyez és Adorjánon játssza le a hazai mérkőzéseket. Továbbá megállapodásra jutottunk az ottani Tisza futballklub vezetésével, hogy a diákjaink egy része az ő csapatukban rúgja a bőrt. Kezdeményeztük egy új klub bejegyzését Nyers István Akadémia Labdarúgó Egyesület néven, de ez még várat magára. A névadónk többek között az olasz Inter játékosa volt, ahol közel kétszáz mérkőzésen több mint száz gólt rúgott és Szabadkán halt meg 2005 márciusában.

Gyors ütemben készül az új, korszerű futballpálya

A nyár folyamán gyakorlópályát építettünk az iskola mellett, a napokban pedig már elkezdődött a nagypálya építése csapadékelvezetéssel és öntözési lehetőséggel. A pálya megépítésére a Bethlen Gábor Alap 40 millió forint támogatást hagyott jóvá. A tervek szerint e korszerű sportlétesítmény október végére elkészül, be lesz vetve fűvel. Reméljük, az időjárás nem fog közbeszólni és időben, optimális időben el lehet majd vetni a füvet – mondta bizakodva Bata Ferenc.

A pálya mellett öltöző is készül. A hosszabb távú tervek között szerepel egy műfüves pálya és egy lelátó kialakítása is a most épülő nagypálya mellé.

ÁLLAMI ÉS EGYHÁZI KOLLÉGIUM EGYBEN

UtasiJenő atya a parókiához tartozó kollégiumban az egyház költségén vállalta a hetedikes és a nyolcadikos vidéki diákok elhelyezését:

– Kollégiumunkban a sporttagozatos diákok, hogy úgy mondjam, a Bolyai gimnázium kötelékébe tartoznak, ugyanaz a regula érvényes rájuk is, mint ami a gimnázium zentai kollégiumában van. Ettől az évtől a sporttagozatos gimnazisták után is fizeti az állam a kollégiumi támogatást. A bentlakó 17 általános iskolás azonban már egyházi kollégiumi ellátásban részesül, ők nem kapnak állami támogatást. Szerencsére a magyar állam hozzájárul az egyházi kollégiumunk fenntartásához, hiszen csak a személyzet fenntartása több mint félmillió dinárba kerül havonta. A bentlakó általános iskolás diákok egy része a szórványból érkezett és nagy részük igen szerény anyagi helyzetben élő családból való. Számukra sokat jelent, hogy itt lakhatnak és itt tanulhatnak Tóthfaluban, ami alátámasztja és indokolja közel tíz évvel ezelőtt indított kezdeményezésünket egy bentlakásos iskola kialakítására Tóthfaluban – hangsúlyozta Utasi atya.

A tóthfalui általános iskola tehetséges focisták tanodája is (Gergely József felvételei)

– Több szempontból is előrehaladást értünk el a Bolyai sporttagozata terén, a segédpálya már használható és a kondíciós edzések feltételei is adva vannak. Gyors ütemben épül az új, korszerű nagypálya, tavaszra már a ligameccseket is itt, helyben lehet lebonyolítani. Államilag támogatott kollégiumi ellátásban Zentán mintegy száz és Tóthfaluban újabb ötven diák részesül, ami nagyon jó, viszont a kollégisták számának növekedését nem kísérte a foglalkoztatottak, a nevelőtanárok, a szakácsok számának a támogatott növekedése. Magyarán, több a támogatott diák, de a szükséges munkahelyek számában ez még nem mutatkozik meg, ezért nagyon fontos az egyház segítsége – emelte ki Gajda Attila, a Bolyai gimnázium igazgatója.