2024. augusztus 26., hétfő

Ahol felkarolják a kezdőket

A kúlai Helyi Akciócsoport idén ötvenöt vállalkozó számára nyújt előrehaladási lehetőséget

A kúlai Srce Bačke (Bácska Szíve) elnevezésű Helyi Akciócsoport (HACS) 2017-ben alakult. Három egyesület és egy magánszemély alapította, az állami, a civil és a magánszektor partnerségének létrejöttét az önkormányzat mellett a Helyi Gazdaságfejlesztési Iroda támogatta.

Dejan Kovač, a HACS menedzsere elmondta, Európában több ezer ilyen csoport működik, Szerbiában pedig 2013 óta hivatalosan 20, de közülük sajnos csupán néhány tevékenykedik aktívan.

(A szerző felvétele)

(A szerző felvétele)

− Először a Kúlán és a községhez tartozó hét településen működtünk, 2019-ben pedig már Verbászt is felkaroltuk. Jelenleg 55 tagunk van, túlnyomórészt egyesületek, de vállalkozók, kisvállalkozók, kézművesek, továbbá közintézmények és szervezet, tehát jelen vannak mindegyik szektor képviselői. Célunk a helyi környezet életminőségének javítása, kiemelten foglalkozunk a mezőgazdasággal, a gazdasággal és a turizmussal, de aktívan részt veszünk környezetünkben a stratégiai dokumentumok, fejlesztési irányelvek elfogadásában is. Kúla község az egyetlen hely az országban, ahol az önkormányzatnak köszönhetően idejében felismerték a HACS szerepét és jelentőségét – fogalmazott Dejan Kovač.

Elmagyarázta, hogy a fő cél tulajdonképpen a kisvállalkozók felkarolása és támogatása a hazai és a külföldi alapokból történő forrásigénylésnél, segítenek a projektek megírásánál, a projektötletek megfogalmazásánál, továbbá a cégek és a polgárok egyesületének bejegyzésénél.

A kúlai üzlet a város legszűkebb központjában, az önkormányzat épületénél található (A szerző felvétele)

A kúlai üzlet a város legszűkebb központjában, az önkormányzat épületénél található (A szerző felvétele)

− A vállalkozóknak és a kezdő vállalkozóknak segítünk az üzleti tervek elkészítésében, valamint vállalkozás fejlesztéséhez szükséges anyagi támogatás lekérésénél, ugyanakkor felkaroltuk a mezőgazdasági termelőket is. Ezenkívül a két település (Kúla és Verbász) turisztikai szervezetével jelen vagyunk a különböző rendezvényeken, megszervezzük az utazásokat a tagság számára, és különböző kiállításokon, vásárokon, szakmai találkozókon bemutathatják termékeiket, környezetünkben különböző szakmai előadásokat szervezünk, valamint ösztönözzük a tagságot és a polgárokat, hogy kapcsolódjanak be a közéletbe. Eddig több mint 100 projektet és üzleti tervet készítettünk tagjaink számára, évente 15–20 országos és helyi rendezvényen veszünk részt. Szerbiában elsőként nyitottuk meg a hazai kézműves termékek üzletét, tavaly pedig létrehoztunk egy szociális vállalkozást, amely Újvidéken is forgalmazza termékeinket – sorolta a kúlai szervezet menadzsere.

Kiemelte, a kisboltokban az érdeklődők egyedi kézűves termékek, díszek, élelmiszer, ital stb. közül válogathatnak, amelyeket Bácska Szíve márkanév alatt mutatnak be, a címkét pedig minden olyan helyi kistermelő viselheti, akinek termékminősége megfelel az előírt szabványoknak. Közben elmagyarázta, hogy korábban egy képzéssorozatot szerveztek a kistermelőknek a terméknyilatkozat, a marketing, az internetes értékesítés, a biztonságos termék, a termékszabványosítás, a projektírás, a pénzügyi projektmenedzsment stb. témakörben, amelyek nagyban hozzájárultak a mai világ korszerű piacán jelen lévő követelmények teljesítéséhez.

(A szerző felvétele)

(A szerző felvétele)

A tervekről szólva Dejan Kovač elmondta, az előttünk álló időszakban bővítik és erősítik a különböző aktivitásokat, az eddiginél több nemzetközi projektumba szeretnének bekapcsolódni, tervben van egy újabb kisbolt megnyitása Verbászon, valamint a kúlai önkormányzat támogatásával egy határon túli projektum megvalósítása, továbbá folytatni és fokozni szeretnék a  tagság jelenlétét és bemutatkozását a különböző eseményeken és rendezvényeken.

Ilin Krisztina gyógynövények és kerti virágok termesztésével foglalkozik. Elmondta, hogy 7 évvel ezelőtt az Újvidéki Humanitárius Központ és kúlai önkormányzat közös ingyenes tanfolyamot szervezett, ahol három témakört dolgoztak fel, az idősek ápolása mellett a falusi turizmus és a biotermelés szerepelt, ő az utóbbit választotta.

− Vissza nem térítendő eszközöket nyújtottak, kaptam egy melegágyat, magokat, és így kezdődött. Idővel folyamatosan bővítettem az egészet, jelenleg 15-féle gyógynövénnyel foglalkozok, a többi dísznövény. Hogy mit visznek legjobban? Mindenből vásárolnak az emberek, de például a bazsalikom, levendula, rozmaring és menta menőbb. Februártól decemberig mindig van a munka a fóliában és a kertben is. A másik fontos dolog, hogy oda kell figyelni a minőségre, mert gyógynövények esetében az nagyon sokat jelent. A piacon pozitív változások észlelhetők, hiszen érezhetően nőtt a konyhában és a napi főzésnél a különböző fűszernövények használata, egyre népszerűbbek a gyógyteák, az embereknek kezd elegük lenni a mesterséges mindenből, és visszatérnek az alternatív dolgokhoz, gyógymódokhoz – mondta Krisztina.

A helyi akciócsoport kúlai üzlete az önkormányzat épülete és díszterme közötti részen található, a város legszűkebb központjában. A sokrétű kínálat között számos kézműves termék, élemiszer, dísztárgy, (gyógy)ital, cseppek, olajak és egyéb, a mindennapokban használható egyedik termék várja az érdeklődőket. A polcokon szembetűnő csomagolások, dobozok sokasága sorakozik, köztük különböző motívumokkal festett üvegek, poharak állnak.

Kétfajta kakukkfű is a gyógynövények kínálatában (A szerző felvétele)

Kétfajta kakukkfű is a gyógynövények kínálatában (A szerző felvétele)

A verbászi Popov Marica négy évvel ezelőtt kezdett el üvegfestéssel foglalkozni. Kérésünkre elmondta, sokáig kereskedőként dolgozott, és miután munka nélkül maradt, az üvegfestés alternatív foglalkozásként indult.

− Mindig szerettem rajzolni, így nem volt nehéz dönteni. Megnéztem az interneten, hogyan készül egy-egy üvegre vitt ábra, és mi tartozik a folyamathoz. Igen precíz, összetett munkáról van szó, sok buktatóval, de megtanulható. Francia gyártmányú Vitrail gyantaalapú, magasfényű üvegfestékkel dolgozok, amit a munka elvégzésével égetni, azaz szárítani kell. Az ezt követő hűtés szintén külön odafigyelést igényel. A különböző motívumokat a mindennapokból merítem, de az egyszerű emberektől is sok ötletet kaptam. Így a különböző virágoktól és gyümölcsöktől kezdve a középületeken át a vajdasági tanyákig szinte mindent ráviszek az üvegre. A borosüvegekre és -poharakra természetesen szőlő és szőlőlevél kerül, a likőröspoharakra viszont világosabb motívumokat festek, hiszen ezek az italok általában sötétebb színűek – magyarázta a kisvállalkozó.

Hozzátette, az üvegfestés alatt szinte megszűnik a kapcsolat a külvilággal, mert a formarajzolás és az ecsetkezelés nagy koncentrációt követel, a színek által pedig az ember érzékeli a csillogó formájú felületet.

Bogojevac Erzsébet és férje 2016-ban hozta létre a családi vállalkozást, különböző olajakat árusítanak. Kérésünkre elmondta, fő termékük a mentaolaj, ami sok mindenre használható, pl. fejfájásra, migrénes fejfájásra, szúnyog- és darázscsípésre, reumákra, ízületi fájdalmakra. A legtöbben inhalálják, mert annyira erős, hogy 1-2 csepp után, ha az ember belélegzi, egyszerűen kinyílnak a szinuszok. Ha valakinek fáj a torka, akkor lehet mézre, cukorra cseppenteni és elszopogatni. Jól tisztítja a szájüreget, gyulladáscsökkentő hatása van.

− A mentaolaj mellett a kínálatban van még citrom- és levendulaolaj is. Mindháromfélét lehet használni bőrre is, tehát külsőleg és belsőleg is. Van még egy termékünk, ahol a menta a mézben van, a termék beletehető 2 dl teába, így fogyasztható. Ez is nagyon frissítő és jó hatással van a torokra, megfázásra – sorolta Erzsébet.

A kúlai Ese Karolina szakmáját tekintve kozmetológus, egyúttal a helyi környezetvédők egyesületének elnöke, hat évvel ezelőtt döntött úgy, hogy levendulát termeszt. Szüleitől kapott egy kisebb darab földet, ahova hétvégi házat terveztek építeni, és ezt vetette be levendulával. Elmondta, számára az volt a legfontosabb, hogy olyan növény kerüljön a földbe, ami nem igényel vegyszeres kezelést, hanem természetes, szép, illatos, használható a szépségiparban és fűszernövényként is. Úgy fogalmazott, „a levendula régóta az egyik nagy becsben tartott és elterjedt növényünk“.

− Kétszer is komolyan megbetegedtem, a kórházban sokat gondolkodtam azon, hogy a kis darab földben mi termeljek, ami természetes és hasznosítható. Miután elvégeztük a talaj elemzését, kiderült, hogy a föld teljesen tiszta és  ideális a levendula termesztéséhez. Nekiláttunk, megtisztítottuk a telket a bokroktól és a kórétól, s így kezdődött. A levendula többéves növény, kizárólag a szabad ég alatt termeszthető, s miután láttam, hogy szépen fejlődik, a pályázatokon való részvétel lehetőséget adott az előrehaladásra. Az egyik sikeres projekt után sikerült beszereznem egy szárítót, a másiknak köszönhetően pedig egy illóolaj-lepárlót, ami elegendőnek bizonyult a levendulaolaj gyártásának megkezdéséhez. A termelést később szélesítettük, azóta több termékünk aranyérmet kapott az Újvidéki Vásáron. Nagyon boldoggá tesz, mert mindez új embereket és új ötleteket hozott az életembe, a kozmetikát pedig összekötöttem a temészet iránti szeretettel – mondta Karolina.

Kiemelte, a HACS mindenben segíti a kisvállalkozókat, a projektírástól a különböző képzéseken át a kiállításokon történő részvételig, mindez pedig a kistermelők számára hatalmas lehetőség az érvényesülésre és az előrehaladásra.

Nyitókép: Széleskörű termékkínálat a HACS kúlai üzletében (Paraczky László felvétele)