2024. október 7., hétfő

Pokoli napok

Tizenhárom hónapja dől meg a globális melegrekord

Június melegebb volt, mint bármely korábbi június, a globális átlaghőmérséklet pedig már 13. hónapja egyfolytában rekordmeleg. Hazánkban is egész hétre hőségriasztást adtak ki a kánikula miatt. A hét minden napja 38 körüli maximumokkal kecsegtet, szombaton 40 fokig is felkúszhat a hőmérő higanyszála.

A globális értékek tekintetében a júniusi átlag másfél Celsius-fokkal haladta meg az iparosodás előtti szintet. Ez zsinórban a 12. hónap, amikor 1,5 Celsius-fokkal vagy ennél is magasabb volt a havi globális átlaghőmérséklet.

A klímaváltozás-figyelő uniós szolgálat (Copernicus) friss jelentése szerint 2023 júliusától 2024 júniusáig a globális hőmérséklet 1,64 fokkal haladta meg az iparosodás előtti értéket.

A júniusi európai átlaghőmérséklet az 1991 és 2020 közötti júniusok átlaghőmérsékletét 1,57 Celsius-fokkal haladta meg. A feljegyzések kezdete óta az idei június volt a második legmelegebb az ókontinensen. Európa délkeleti részén különösen nagy volt a hőmérsékleti kiugrás, ugyanakkor Nyugat-Európában, Izlandon és Oroszország északnyugati részén az átlaghoz közelebbi vagy átlag alatti hőmérsékleteket mértek. Izlandon, Európa középső részén és a kontinens délnyugati részének nagy területein a június az átlagosnál több csapadékot hozott, Németországban, Olaszországban, Franciaországban és Svájcban súlyos áradások voltak.

Globális léptékben a június különösen meleg volt Kanadában, az Egyesült Államok nyugati részén, Mexikóban, Brazíliában, Szibéria északi részén, a Közel-Keleten, Észak-Afrikában és az Antarktisz nyugati részén.

Nyitókép: Dávid Csilla illusztrációja