2024. augusztus 20., kedd

Az élet kenyere

Falunap Dreán

Ünnepi kenyérszenteléssel és szentmisével kezdődött szombaton a falunap az Óbecse községhez tartozó Dreán. Az új búzából készült kenyeret a helyiekből és vidéki vendégekből álló menet kísérte a templomba, ahol a harangszót követően a kenyérszenteléssel egybekötött szentmisét Zsolnai István gunarasi plébános celebrálta.

‒ Az élet kenyere jelen van mindenki életében. Nemcsak a földi kenyérre kell gondolni, mert nemcsak abból él az ember, amit a földön megeszik, hanem mindegyik étel igével megy – fogalmazott a plébános.

A templomból kijövet az ünnepi kenyeret szétosztották a jelenlévők között.

A falunap keretében rendeztek főzőversenyt is, amely folyamatos kísérőrendezvénynek számít a művelődési ház udvarán. Az ételek ezúttal sertéshúsból készültek, a megmérettetésre tizenegy csapat nevezett be.

A szenttamási Horgász József Vajdaság-szerte szinte minden hétvégén főz bográcsot, több érem, serleg és elismerés tulajdonosa. Arra a kérdésre kerestük a választ, hogy mi a jó bogrács titka.

‒ A titok az, hogy mindegyik húsfélét másképpen kell elkészíteni és fűszerezni. Ma sertésből készül a pörkölt, ami annyit jelent, hogy rövid lé, sok odafigyelés, a legfontosabb pedig, hogy szeretni kell főzni, mert az már fél siker – mondta mosolyogva Horgász József.

Miközben készültek az ételek, több program is várt az érdeklődőkre. A nyugdíjasok egyesületének termében árusítással egybekötött kézműves kiállítás nyílt. Bolya András, a helyi Kutaspuszta Kultúrkör elnöke elmagyarázta, hogy a kiállítás célja elsősorban a faluban rejlő lehetőségeknek a bemutatása.

‒ Olyan asszonyokról van szó, akik éreznek magukban annyi tudást, vagy energiát, hogy termékükkel pénzt keressenek. Ennek egy jó formája a kézműveskedés. Nemrégiben alakítottunk egy asszonycsoportot, akik háztáji tevékenységekkel foglalkoznak: hogyan dunsztoljunk, hogyan kell elrakni a savanyúságot, hogyan készülnek a különböző házitészták, sütemények stb. Az elsődleges cél, hogy piacot, ezáltal pedig kereseti lehetőséget biztosítsunk az embereknek, s felhívjuk a figyelmet, hogy faluhelyen is meg tudnak élni az emberek. Ezek a lehetőségek nem egyszerűek, de nem is lehetetlenek. Megvan a tudás, megvan minden, csak éppen szerveződni kell – magyarázta Bolya András.

Hozzátette, a Kutaspuszta Kultúrkör jövőre ünnepeli fennállásának harmincadik évfordulóját, eközben a fő céljuk nem változott: a hagyományokat meg kell őrizni az utókor számára.

Burány Katalin, az asszonycsoport legidősebb tagja elmondta, a kiállításra csaknem kivétel nélkül élelmiszert hoztak:

‒ Van befőtt, méz, különböző kézzel készített tésztafélék, kecskesajt, májgombóc, aprósütemény. Ezt mind mi, falusiak készítettük, minden friss, de nem minden eladó – mondta Burány Katalin.

Az alkalmi kulturális műsort és a bográcsfőző verseny eredményhirdetését követően a szervezők a délutáni program keretében először a gyermekek, majd a felnőttek számára tartottak különböző vetélkedőket.

A civil szervezek képviselőin kívül az eseményen jelen volt Rigó Pál Zsófia, a Magyar Nemzeti Tanács alelnöke, dr. Molnár Viktor, a Tartományi Mezőgazdaság-fejlesztési Alap igazgatója, Kiss Igor, az óbecsei községi képviselő-testület elnöke és Dávid Tufegdžić, az óbecsei községi tanács sporttal, ifjúsággal, idegenforgalommal és a médiával megbízott tanácstagja is. 

Nyitókép: Ünnepi menet vitte az új lisztből sütött kenyeret a dreai templomba (Paraczky László felvétele)