2024. december 22., vasárnap

Átjárható határok, szorosabb együttműködés

Negyedszázada alakult meg a DKMT Eurorégió – Ünnepi találkozó Rábénál, tanácskozás Törökkanizsán

A hétvégén tartották meg a Duna–Körös–Maros–Tisza Eurorégió ünnepét, amikor is a szerb–román–magyar hármashatár két napra megnyílt mindhárom ország polgárai előtt.

A DKMT Eurorégiót 25 évvel ezelőtt azzal a céllal hívták életre, hogy létrejöjjön egy politikai, gazdasági, kulturális, oktatási és sportfejlesztési együttműködés. Ennek egyik kézzelfogható és nagy horderejű eredménye volt a Rábé–Kübekháza határátkelő két évvel ezelőtti megnyitása is.
Szombaton, Rábé falunál a hármashatárkőnél kilenc órakor kezdődött az ünnepség, a hódmezővásárhelyi katonazenekar eljátszotta a három szomszédos ország és az Európai Unió himnuszát, az Örömódát. A DKMT Eurorégió közgyűlésének elnöklője Vajdaság nevében Branko Ćurčić, a tartományi kormány alelnöke köszöntötte a határnyitás részvevőit:

– Kétévi szünet után újra találkozhattunk a hármashatáron magyarországi és romániai barátainkkal. A világjárvány megtanított bennünket, hogy mennyire szükség van a jószomszédi kapcsolatokra, egymás kisegítésére a bajban. Az idén november 21-én lesz 25 éves a DKMT regionális együttműködés, amelyet Szerbia, Magyarország és Románia közös határán alakítottunk ki.

A térség külön jelentősége a lakosság multietnikai összetétele is, mert ezek az etnikai közösségek hidat képeznek, hozzájárulnak az együttműködés elmélyítéséhez és a kapcsolatteremtéshez. Ebben a negyed évszázadban alkalmunk volt látni, hogy milyen fontossága van a határon átnyúló együttműködésnek, mint modern fejlődési irányvonalnak. A régió közös fejlesztése az elmúlt években hozzájárult a gazdasági különbségek csökkentéséhez és a lakosság életminőségének a javításához.

Folyamatosan törekszünk, hogy az országhatárok képezte adminisztratív, jogi és fizikai akadályokat csökkentsük, átjárhatóbbá tegyük a határokat, amelyek nem elválasztanak, hanem összekötnek bennünket az élet minden területén. Arra törekszünk, hogy a felmerülő problémákat az együttműködés további elmélyítésével oldjuk meg.

A regionális együttműködés sokrétű társulási formákat kínál a számunkra, a politika, a gazdaság, a közlekedés, a kultúra és az oktatás területén. A három ország határ menti régióiban élők megtalálták a közös nyelvet, közösen pályázunk az Európai Unió támogatási forrásaira. Az információáramlás felgyorsult más régiók irányába is.

Nagy megelégedésünkre szolgál, hogy 2022-ben és 2023-ban Újvidék és Temesvár az Európai Unió kulturális fővárosai, ez lehetőséget nyújt a művelődési és turisztikai kapcsolatok elmélyítésére a régióban – mondta Branko Ćurčić.

A hármashatáron megtartott ünnepségen Polner Eörs, a Csongrád-Csanád megyei közgyűlés alelnöke a DKMT Eurorégió megvalósításra váró tervei közül kiemelte a Tisza fontosságát. Újra naggyá lehetne tenni a Tiszát, visszaállítva a folyami turizmust és a tömegközlekedést is. Mint tudjuk, volt időszak, amikor Szeged és Zenta között naponta közlekedett turistahajó. A délvidéki polgárok számára könnyebbé lehetne tenni a határátkelést, hosszú távon azonban a régió egészének érdeke, hogy Szerbia minél előbb az Európai Unió teljes jogú tagja legyen.

A DKMT közgyűlésének törökkanizsai tanácskozásával kapcsolatban a tartományi kormány alelnöke elmondta, hogy megvitatták az előrelátott projektek megvalósításának lehetőségeit. Nagy esélyek vannak a gazdasági, környezetvédelmi, a kulturális és oktatási kapcsolatok elmélyítésére.

A közgyűlésen a már megvalósított projektumokról is beszámolók hangzottak le, így például Kern Imre a palicsi magyar művelődési ház megépítéséről és a Szeged–Szabadka vasútvonal kiépítéséről tartott prezentációt.

Cikkünkhöz fotógaléria kapcsolódik, amely itt érhető el. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás