Az április 3-ai országgyűlési választásokkal és a Magyarországon ugyanaznap négy kérdésben tartandó, népszavazással kapcsolatos tudnivalókat ismertette tegnap dr. Nagy Attila, a Nemzeti Választási Iroda elnöke Szabadkán, a Magyarország Főkonzulátusán megtartott sajtótájékoztatóján. Mint ismeretes, a külhoni, magyarországi lakcímmel nem rendelkező magyar állampolgárok mindkét szavazás tekintetében élhetnek szavazati jogukkal, de csak azt követően, hogy regisztráltak a magyarországi választói névjegyzékben. A regisztráció a regisztrációtól számítva tíz éven át hatályos, azzal, hogy minden egyes adatmódosítási kérelem benyújtásával, vagy egy-egy szavazáson való részvétellel újabb tíz évvel meghosszabbodik.
Azok a magyar állampolgárok, akik nem rendelkeznek magyarországi lakcímmel, levélszavazás útján vehetnek részt az országgyűlési választásokon és a népszavazáson – emlékeztetett Nagy Attila. Mint hozzátette, ezzel összefüggésben a Nemzeti Választási Iroda tavaly ősszel levélben tájékoztatott minden egyes állampolgárt arról, hogy amennyiben már regisztrált a választói névjegyzékben, akkor lehetőségében áll módosítani a regisztrációjában nyilvántartott adatokat, aki pedig eddig nem regisztrált, ezt megteheti. Fontos rámutatni, hogy mindezt a választásokat megelőző huszonötödik napig, tehát március 9-éig tehetik meg a vajdasági magyar állampolgárok is – emelte ki Nagy Attila, rámutatván: „Arra biztatom a vajdasági magyar állampolgárokat, hogy amennyiben regisztrálni terveznek, ezt ne az utolsó napra hagyják, hanem minél előbb tegyék meg.” Mint kiderült, a szavazólapokat és az azonosító lapot tartalmazó levélcsomagot a polgárok nagyjából a március 10-ei héten kapják meg, arra a címre, amelyikre kérték.
– Lehetőség van a saját lakcímre kérni, de a külképviseleteken, illetve a szabadkai főkonzulátuson is át lehet venni. Ezt követően, egészen a választás napjának az estéig, akár postán is fel lehet adni a levélszavazatot, akár a főkonzulátuson, vagy Magyarországon is le lehet adni. Újdonsága az idei évi választásoknak, hogy a főkonzulátus épületében is ki lehet tölteni a levélcsomagban kapott azonosító lapot és szavazólapot. Arra szeretnék kérni mindenkit, hogy akinek nehézséget okoz az azonosító lapnak a kitöltése, illetve értelmezése, az nyugodtan fáradjon be a főkonzulátusra, hiszen a munkatársak segíteni fognak ebben. Ezt követően a szavazás titkosságát biztosító körülményekkel berendezve kialakított szavazóhelyiségben tudják a polgárok leadni szavazatukat, majd lezárni a levélszavazat-csomagot és azt itt hagyni. A főkonzulátus munkatársai eljuttatják a Nemzeti Választási Irodának a levélszavazatokat. Fontos, hogy az azonosító lapot a magyar okmányok alapján töltsék ki a polgárok. Arra is érdemes emlékeztetni, hogy a polgárok ne felejtsék el aláírni az azonosító lapot. A levélcsomag az idén úgy fog kinézni, hogy a választópolgár megkapja a külső borítékot, az azonosító lapot, a belső borítékot és két szavazólapot. Az egyik szavazólap a pártlistás szavazólap az országgyűlési választásokhoz kapcsolódóan, a másik pedig a népszavazási szavazólap. Miután a polgár kitölti mindkét szavazólapot, azokat összehajtja, majd mindkét szavazólapot, illetve szavazatot az egy belső borítékba helyezi bele, majd zárja azt le. Ha a boríték nyitva marad, az a szavazat érvénytelenségét eredményezi. Mivel április 3-án Szerbiában szintén országos szintű választások várhatók, azok a honfitársaink, akik egyébként szerbiai állampolgárok is, de magyarországi lakcímmel is rendelkeznek, azon a napon a szabadkai külképviseleten is gyakorolhatják magyar választójogukat. A szabadkai főkonzulátuson a népszavazási szavazólapot is leadhatják, míg az országgyűlési választásokhoz kapcsolódóan nemcsak a pártlistás vagy nemzetiségi listás szavazólapot adhatják le, hanem a magyarországi lakóhelyük szerinti, egyéni jelöltre való szavazatleadásra is lehetőségük lesz ezen honfitársainknak. Akinek van magyarországi lakcíme, de a szavazás napján itt, Szabadkán szeretné leadni a szavazatát, március 25-éig kérelmezheti ezt, a magyarországi lakóhelye szerinti helyi választási irodánál, vagy elektronikus úton, a valasztas.hu, vagy a magyarorszag.hu weboldalakon. Ebben az esetben a polgár felkerül a külképviseleti névjegyzékbe – taglalta Nagy Attila.
Az a szerbiai magyar állampolgár, aki magyarországi lakcímmel nem rendelkezik és már nem Szerbiában él, hanem például valamelyik nyugat-európai országban, szintén adatmódosítási kérelmet nyújthat be a lakcímre vonatkozóan – március 9-éig –, hiszen az adott országba is kérheti a levélcsomagot – derült ki a sajtótájékoztatón.
Lapunk kérdésére válaszolva a Nemzeti Választási Iroda elnöke elmondta, hogy eddig 67 615 szerbiai kettős, magyarországi lakcímmel nem rendelkező magyar állampolgárt regisztráltak a választói névjegyzékben, azaz a levélszavazók névjegyzékében. Azzal kapcsolatban, hogy melyek azok a lényegbeli adatok, amelyek tekintetében változás esetén meg kell ejteni az adatmódosítást, Nagy Attila a következőket emelte ki: „Ha valaki időközben házasságot kötött, változott a neve. Esetleg más lakcímre költözött és azon szeretné átvenni a levélcsomagot. De akkor is adatmódosításra van szükség, ha valaki szeretné megváltoztatni a levélcsomag átvételének a helyét, eddig például a főkonzulátuson vette át, most viszont az otthonában szeretné ezt megtenni, vagy fordítva. Arra is fontos rámutatni, hogy ha elhalálozás történt a családban, azt a hozzátartozók legyenek kedvesek a választási irodánál bejelenteni, hogy intézkedni tudjunk a névjegyzékből való törlés céljával.”
A sajtótájékoztató során Nagy Attila rámutatott, hogy mivel a postai szolgáltatásokban a koronavírus-járvány okán csúszások, kimaradások fordulnak elő, a levélszavazat leadásának, illetve visszajuttatásának a legbiztosabb módja a külképviseleten való leadás.