A Világbank rámutatott, hogy ma, a Nyugat-Balkánon élő emberek, gyakran olyan levegőt lélegeznek be, amely a világ legszennyezettebb levegői közé tartozik a világon. Ez főleg a téli hónapokban történik, amikor a széntüzelésű erőművek, az egyes fűtőművek, a járművek, a gyárak és más forrásokból származó szennyező anyagok elsötétítik a napot, szennyezik a környezetet és légzési problémákat okoznak.
Emiatt az elmúlt 15 évben a Világbank 250 millió dollárt fektetett bele az energetikai hatékonyság növelésébe és a légszennyezettség és az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentésébe az egész régióban, egyebek mellett olyan projektek révén, amelyek célja a hőenergia általános keresletének csökkentése, az elavult fa- és széntüzelésű kandallók cseréje, valamint az energiahatékonyabb világítás használatának növelése.
Emellett felhívja a figyelmet arra is, hogy ez a szennyezettség vezető kockázati tényező a környezet tekintetében, és hozzájárul az elhalálozások és a fogyatékosságok teljes számához a régióban, emellett negatívan befolyásolja a gazdaságot is. A Világbank emlékeztet, hogy 2019-ben 175 haláleset jutott minden 100.000 lakosra, és Szerbia a lista élén állt a légszennyezettség miatti elhalálozások számát tekintve Európában, a világranglistán pedig a 9. helyet foglalta el.
Arra is felhívták a figyelmet, hogy a politikai döntéshozók továbbra is többféle megközelítést vizsgálnak a szennyezés egészségre, a környezetre és a gazdaságra gyakorolt negatív hatásainak kezelésére.