2024. december 26., csütörtök

Évtizedekre szóló elköteleződés

Baráti, stratégiai kapcsolatokról szóló szerződést kötött Magyarország és Szerbia – Európa biztonsága elképzelhetetlen a két állam nélkül – hangzott el

Az eddig is kiváló kapcsolatok kiteljesedésének számít a Szerbia és Magyarország által aláírt új stratégiai együttműködési szerződés – értett egyet Orbán Viktor magyar és Ana Brnabić szerb kormányfő szerdán Budapesten, a hatodik magyar–szerb együttes kormányülést követően, amelyen a kabinetek miniszterei is jelen voltak. Orbán úgy fogalmazott: sok megállapodást írt alá 16 éves miniszerelnöksége alatt, a mostani a történelmi jelentőségűek közé tartozik. Hosszú távú elköteleződés ez Magyarország részéről, amely a mindig változó külpolitikai történések idején is biztos pontot fog jelenteni a következő évtizedekben a Szerbiával való kapcsolatok őrzésében. A magyar–szerb viszony ilyen kiváló alakulása a személyes kapcsolatokon túl végül is annak a népi igénynek köszönhető, amely védelmi, gazdasági, kisebbségvédelmi, kulturális szempontokon alapszik. Nem lehet Szerbiát megvédeni Magyarország nélkül, s Magyarország biztonságát sem lehet szavatolni Szerbia nélkül – szögezte le, majd hozzátette: Európa biztonságát pedig nem lehet megvédeni Magyarország és Szerbia nélkül. A megállapodás a gazdaságot állítja a középpontba, magyarázta, lelkesítő javuló számadatok jellemzik ugyanis a két állam kereskedelmét.
Orbán megállapította, az összeköttetések azok, amelyek garantálják a jó kapcsolatokat, a határátkelőhelyektől egészen a gazdaságig, utakig, vasutakig, hajóutakig. Van fáziskésés, de csak idő kérdése, amikor a szerb gazdaság utol fogja érni a magyart, a szerbek előbb-utóbb meg fognak jelenni Magyarországon jelentős tőkebefektetőkként is, ahogyan azt most a magyarok teszik odaát – fogalmazott.

Magyarország energiabiztonsága szempontjából fontos a megépült gázvezeték-összeköttetés, az interkonnektornak köszönhetően 8,5 milliárd köbméter gáznak a továbbszállítása vált lehetővé Magyarországra, október 1-jén indul a kereskedés ezen a vezetéken. Gazdasági kiesést jelent ez Magyarországnak a tranzitdíj hiánya miatt, de Orbán meggyőződésének adott hangot, hogy Szerbia is szavatolja majd az ellátást északi szomszédjának, ahogyan azt Magyarország tette korábban.

MÉLTATLAN ÁLLAPOT A HATÁRÁTKELŐKÖN
Aláhúzta, 2025-re befejeződik a Belgrád–Budapest vasútvonal építése, ezzel a görög kikötőbe érkező keleti vagy az oda tartó nyugati áru e két országon keresztül mozog majd. Jövő nyárra elkészül a Szeged–Szabadka vasútvonal is.
Az egyetlen olyan pontja a magyar–szerb kapcsolatoknak, mely méltatlan a két ország polgáraihoz, az a határátkelőhelyeken uralkodó helyzet, mivel sokszor órák hosszat tartó várakozások alakulnak ki. Orbán elmondása szerint 2022 végére olyan beruházásokat folytatnak le Tompánál és Röszkénél, amely nagymértékben növeli majd az átkelők kapacitását. Hercegszántón teherforgalmi átkelőt terveznek létesíteni, a másik két átkelő tehermentesítése érdekében.

A BIZTONSÁG MIATT FONTOS SZERBIA
A következő időszakban több milliós migránshullám is keletkezhet az afganisztáni válság miatt, ez a legnagyobb valószínűség szerint szárazföldön következhet be, s mindkét ország érdekeivel ellentétes folyamatról beszélünk. Ezért fontos Szerbia uniós tagsága – értékelte, enélkül Európa belső biztonsága sem szavatolható.

NEM PUSZTA PROTOKOLL
Ana Brnabić szerb kormányfő arról beszélt, hogy ezek a kormányülések nem csak protokolláris találkozóknak számítanak, az új megállapodás is igazolja ezt. A két állam közötti kapcsolatokról sokat elárul már annak ténye is, hogy Szerbia tisztségviselői egyetlen ország képviselőivel sem találkoztak annyiszor, mint a magyarokkal. A közös sikerekről szólt, s köszönetet mondott Orbánnak az európai csatlakozás folyamatában nyújtott hatalmas támogatásért. Kiemelte a nagykövetségek kölcsönös igénybevételéről szóló korábbi megállapodás fontosságát. Magyarország Szerbia számára a harmadik legfontosabb külkereskedelmi partner, ismertette, csak Németország és Olaszország előzi meg. Brnabić közölte, 2020-ban 1,7 milliárd euróról 1,9 milliárd fölé növekedett a kereskedelem értéke, az idén 2 milliárd fölött várható.

SZÁRNYASHAJÓ, EU, MEZŐGAZDASÁG
Budapesten a magyar és a szerb kormány képviselői összesen nyolc megállapodást írtak alá. A fiatal gazdák közötti együttműködésről szól a két ország agrárminisztériuma közötti szándéknyilatkozat, a szerb gazdasági tárca és magyar innovációs és technológiai fejlesztési tárca is megállapodást kötött, végrehajtási és módszertani jegyzőkönyvet írt alá a két belügyminisztérium a határ menti vegyes járőrszolgálatokról. Éves munkatervet hoztak a 2020/2021-es időszakra a szerb európai integrációkhoz nyújtott magyar szakértői támogatás szavatolása érdekében. Szándéknyilatkozat született a Budapest és Belgrád közötti szárnyashajó-összeköttetés kialakítása érdekében, majd egyetértési megállapodás a diplomáciai képzés területén a két ország külügyi tárcája között. Végül aláírták a leglényegesebb szerződést: a két kormány közötti baráti kapcsolatról és stratégiai együttműködésről szólót.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Ana Brnabić és Orbán Viktor a startégiai partnerségről szóló dokumentum aláírásakor (Fotó: MTI)