2024. december 23., hétfő

Nőtt a bizalom az EU-tagság iránt

A közvélemény-kutatók a változásokat az életszínvonal romlásától való félelemmel magyarázzák

Ha Szerbiában ma tartanának népszavazást arról, hogy az ország csatlakozzon-e az Európai Unióhoz, a lakosság 33 százaléka igennel, és ugyanennyien nemmel szavaznának – derül ki a Demostat közvélemény-kutatási és elemző ügynökség legutóbbi felméréséből. A megkérdezettek 17 százaléka nem venne részt a népszavazáson, és ugyanennyien még nem döntöttek, vagy nem tudják, miként foglaljanak állást ebben a kérdésben.

Az április végén és május elején végzett terepi közvélemény-kutatás szerint a polgárok véleménye egyformán oszlik meg az eurointegráció kérdésében, ami az uniós tagság népszerűségét illetően enyhe javulást jelent, hiszen a múlt év végén végzett felmérés szerint az EU-tagságot a megkérdezettek 30 százaléka támogatta, 40 százalékuk viszont nem kívánt válaszolni a kérdésre. Milomir Mandić, a Demostat kutatója kiemelte, a jelenlegi eredmények – annak tudatában, hogy Belgrádban hagyományosan több az Európa-szimpatizáns, mint az ország más területein – arra mutatnak rá, hogy minimális mértékben ugyan, ám nőtt a EU iránti bizalom. Ez már azért is bátorító, mert a hatalmi retorika többségében nem Európa-párti.

– Ez megfigyelhető az RTS közszolgálati televízió műsoraiban is. A többi állami frekvenciával rendelkező televízió esetében pedig többségében a műsorok EU-ellenesek – hangsúlyozta Mandić, aki az eurointegráció iránti szimpátia növekedéséhez a polgároknak az életszínvonal romlásától való félelmet látja kulcsként. Ugyanakkor arra is rámutatott, hogy az EU iránti bizalom csökkenését részben maga az EU váltotta ki azzal, hogy nem volt következetes, konfúz politikával viszonyult az egész Nyugat-Balkánhoz, már az ukrán háború kitörése előtt is.

Az EU-hoz való csatlakozás legnagyobb támogatottsága 2009-ben volt, a vízumliberalizáció bevezetésekor, a legalacsonyabb pedig tavaly.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás