2024. november 22., péntek

A megbékélés tíz éve

Egy évtized alatt történelmi maximumig jutottak el a magyar–szerb kapcsolatok

Tíz éve, vagyis 2013. június 21-én fogadta el a szerbiai parlament a vajdasági magyar polgári lakosság ellen 1944–45-ben elkövetett aktusok elítéléséről szóló képviselőházi nyilatkozatot. A deklaráció aznap meg is jelent a hivatalos közlönyben, majd öt nappal később Áder János akkori magyar köztársasági elnök délelőtt beszédet mondott a belgrádi képviselőházban, ezt követően pedig Tomislav Nikolić akkori szerb köztársasági elnökkel közösen hajtottak fejet Csúrogon az 1942-es szerb és az 1944-es magyar áldozatok emléke előtt – emlékeztetett Facebook-bejegyzésében tegnap dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség alelnöke, a párt köztársasági parlamenti frakciójának vezetője. Úgy fogalmazott, „ami nekünk, magyaroknak és szerbeknek tíz évvel ezelőtt sikerült, Európa történetében csak a németeknek és a franciáknak, valamint a lengyeleknek és a németeknek sikerült". Hozzátette, büszke arra, hogy parlamenti képviselőként ezeknek az eseményeknek aktív résztvevője lehetett.

Deli Andor európai parlamenti képviselő szintén a közösségi médiában emlékezett meg a napról. Bejegyzésében az előző napi magyar–szerb csúcstalálkozóra utalt, melyet Palicson tartottak meg a két ország állam- és kormányfőinek, minisztereinek és más tisztségviselőinek jelenlétében, s melyen számos új államközi szerződést írtak alá. Deli úgy fogalmazott, mindez ékes bizonyítéka annak, mit jelent, ha két nép megbékél egymással.

Deli Andor EP-képviselő szintén a közösségi médiában emlékezett meg a napról. Mint közölte, a tegnapi magyar-szerb csúcstalálkozó ékes bizonyítéka annak, hogy mit jelent, ha két nép megbékél.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Az 1944-es megtorlás áldozatainak emléket állító csúrogi emlékmű (Ótos András archív felvétele)