2024. november 22., péntek

Készülnek a május 26-ai nagygyűlésre

A CRTA szerint a politikai nyomásgyakorlás minden formája törvényellenes

Május 26-án tartják meg Belgrádban a Szerb Haladó Párt nagygyűlését, amely vonatkozásában néhány nappal ezelőtt Miloš Vučević, a párt alelnöke közölte, ez az egység és a stabilitás megőrzése iránti szándék kinyilvánításának összejövetele lesz, míg Aleksandar Vučić állam- és pártelnök szavai szerint ez lesz Szerbia történelmének legnagyobb nagygyűlése. Azt is közölte, hogy a nagygyűlés nem az erőszakellenes tiltakozások ellentüntetése lesz.

Ezzel párhuzamosan a CRTA (A kutatás, az átláthatóság és a felelősség központja) szervezet Gyógytea a politikai nyomásgyakorlás ellen címmel tartott Szabadkán előadást. A polgárok nemcsak a választások előtti időszakban kénytelenek politikai nyomásgyakorlással szembesülni, hanem szinte minden pártpolitikai összejövetelt, vagy nagygyűlést megelőzően, olvasható a szervezetnek a rendezvényt követően közzétett közleményében.

– Most, a május 26-ai nagygyűlést megelőzően is hozzánk fordult egy, közvállalatban foglalkoztatott polgár, aki részletesen beszámolt arról, miként próbálják rákényszeríteni őt és munkatársait az összejövetelen való részvételre. A nyomásgyakorlás minden formája törvényellenes. A jelenség a közszférában, azaz mindenekelőtt a közvállalatokban és a helyi önkormányzati szervekben a legkifejezettebb. A polgároknak tudniuk kell, hogy a munkaszerződésben, vagy a kollektív szerződésben szabályozott munkakörhöz kapcsolódó feladatok elvégzésén kívül semmi egyébre nem kényszeríthetik őket. Amennyiben a munkavállalókat fenyegetik, bűnvádi feljelentést tehetnek az ügyészségen, vagy a rendőrségen. Ha a felettes fenyegeti a munkavállalót, akkor még súlyosabb bűncselekmény gyanúja áll fenn. Arra kérjük a pártokat, ne törvényszegő módon próbáljanak támogatókat toborozni. Ahhoz, hogy a társadalom kilépjen a nyomásgyakorlás köréből, nem elegendő egy-egy bátor egyén, szolidaritás szükséges – fogalmazott a rendezvényen Raša Nedeljkov, a CRTA programigazgatója.

Szintén az említett jellegű nyomásgyakorlás okán Kragujevácon 11 ellenzéki párt, mozgalom és polgári csoport képviselője adott át feljelentést az alapfokú ügyészségen. Nikola Nešić, a Zajedno parlamenti képviselője közölte, a polgárok nem először fordultak ez ügyben az ellenzéki tömörülésekhez segítségért. Legtöbbjük a közszférában dolgozik, ám most először arra is volt példa, hogy magánvállalatoknak szintén elküldték a „buszutasok kvótáját". Dalibor Jekić, a Szabadság és Igazságosság Pártjának képviselője szerint legkifejezettebben az időszakos és időnkénti munkák végzésére alkalmazottakra gyakorolnak nyomást.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás