2025. január 22., szerda

Elmaradt a háromoldalú egyeztetés

Aleksandar Vučić Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral találkozott Brüsszelben

A belgrádi és a pristinai tárgyalócsoportok vezetőinek szintjén megtartott egyeztetés keretében tegnap több órán át tanácskoztak a koszovói kérdésről Brüsszelben, Miroslav Lajčáknak, az Európai Unió a Belgrád és Pristina közötti párbeszédért felelős különmegbízottjának részvételével. A tegnap késő délutáni hírek szerint az EU reményei ellenére elmaradt a háromoldalú egyeztetés. A belgrádi sajtó értesülései szerint a szerbiai küldöttség közölte, hogy mint mindig, ezúttal is készek voltak közvetlenül tárgyalni Pristina képviselőivel, de erre mégsem került sor.
A Szerbiai Rádió és Televízió helyszíni tudósítója szerint Lajčak először Petar Petkovićtyal, a szerb kormány Koszovó-ügyi irodájának igazgatójával és a szerb tárgyalócsoport vezetőjével, majd Besnik Bislimivel, Albin Kurti miniszterelnök helyettesével és a pristinai küldöttség vezetőjével tárgyalt. A felek az év elején elfogadott normalizációs megállapodást, illetve az azt kiegészítő alkalmazási függeléket, valamint a Koszovó északi térségében uralkodó feszültség enyhítésének lehetőségeit járták körbe.
A kora esti órákban, szintén Brüsszelben, Aleksandar Vučić köztársasági elnök Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral tárgyalt, de az előzetes bejelentések értelmében Miroslav Lajčákkal is találkoznia kellett. A NATO főtitkárával való egyeztetést Aleksandar Vučić kezdeményezte.
A Vučić–Stoltenberg-találkozó megteremti annak a lehetőségét, hogy a nemzetközi közösség Szerbia szemszögéből tájékozódjon a koszovói történésekről, illetve Albin Kurtinak a koszovói szerbek ellen irányuló intézkedéseiről, fejtette ki korábban a nap folyamán Miloš Vučević védelmi miniszter. Mint arra a Pink tv-nek nyilatkozva rámutatott, a NATO kulcsfontosságú a koszovói szerbek biztonságának megőrzése tekintetében. Hozzátette, Szerbia katonailag semleges állam, és az is tervez maradni, ugyanakkor nemzeti érdek, hogy minél jobb kapcsolatot ápoljon a NATO-val.
– Jó, hogy Szerbia Brüsszelben adhat hangot a koszovói albánok felfegyverkezése, továbbá az ENSZ Biztonsági Tanácsa 1244-es határozatának megszegése és a KFOR tétlensége miatti aggodalmának. A KFOR egyszerűen nem engedheti meg, hogy a feszültség eszkalálódjon, viszont az elmúlt időszakban sajnos éppen ez történt. Albin Kurti kész mindenáron megvalósítani céljait – fejtette ki Vučević, aki korábban bejelentette, hogy ősztől egy törökországi tábornok kerül a KFRO élére. Habár Szerbia és Törökország eltérő álláspontot képvisel Koszovó vonatkozásában, Törökország katonai nagyhatalom, így fontos jó kapcsolatok ápolni ezzel az állammal, jegyezte meg Vučević a Blic napilap összeállítása szerint.

Magyar ember Magyar Szót érdemel