A Koalíció a sajtószabadságért szervezet pénteken kora este összejövetelt szervezett Belgrádban, hogy ekképpen fejezze ki támogatását a néhány napja bántalmazott Vuk Cvijić újságírónak. Vuk Cvijićet, a Radar hetilap újságíróját az elmondottak értelmében Milan Lađević, a Srpski telegraf igazgatója ütötte arcon ököllel. A szervezet esemény-bejelentőjében rámutattak, a támadás annak a következménye, hogy a hatóságok tétlenek voltak, amikor Vuk Cvijićet korábban megfenyegették. Ha a fenyegetések következmények nélkül maradnak, az erőszak eszkalálódik, hangsúlyozták a Beta hírügynökség szerint.
A Belgrádi Felső Ügyészségen azt nyilatkozták a Betának, hogy Nenad Stefanović főügyész az incidens körülményeinek a feltárására utasította az illetékes ügyészeket. Lađević korábban tagadta, hogy megütötte Cvijićet, ez utóbbi végül közzétette a Katonai-orvosi Akadémián kiállított orvosi látleletet, amely szerint megsérült az állkapcsa, továbbá lágyszövet-zúzódást állapítottak meg.
A támadásról nyilatkozva Cvijić elmondta, hogy Lađević az utcán támadt rá, a Srpski telegraf szerkesztőségének közelében. Lađević egy másik újságíróval társalgott egy kávézóban, Cvijić ezt az újságírót üdvözölte, majd hogylétükről kérdezte őket. Lađević ekkor odament hozzá és szidni, gyalázni kezdte, majd amikor Cvijić tovább akart haladni, megütötte. Cvijić azt mondja, hogy támadójával nem állt vitában. A kávézó biztonsági emberei megpróbálták megakadályozni a támadást.
Az újságírói tevékenységéért többszörösen díjazott Vuk Cvijić elsősorban bűnügyi témákkal foglalkozik, különös hangsúlyt fektetve a mindenkori hatalom visszás ügyeinek, valamint a szervezett bűnbandákkal való állítólagos kapcsolatoknak a feltárására. Az elmúlt években többször megfenyegették, míg 2001-ben az ibari úti merénylettel kapcsolatos kutatása miatt elkezdték jogellenesen lehallgatni.
A REZSIM ÖKLE
„Vajon a független, és hivatásukat a szakma szabályai szerint gyakorló újságírók minden további nélkül beülhetnek a kávézókba, vagy sétálhatnak a járdákon? Vajon Szerbiára valóban az észak-koreai tájékoztatási modell vár, azaz a fővezér személyiségkultuszának ápolása, valamint az ellenségek és árulók üldöztetése?” – tette fel az eset kapcsán megfogalmazott kérdéseit szerzői szövegében Filip Švarm, a Vreme hetilap fő- és felelős szerkesztője. Szavai szerint a Vuk Cvijić elleni támadás a szerbiai társadalompatológia több aspektusát is megvilágította: a mindenhol jelen levő erőszakot, a fogak kitörésére alkalmas bulvár hatalmi-öklöt, az intézmények szánalmasságát, a hatalmi képmutatást, mint a tisztesség mércéjét, valamint a közéletben jellemző hanyatlást. „Vuk nem akarta, hogy ez történjen vele. Halk szavú és szerény újságíró, csak végigsétált a Koszovói utcán. A hatalom véleményformálóinak még ez sem volt elég, Vukból, az áldozatból, tettest fabrikáltak.”
BÍRÓSÁGI EPILÓGUS NÉLKÜL LEGITIMIZÁLJÁK AZ ERŐSZAKOT
Az eddigi tapasztalat azt mutatja, hogy a hatalom nyomásgyakorlásának következtében a rendőrség és az ügyészség a Cvijić elleni támadáshoz hasonló ügyekben nem végezheti önállóan a munkáját, nyilatkozta a Nova napilapnak Ivan Ninić ügyvéd. Szavai szerint a konkrét ügyben is azt tapasztalja, hogy a propagandagépezet részvételével megpróbálják relativizálni a történteket, ekképpen viszont zavarba ejtik az átlagembert. Mivel újságíróról van szó, fontos lenne a gyors hatósági eljárás, értékelte Ninić, aki szerint ha ebben az ügyben sem lesz bírósági epilógus, akkor tovább folytatódik az erőszak legitimizálása, főleg ha az áldozat olyan személy, aki nem isteníti Aleksandar Vučićot.
Korábban a szerbiai újságíró-egyesületek is az ügy kivizsgálására, valamint az elkövető büntetőjogi felelősségre vonására szólították fel az illetékes szerveket, továbbá leszögezték, a támadásnak meg sem lett volna szabad történnie.
Nyitókép: Képernyőfotó/Youtube/Nova S