2024. július 19., péntek

A hatalom nyugalmat, az ellenzék akciót akar

A helyi és köztársasági mandátumok visszaadására és polgári engedetlenségre szólított fel Savo Manojlović

Miközben a hatalmi koalíció továbbra is ünnepel és az új helyi önkormányzatok létrehozásán dolgozik, az ellenzék elégedetlen a választások lefolyásának módjával, s eltérő véleményeket közöl az oppozíció lehetséges következő lépéseivel kapcsolatban. Ana Brnabić, a szerb parlament elnöke kedden azt mondta: a vasárnap tartott választásokon a polgárok kulcsfontosságú üzenetet küldtek, stabilitást, biztonságot, a munka folytatását akarják, és nem akarnak konfliktusokat. Nem akarnak instabilitást, nem akarnak bizonytalanságot és nem akarnak politikai harcokat, fogalmazott a Prva kereskedelmi televíziónak nyilatkozva. Úgy értékelte, hogy különösen a választás napján büntették a polgárok a legnagyobb mértékben az ellenzéket és annak üzeneteit, melyek alapján egyértelmű volt, hogy instabilitást és konfliktusokat akar, fejtette ki Brnabić. Úgy értékelte, hogy az ellenzék taktikája az elejétől a végéig rossz volt a kampányban, emiatt most érthetően csalódottnak számít. Mint mondta, a legnormálisabb dolognak számítanak minden demokratikus országban a különböző ügyfélszolgálatok, amelyek a választás napján működnek, s a szavazók buzdításával foglalkoznak, ezért, ellentétben az ellenzéki pártok várakozásával, nem is esik szó ezekről az ODIHR (az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala) jelentésében.

– Hogy őszinte legyek, az ODIHR-jelentésnek vannak pozitív és negatív oldalai is. Továbbra is dolgozunk az ajánlásaik végrehajtásán. Két dolog a legfontosabb számomra: az egész ODIHR-jelentésben nincs egyetlen mondat a telefonközpontjainkról. Az ellenzék meghívására három belgrádi ügyfélszolgálatunkat is meglátogatták, és megerősítették, egy demokratikus országban ez a legnormálisabb, hogy egy pártnak saját központja van. Még egy dolog, ami különösen lényeges: nem mond semmit az Aleksandar Vučić nevét tartalmazó listánk elnevezéséről sem ez a jelentés, szóval említésre sem tartották méltónak ezt a szintén ellenünk felrótt tényt – fogalmazott tegnap a parlament elnöke, aki nem értett egyet a médiával kapcsolatos megjegyzésekkel, mert szerinte az utolsó hetekben voltak olyan közszolgálati vitaműsorok, amelyekben három ellenzéki képviselőre jutott egy haladó párti képviselő, vagyis a rendelkezésre álló 45 percből mindössze 15 jutott a hatalmi pártnak, s ez szerinte minden, csak nem médiakontroll.

A HALADÓK FELJELENTÉST TESZNEK

Miloš Vučević, a Szerb Haladó Párt elnöke egyébként az ügyfélszolgálatokkal kapcsolatos incidens kapcsán kijelentette, hogy büntetőeljárást indítanak a helyhatósági választások idején történt támadások ügyében. Az incidensek, mint ismeretes, a párt belgrádi és újvidéki telefonközpontjaiban történtek. Mint hozzátette, Ana Brnabić, a párt alelnöke jelenteni fogja az esetet az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalának is. Vučević a Happy televízióban elmondta, hogy eddig 10 személyt azonosítottak be. Rámutatott, a telefonközpontokat bejegyezték, bérleti szerződéseik is voltak, teljesen legális munka folyt, amit az ellenzék incidensekkel próbált megakadályozni.

SÜRGŐS LÉPÉSEK KELLENEK

Egységre és gyors reakcióra szólította fel tegnap az ellenzékieket Savo Manojlović, a Kreni-promeni ellenzéki szervezet vezetője. Mint mondta, most arra van szükség, hogy a választási visszaélések, nem demokratikus körülmények miatt az ellenzékiek visszaadják a mandátumaikat, elhagyják a belgrádi városi képviselő-testületet, a niši és újbelgrádi testületeket is, valamint a köztársasági parlamentet. Manojlović 24 órás, azaz ma délelőtt 10 óráig tartó határidőt adott az ellenzéknek a döntés meghozására. Amennyiben az ellenzék egyetért ebben a kérdésben, szombattól súlyos polgári engedetlenség megkezdése is esedékes, jelentette be. Elmondása szerint a haladók manipuláltak a szavazatokkal, a választási jegyzékekkel, nyilvántartásokkal, s ez az állapot tűrhetetlennek számít. Nincs idő arra, hogy az ellenzék most két hónapos sétálgatásokat, tüntetéseket szervezzen, elkezdjen vitát folytatni arról, ki volt a bűnös, ki mit csinált régebben. Azonnali reakció kell, értékelte, ezért döntést vár minden ellenzéki párttól. Ha nincsenek ellenzéki pártok a törvényhozásban, városi testületekben, akkor diktatúra van, húzta alá, s elmondta, már részletes terve van a szombaton induló polgári elégedetlenségre vonatkozóan is.

ULTIMÁTUM VAGY FELKÉRÉS?

Az N1 hírtévének adott nyilatkozatában Mladen Mrdalj politológus kifejtette, ezek nagyon súlyos lépéseknek, tervnek számítanak, s most az a kulcskérdés, Dragan Đilas és Miloš Jovanović bízik-e annyira Manojlovićban, hogy vele tartson. Đorđe Vukadinović politikai elemző is komolynak tartja a felszólítást, de a szavazat-manipulációkat is, ebből kifolyólag indokoltnak tartja az elégedetlenség bevezetését.

Zoran Lutovac, a Demokrata Párt elnöke kijelentette, kész visszavonni a mandátumát, míg Aleksandar Jovanović Ćuta, az Ökológiai Ébredés vezetője szerint Manojlovićnak előbb egyeztetnie kellett volna az ellenzéki politikusokkal, nem a médián keresztül adnia ultimátumokat.