2024. július 19., péntek

Szabadlábra kerülhetnek a gyanúsítottak?

Ha a nyomozás nem fejeződik be hat hónapon belül, akkor a Danka Ilić meggyilkolásával gyanúsított személyeket szabadlábra helyezik. A nyomozás már lényegében akkor kudarcba fulladt, amikor a politikusok beleavatkoztak – magyarázta az N1 műsorának vendégeként Borivoje Borović ügyvéd.
A kislány meggyilkolásával vádolt férfiak, akik eddig hallgatással védekeztek, a keddi kihallgatáson úgy vallottak, nincs semmi közük a gyilkossághoz, és a kislányt soha nem is látták.
Az ügyvéd elmondta, számára várható volt ez a reakció.
– Miután a politikusok beleavatkoztak a rendőrségi nyomozásba, és formálták a közvéleményt, milyen irányba haladjon a nyomozás, a gyanúsított felfogta, súlyos gyilkosságért felelősségre vonható, és életfogytiglani börtönbüntetés szabható ki rá. Megértette, nem közlekedési balesettel, hanem súlyos gyilkossággal vádolják valójában, és ettől a pillanattól kezdve a rendőrségi nyomozás kudarcot vallott – magyarázta Borović, majd hozzátette, televíziós adásokban a rendőrfelügyelők azt magyarázták, hogyan alakul majd a két vádlott ügye.

– Arról beszéltek, hogyan történt a gyilkosság, hol rejtették el a holttestet, milyen büszkék a kollégáikra, a belügyminiszterre, aki helikopterrel érkezett erre a kis településre. Akkor már tudtam, a nyomozás nem vezethet eredményre. Természetesen vannak tisztességes személyek, akik a helyi rendőrségen dolgoznak, de a nyomozást mégis az ügyész irányítja. Az ügyész az, akinek konkrét ügyekben nyilatkoznia kell, és egyedüliként jogosult tájékoztatni a közvéleményt, de csak addig a szintig, amíg nem veszélyezteti a nyomozás folyamatát – mondta.
Az ügyvéd rámutatott, az újságok arról írtak, hogy a nyomozás akkor ér véget, ha a vádlottak átestek pszichológiai és pszichiátriai vizsgálaton. Ezzel kapcsolatban elmagyarázta, hogy aki hallgatással védekezik, arról nem készíthető szakértői vélemény, de ha arról nyilatkozik, hogy nem ő követte el a gyilkosságot, akkor pszichológiai vizsgálatnak sem vethető alá. Ennek értelmében, tette hozzá, ha hat hónapon belül nem fejeződik be a nyomozás, akkor szabadlábra kell helyezni őket. Akadályt jelent az is, hogy nincsenek kézzel fogható bizonyítékok sem.
– Ebben a nyomozásban – a médiumok állítása szerint – gyilkosság is történt a rendőrkapitányságon, amikor az egyik gyanúsított testvére meghalt, miután kínzással igyekeztek kikényszeríteni vallomását. Ha ez tényleg így van, akkor minden vádlott elmondhatja, hogy belőle is ki akarták kényszeríteni a vallomást, holott ő nem tett semmit – emelte ki Borović az eset bonyolultságára rámutatva.
Arra a kérdésre, hogy vajon érvényes-e az a vallomás, amelyet a másik gyanúsított tett letartóztatása pillanatában, és amellyel beismerte a bűncselekmény elkövetését, annyit válaszolt, a vallomást nem lehet visszavonni, viszont nem tudhatja, annak tartalmát, tényleg beismerte-e a tettét.

– A vallomást tárgyi bizonyítékokkal kell alátámasztani, viszont azt mondhatja a gyanúsított, hogy kikényszerítették belőle a beismerést. Nagyon sajnálom, ami azzal a gyermekkel történt, gondolnunk kell azonban a folyamat professzionális elemeire is, mi lenne, tegyük fel, ha ezek az emberek tényleg nem követték el a bűncselekményt, akkor a történtek sajnos súlyosan sértenék az emberi jogokat. A rendőrkapitányságon elhunyt személyért senki nem vállal felelősséget. Azt sosem tudjuk meg, hogy annak a személynek, aki vallomást tett, van-e enyhébb vagy súlyosabb sérülése. Ha a rendőri kihallgatás során megsérültek, azt meg kell állapítani – közölte.

Borović rámutatott, hogy a gyanúsítottak ügyvédjétől eddig nem hallottunk semmilyen beszámolót, ami pedig a hivatalból kirendelt védőket illeti, ők nem tehetnek semmit, követik a rendőrök munkáját, közben pedig ártanak az ügyfeleiknek.

– Minden újabb sajtóhírrel pedig további fájdalom éri a kislány családját – tette hozzá.