Továbbra is a június 2-i helyhatósági választásokkal kapcsolatos kommentárok határozzák meg a szerbiai közéletet. Ivica Dačić belügyminiszter tegnapi nyilatkozatában kifejtette, szerinte békésen telt a választás napja, ahogy azt az ODIHR (EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalának missziója) is közölte, hozzátéve, hogy a rendőrség minden bejelentésre reagált a választás napján. Kiemelve, hogy az Újvidéki Vásárról érkező hívás után a rendőrség és az ügyészség is a terepre vonult – ott a Szerb Haladó Párt egy ügyfélszolgálati központot működtetett, melyet az ellenzéki pártok aktivistái gyanúsnak és törvényellenes tevékenységet folytató csoportnak tituláltak. Egyesek be akarták törni a vásár bejárati ajtaját, s erre reagáltak a rendőrök az ingatlan védelme érdekében. Az elmondottaknak azonban semmi köze a politikához – állította Dačić. Elmondta, hogy a Szerb Haladó Párt körüli koalíciós lista rendkívüli eredményeket ért el a választásokon, és ilyen győzelem után – mint fogalmazott – logikus lenne gratulálni és továbblépni.
TÁVOZÁSSAL FENYEGETŐZNEK
Elhagyja a belgrádi városi és újbelgrádi községi képviselő-testületet a Kreni-promeni ellenzéki mozgalom. Erről tegnap Savo Manojlović, a szervezet belgrádi listavezetője értesítette a nyilvánosságot, egyedül akkor lesznek hajlandók részt venni az üléseken, ha gyökeres változást tapasztalnak a Városi Választási Bizottság részéről az ellenzéki panaszokat illetően. Manojlović kifejtette, azért szánták el magukat erre, mert nem hajlandók egy alkotmánysértő és demokratikus folyamatokkal ellentétben álló választási folyamat révén részesei lenni a visszaéléseknek. Úgy fogalmazott, a mandátumokat majd hitelesítik, de azt követően elhagyják a képviselő-testületeket és nem veszik fel a képviselői munkáért járó juttatást sem a költségvetésből. Hozzátette, Nišben nem terveznek hasonló lépést.
NEM AKARNAK ÚJ VEZÉREGYÉNISÉGET
Az a legfontosabb, hogy Nišben, ahol a hatalom és az ellenzék is azt állítja, hogy megszerezte a szavazatok többségét a vasárnapi választásokon, kétségtelenül megállapítható legyen, melyik párt hány szavazatot szerzett – jelentette ki Vladimir Vuletić szociológus, elemző.
A Tanjugnak azt nyilatkozta, amennyiben kiderül, hogy az ellenzéki pártok együttesen 31 mandátummal rendelkeznek, akkor ők alkotják a többséget. Ha döntetlen eredmény születik, vagyis mindkét pártnak 30-30 tanácsosa lehet, akkor a Szerb Haladó Pártnak kell eldöntenie, elfogad-e egy szavazatot az Orosz Párttól, és így alakul meg a többség, vagy megerősíti a párt legitimitását Nišben, ahogyan Belgrádban is tette.
Arra az újságírói kérdésre válaszolva, hogy az ellenzék miért nem állt ki Savo Manojlović, az Én is Belgrád vagyok – Kreni-promeni listavezetője mellett, aki a mandátumok visszaadását, a köztársasági parlament elhagyását és a polgári engedetlenséget szorgalmazta, Vuletić azt mondta, a javaslat elfogadásával Manojlović az ellenzék vezéralakjává válna, amit – szerinte – az ellenzék nem akar.