2024. július 18., csütörtök

Folytatódik az érdekképviselet Brüsszelben

Pásztor Bálint szemléletváltásban bízik Szerbia uniós csatlakozása ügyében

Az európai parlamenti választásokról és az egy héttel korábban tartott szerbiai helyhatósági választásokról nyilatkozott a Szabadkai Magyar Rádió Napindító című műsorában dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke. Szavai szerint fontos, hogy az EP-választáson a Fidesz–KDNP jól szerepelt, a Magyarországnak járó 21 mandátumból 11-et megszerzett. Európai parlamenti választásokon a Fidesz–KDNP pártszövetség soha nem kapott annyi szavazatot, mint most – tette hozzá, és emlékeztetett arra, hogy a 11 képviselő egyike Vicsek Annamária, így a vajdasági magyar közösségnek és a VMSZ-nek ismét van EP-képviselője. „Örülök annak, hogy a levélszavazatok révén a vajdasági magyar közösség jelentős mértékben hozzájárult ehhez a sikerhez” – emelte ki. Hangsúlyozta, a jobboldal erősödése Európában talán azt eredményezheti, hogy a háborúpártiság valamelyest háttérbe szorul majd az Európai Parlamentben, de azt is, hogy az eddigiekhez képest elkezdenek másként tekinteni az országok szuverenitására. Talán jelentheti azt is, hogy Szerbia európai uniós csatlakozási folyamatára szintén másként tekintenek majd Brüsszelben, noha csodák nem valószínűek – jegyezte meg Pásztor Bálint.

– Az elmúlt években sajnos az jellemezte az Európai Parlamentet, hogy a liberális erők támadásainak következtében nem igazán méltányolták Szerbia kormányának erőfeszítéseit. Ez igazságtalan, hiszen tudjuk, hogy számos olyan tagja van az EU-nak innen a régióból, amely a felvétel pillanatában korántsem volt annyira felkészült, amennyire Szerbia jelenleg. Ezért fontos, hogy Vicsek Annamária személyében lesz képviselőnk, hiszen minden egyes ügyben elmondhatja, hogy mi a valóság Szerbiával kapcsolatban. Vicsek Annamáriának feladata képviselni a magyarságot, továbbá a vajdasági magyar közösséget és Szerbiát – taglalta Pásztor Bálint.

A szerbiai önkormányzati választások vonatkozásában a VMSZ elnöke megismételte, hogy a Szerb Haladó Párt mellett a VMSZ a második legerősebb politikai tényező, és 2012 óta a második legjobb eredményt produkálta. Szavai szerint ezt a mandátumok és a szavazatok száma is alátámasztja. A VMSZ mintegy 58 ezer szavazatot kapott 23 helyi önkormányzatban, és mindenhol mandátumot szerzett a párt – nyomatékosította. Rámutatott, ez azért fontos, mert a szórványközösségekben, például Nagykikindán, Zomborban, Apatinban, Nagybecskereken vagy Újvidéken különösen lényeges, hogy a VMSZ képében legyen képviselete a vajdasági magyar közösségnek. Kizárólag ez eredményezheti azt, hogy legyenek olyan képviselők, akik foglalkoznak a magyar ügyekkel – nyomatékosította.

– A tömbben, Magyarkanizsán, Zentán és Topolyán, megőriztük magyar polgármesterünket. Topolyán ugyanannyi mandátummal, mint eddig, Zentán erősödnünk is sikerült, Magyarkanizsán pedig egy mandátummal kevesebbünk lesz. Az összes többi önkormányzatban a második számú erő vagyunk. Figyelembe kell venni, hogy a politikában időnként tektonikus mozgások mennek végbe, ez a választás is ezt eredményezte. Vajdaság Autonóm Tartomány területén kizárólag az Aleksandar Vučić nevével fémjelzett lista tudott győzni, valamint a VMSZ. Azt is figyelembe kell venni, hogy az Aleksandar Vučić nevével fémjelzett lista több politikai csoportosulást tömörített. Nem szerepeltek jobban 2020-hoz viszonyítva, hiszen akkor külön-külön indultak ezek a tömörülések. Amikor a politikai süllyesztőben évtizedek óta stabilan működő politikai pártok tűnnek el, vagy kénytelenek feladni politikai önállóságukat, akkor nagyon komoly eredmény, hogy a VMSZ saját nevével, saját teljesítményével és saját céljaival olyan eredményt tudott elérni, amely révén mind a 23 helyi önkormányzatban talpon tudott maradni – fogalmazott Pásztor Bálint. Megerősítette, az eddigi célravezetőség okán a VMSZ folytatja a koalíciós együttműködést az SZHP-vel.

Pásztor Bálint abban bízik, hogy július közepéig minden helyi önkormányzatban megalakulnak az új hatalmi struktúrák. A VMSZ megalakításának közelgő 30. évfordulója kapcsán bejelentette, hogy június 18-án önkörben ünnepelnek, míg valamikor kora ősszel ünnepi rendezvényt szerveznek, majd jövőre jelenhet meg a párt első 30 évét feldolgozó kiadvány. 

Nyitókép: Pásztor Bálint abban bízik, hogy július derekáig minden helyi önkormányzatban megalakulnak az új hatalmi struktúrák (Pannon RTV felvétele)