2024. november 24., vasárnap

Téma marad a választási feltételek jobbá tétele

Az ellenzék a kritikus hangvételt hiányolja az ODIHR előzetes jelentéséből

Az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalának (ODIHR) a június 2-ai helyhatósági választások szabályosságát elemző jelentése elsősorban a hatalomnak felel meg – értékelte Danijela Nestorović, a Környezetvédelmi felkelés (Ekološki ustanak) parlamenti képviselője és a választási feltételek javításáért felelős munkacsoport tagja. Nestorović a kritikus hangvételt hiányolja a jelentésből, szavai szerint az ODIHR nem vette lajstromba azokat a szabálytalanságokat, amelyeket az említett politikai tömörülés választási megfigyelői is észleltek június 2-án. A jelentés elsősorban arra a megállapításra összpontosít, hogy kifejezettebbé kell tenni a hatalom és az ellenzék közötti párbeszédet, továbbá befejezni a választói névjegyzék felülvizsgálatát, míg a hatalom vonatkozásában elsősorban az állami erőforrásokkal való visszaélés gyakorlatának megszüntetését sürgetik – magyarázta Nestorović a Danas napilapnak nyilatkozva. Hozzátette, a jelentéssel az ODIHR valójában vállon veregette a hatalmat, és nem marasztalta el kellőképpen a szabálytalanságok miatt. Nestorović a körülmények ellenére fontosnak tartja a választási feltételek jobbá tételének céljával megkezdett tevékenység folytatását. Szerinte ebben érdemes részt vennie minden ellenzéki pártnak, de akár a nemzetközi közösség együttműködése is célravezető lehet.

Az ODIHR a választások másnapján mutatta be előzetes választási jelentését. Ebben egyebek mellett a választók migrációjával kapcsolatos állítások miatt adtak hangot aggodalmuknak, rámutatva arra, hogy számos szerbiai politikai szereplőnek továbbra is az az állásponton van, hogy a választói névjegyzékkel kapcsolatos intézkedések ellenére ezúttal is visszaélések voltak jellemzőek. Azt is kifolgásolták, hogy az egyik listát ismét Aleksandar Vučić köztársasági elnök nevével fémjelezték, noha az említett személy nem volt jelölt. A média magatartásával kapcsolatban ugyancsak kritikus hangvételű a jelentés. Habár a szavazás napján többé-kevésbé zavartalan volt a voksolás folyamata, kérdések merültek fel a szavazás titkosságával, valamint a szavazatvásárlással és a szavazókra való nyomásgyakorlással kapcsolatban – állapították meg a jelentésben.

Zdravko Ponoš, a Szerbia Közép (Srce) elnöke a Danas szerint értetlenül áll a tény előtt, hogy a decemberi választásokat követően közzétetthez képest az aktuális jelentéssel alig foglalkozik valaki, noha a dokumentumban ismét súlyosan elmarasztalták a hatalmat. Indokolt lenne, hogy az ellenzék továbbra is a választási feltételek jobbá tételéért küzdjön – nyomatékosította. Ponoš, valamint Dragan Đilas, a Szabadság és Igazságosság Pártjának elnöke és Nebojša Zelenović, az Együtt társelnöke hétfőn tárgyaltak Lamberto Zannierrel, az ODIHR szerbiai küldöttségvezetőjével. Ponoš elmondása szerint azért kérték a találkozót, hogy megosszák a választással kapcsolatos benyomásaikat, valamint javaslatokat tegyenek a feltételek jobbá tétele tekintetében. Ponoš szerint közvetítőként a nemzetközi közösség intézményeinek folyamatosan részt kellene venniük a választási feltételek jobbá tételének céljával megkezdett tevékenységben.

 

Az SZHP és Vučić dominált

A Transzparens Szerbia monitoring jelentésének értelmében a választási kampányban a Szerb Haladó Párt dominált, a helyi témák helyett pedig a nemzeti, országos kérdésekre összpontosítottak a jelöltek. A május 7. és június 2. közötti időszakban a napilapok címoldalán 169-szer jelent meg Aleksandar Vučić államfő fényképe, az esetek 87 százalékában pozitív kontextusban – mondta a szervezet tegnapi sajtótájékoztatóján Zlatko Minić. Mint hozzátette, 18 címoldali írással Savo Manojlović áll a második helyen, azzal, hogy a szövegek kétharmadában negatív kontextusban tüntették fel. Minić szavai szerint a tisztségviselői kampány intenzitása a korábbiakhoz képest 211 százalékkal növekedett, egyes tisztségviselők még a kampánycsend idején is „aktívak” voltak. A Transzparens Szerbia szerint az SZHP fordított a legtöbb pénzt a kampányra, csak hirdetésre 6 millió eurót költhetett.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás