2024. október 6., vasárnap

Közvitán a Büntető Törvénykönyv módosítása

Pásztor Bálint: Minden parlamenti eszközt kihasználunk az emberek tulajdona megvédésének érdekében

November 1-jéig tart a Büntető Törvénykönyv kiegészítő és módosító tervezetének közvitája. A dokumentum számos bűncselekmény vonatkozásában büntetés-szigorítást irányoz elő, más esetben viszont megnehezítené a sértettek helyzetét. Így van ez például a kisebb értékű lopás, sikkasztás és csalás – az úgynevezett kis értékű lopás – esetében. A jelenleg hatályos szabályozás értelmében, ha az eltulajdonított tárgy (vagy elsikkasztott, esetleg csalással okozott kár) értéke meghaladja az 5 ezer dinárt, akkor a hatóság hivatalból köteles eljárást indítani. A most közzétett tervezet az 5 ezer dinárt a valamikor hatályos 15 ezer dinárra növelné, vagyis, ha az ellopott dolog értéke ennél kisebb, akkor a megkárosított az elkövető ellen magánvádlóként kezdeményezhet büntetőeljárást. A korábbi tapasztalat azt mutatta, ezt csak kevesen tették meg, inkább beletörődtek a kárba.

A kis értékű lopásokkal kapcsolatos tervekre reagálva dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke pénteki Facebook-bejegyzésében közölte: a VMSZ számára elfogadhatatlan a szóban forgó elképzelés.

– Mintegy 10 évvel ezelőtt, a Szerb Haladó Párt első kormánya idején sikerült elérnünk az úgynevezett kis értékű lopások összegének csökkentését 15 ezerről 5 ezer dinárra. Éveken át küzdöttünk ezért egyedül a parlamentben, ahogyan néhány évre rá az illegális migránsok ügyében is ezt tettük. Kitartásunkat végül siker koronázta. A most közvitán lévő Büntető Törvénykönyv módosításának tervezete azonban visszaemelné a limitet 15 ezer dinárra. Az igazságügyi miniszternek jeleztem, beadvánnyal fogok reagálni a közvita keretében és arra kértem, legyen partnerünk abban, hogy az összeg ne változzon. Minden parlamenti eszközt ki fogunk használni az emberek tulajdona megvédésének érdekében! Biztos vagyok benne, hogy a VMSZ végül újra meg fogja védeni a polgárok biztonságát és javát szolgáló eredményeket! – fogalmazott Pásztor Bálint A magántulajdon szent és sérthetetlen című bejegyzésében.

A történet érdekessége, hogy a tervezetben a rablás bűncselekmény (az követi el, akit lopás közben tetten érnek, és a lopott dolog megtartása érdekében valaki ellen erőszakot alkalmaz, illetve az élet és testi épség elleni támadással fenyegetőzik) vonatkozásában ugyancsak beékelnék a 15 ezer dináros határértéket, itt mint büntetésenyhítő körülményt, a hatóság hivatalból való eljárási kötelezettségét nem befolyásolná. A kifosztás bűncselekmény (az követi el, aki erőszakot alkalmazva vagy az élet és a testi épség elleni támadással fenyegetőzve elveszi másnak az ingóságát) eddig is tartalmazott határértékhez, 5 ezer dinárhoz kötött büntetésenyhítési rendelkezést, most itt is 15 ezer dinárra növelnék az említett értéket.

Ezzel párhuzamosan a javaslattevő kiterjesztené a jogos védelem – köznyelvben önvédelem – fogalmát, illetve a legális védekezés lehetőségét.

A tervezet vonatkozásában fontos kiemelni, hogy az erőszakos közösülés, a közösülés védekezésre vagy akaratnyilvánításra képtelen személlyel és a megrontás bűncselekmények több esetének vonatkozásában is az életfogytiglani szabadságvesztés kiszabásának a lehetőségét javasolják (jelenleg ez a büntetés csak akkor szabható ki, ha a szexuális bűncselekmény áldozata elhunyt vagy gyermek).

A családon belüli erőszak alapesetének vonatkozásában a 3 hónaptól 3 évig terjedő elzárást 5 hónaptól 5 évig terjedőre módosítanák, de az említett szakasz többi, a bűncselekmény súlyosabb formáit szabályozó bekezdéseiben is szigorúbb büntetést javasolnak. A közlekedés biztonsága elleni kihágások csoportjában ugyancsak több bűncselekmény esetében szigorítana a tervezet.

A fegyvereket, azok gyártását, tartását, forgalmazását szabályozó szakaszok vonatkozásában szintén szigorítások és újdonságok, például teljesen új bűncselekmények (kiskorú személy kiképzése fegyver használatára, hatástalanított lőfegyver vagy hidegfegyver viselése nyilvános helyen) olvashatók a tervezetben. Oktatási intézményben alkalmazott személy elleni támadás és egészségügyi intézményben alkalmazott személy elleni támadás – ezek is új bűncselekmények, amelyeket meghatároznának a törvénykönyvben.