Európának békességre van szüksége határain belül is és a határain kívül is. Azt a megbékélési folyamatot, amit a magyar és a szerb nép több mint tíz évvel ezelőtt elért és át tudott fordítani stratégiai partnerségre, számos országnak illő volna követnie – emelte ki üzenetként Magyar József, Magyarország belgrádi nagykövete, azon az Alkalmazott nosztalgia: Belgrád–Budapest című kiállítás megnyitóján, amelyet Belgrádban, az Európa Házban tartottak meg.
Magyar József rámutatott, megtisztelő, hogy az Európa Tanács magyar elnöksége idején tartják meg az összehasonlító fotókból álló kiállítást, amely a másik ország fotósának szemén keresztül mutatja be Belgrádot és Budapestet.
– Ez a kiállítás az összeköttetést, a párhuzamokat és a kapcsolatokat igyekszik megjeleníteni a fényképeken keresztül. Mi, magyarok és a szerbek nagyon jól ismerjük egymást. A történelem összekötött bennünket, és ezért az egymás mellett élésnek és a megbékélésnek is óriási jelentősége van – hangsúlyozta a nagykövet, majd hozzátette, a soros elnökség egy átmeneti időszakban betöltött uniós elnökség. Mint mondta, Magyarország már volt ebben a szerepkörben, akkor sikeres elnökséget tudtak lezárni.
– Most sokkal összetettebb kihívásokkal nézünk szembe. Instabilitás van a szomszédságban. Ilyenkor sokkal nehezebb az uniós elnökséget betölteni és segíteni azoknak a jó barátoknak, és azoknak a szomszédoknak, akikről úgy gondoljuk, megérdemlik, hogy előrébb jussanak a tárgyalási folyamatban. A magyar elnökség alatt szeretnénk, ha az intézményesített párbeszéd helyreállna Belgrád és Brüsszel között, hogy sor kerüljön egy kormányközi konferenciára, amelyen megbeszélik azokat a szempontokat, amelyeket még teljesíteni kell. Szeretnénk előmozdítani a bővítési folyamatot, hogy az ominózus 3. klasztert, vagy fejezetgyűjteményt végre megnyissák. Szerbia erre készen áll. Meg kell győzni a tagállamokat, hogy Szerbiával az Európai Unió minden polgára és gazdasága nyerni fog. Elemi érdekünk, hogy Szerbia csatlakozását minél hamarabb lezárjuk – mondta a nagykövet.
A kiállításmegnyitón elhangzott, hogy a Budapestet fényképező Anđela Stevanović Živković és a Belgrádot fényképező Molnár Anna Júlia több ezer fotójából kellett válogatni úgy, hogy a fényképekből kitűnjenek a két főváros hasonlóságai. Tanja Miščević eurointegrációs miniszter kiemelte, olykor nem is lehet megmondani, mely fővárosban készültek a fényképek. Mint mondta, épp ez ennek a kiállításnak a lényege, hogy felfedezzük mennyire hasonlítunk egymásra, mennyire közel vagyunk egymáshoz, és mennyire támaszkodhatunk egymásra, szomszédként, barátként.
Tanja Miščević kitért az eurointegrációs folyamatokra is:
– Nem beszélnénk ennyire részletesen a 3. klaszterről, ha a soros elnökséget nem vette volna át Magyarország. Valóban nagyon sokat segítenek nekünk a megtartott felszólalások, kiállások révén is, legyen szó Orbán Viktor miniszterelnökről, vagy ahogy hallhattuk, Magyar József nagykövetről. Soha nem kérdőjeleződött meg Magyarország támogatása. Jelenleg a soros elnökség idején ők határozzák meg az ágendát, ám a döntés kizárólag nem rajtuk múlik. Ezért Belgrádban, Budapesten, de Brüsszelben is együtt dolgozunk azon, hogy meggyőzzük a többi tagországot arról, hogy eleget tettünk minden elvárásnak és megteremtettük a feltételeket ahhoz, hogy megnyissuk a 3. klasztert – hangsúlyozta a miniszter.
Emanuele Giaufret, az Európai Unió szerbiai delegációjának vezetője gratulált Szerbiának, hogy elfogadta a reformprogramot, amely nagyon fontos az eurointegráció folyamatában.
– Ez segíteni fog abban, hogy a megfelelő irányba mozduljanak el a dolgok. Szerbia és az EU ugyanazon a történelmen, múlton osztozik, és a jövőképben is osztoznia kell – hangsúlyozta Giaufret, majd kiemelte: Európa a mi házunk!
A magyar soros EU-elnökség alkalmából megnyílt kiállítás, amelyet az eurointegrációs minisztérium és a belgrádi Collegium Hungaricum hozott össze, október 19-éig lesz megtekinthető Belgrádban, ezt követően pedig Budapesten is bemutatják.
Nyitókép: Magyar József, Tanja Miščević és Emanuele Giaufret (Miklós Hajnalka felvétele)