2025. február 4., kedd

Megkezdődött a harmincnapos munkabeszüntetés

Az ügyvédek kizárólag az elégséges szolgáltatás biztosításával kapcsolatos feladatokat látják el

Megkezdődött tegnap az ügyvédek harmincnapos munkabeszüntetése. A tiltakozás ezen formáját vasárnap szavazta meg a Szerbiai Ügyvédi Kamara (SZÜK) Közgyűlése. Az ügyvédi kamara igazgatóbizottsága holnap ül össze, hogy megvitassa a munkabeszüntetéssel kapcsolatos döntés végrehajtását. Korábban úgy nyilatkoztak, hogy a munkabeszüntetés révén szeretnék az ágazat támogatásáról biztosítani az egyetemistákat, továbbá felhívni a figyelmet a joguralom leépítésére, az ügyvédség függetlenségének és önállóságának veszélyeztetésére. A nova.rs hírportál értesülései szerint az ügyvédek pénteken utcára vonulnak.

„Az ügyvédséget a végrehajtó hatalom legmagasabb szervei támadják. A hatalom nyomásgyakorlással próbálja olyan döntések meghozatalára kényszeríteni a bíróságokat, amelyek degradálják az ügyvédi kamara döntéseit. Az ügyvédség közvetlen veszélynek van kitéve. Az ügyvédek megalázása elviselhetetlen méreteket öltött” – fogalmazott vasárnapi közleményében az ügyvédi kamara. Továbbá bejelentették, írásban fogják követelni az igazságügyi miniszter, a belügyminiszter, továbbá az alkotmánybíróság, a Legfelsőbb Bíróság, a Bírósági Főtanács és az Ügyészségi Főtanács elnökeiinek, valamint a legfőbb ügyésznek a leváltását vagy lemondását.

Sajtóértesülések szerint a SZÜK 15 napos munkabeszüntetést javasolt, a 30 napos tiltakozást viszont a Šabaci Ügyvédi Kamara szorgalmazta, mint ahogyan azt is, hogy ebben az időszakban az ügyvédek kizárólag az elégséges szolgáltatás biztosításával kapcsolatos kikötéseknek tegyenek eleget, azaz csak azokat a feladatokat lássák el, amelyeknek az elmulasztása kárt, illetve jogvesztést okozna az ügyfeleknek. A Šabaci Ügyvédi Kamara azt javasolta, hogy a munkabeszüntetés ideje alatt az ügyvédek kizárólag a törvényi határidőkkel (prekluzív határidő) korlátozott eljárási cselekményekben vegyenek részt, például jogorvoslatokat és bizonyos kereseteket nyújtsanak be az illetékes szervnek.

A tegnapi nap folyamán Čedomir Kokanović ügyvéd úgy fogalmazott, a 30 napos munkabeszüntetés megszavazása után lemondási hullám kezdett végigsöpörni az ügyvédi kamara igazgatóbizottságán. Dragoslav Ljubičanović igazgatóbizottsági tag megerősítette lemondását. Indoklásában rámutatott arra, hogy a SZÜK Közgyűlésének döntése nem tükrözi az igazgatóbizottságnak az ügyvédség érdekei szempontjából képviselt álláspontját. „Nem akarom, hogy munkámat olyan feltételekhez kössék, amelyekkel nem értek egyet. Azt, hogy nekem van igazam vagy a közgyűlést alkotó kollégáimnak, demokratikus módon kell eldönteni, nem pedig az egyetemisták mögé bújva” – fogalmazott Ljubičanović.

Branislav Živković ügyvéd még szombaton megfogalmazta a munkabeszüntetéssel kapcsolatos ellenvetéseit. Nyílt levelében az egyetemisták támogatásáról biztosította a közvéleményt, ám szerinte a munkabeszüntetés inkább a kamara bizonyos tagjainak a hiúságára vezethető vissza, nem a hallgatók támogatására. „Szeretném tudni, hogy ezek a kollégák miből élnek, van-e családjuk, és ha igen, kizárólag ügyvédi tevékenységükkel biztosítják-e megélhetését? Megérteném, ha az ügyvédség kedvezőtlen helyzete, az adók és hasonlók miatt tiltakoznánk, ám így úgy tűnik, mintha pápábbak akarnánk lenni a pápánál – fogalmazott Živković.

Ivan Ninić ügyvéd az N1 tv műsorában érvelt a munkabeszüntetés létjogosultsága mellett. Szavai szerint az ügyvédeknek kötelességük közösséget vállalni az egyetemi hallgatókkal.

– Az ügyvédi hivatásnak nem szabad a hatalom, a pártok és egyének akaratától függnie. Senkinek nem lenne szabad úgy sértegetnie bennünket, mint azt az államfő tette. A munkabeszüntetés egyik oka az, hogy Vučić bejelentette, az ügyvédeket a jövőben „valahol máshol jegyzik majd be”. Ez egyértelműen fenyegetés – fogalmazott Ninić, aki, hiszi, hogy a polgárok türelmesek lesznek, mert tudatában vannak a történelmi pillanat fontosságának.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Illusztráció/Pixabay.com