2025. március 29., szombat

Tízmillió dináros növekedés

Aláírták az idei tartományi támogatási szerződéseket a nemzeti tanácsok vezetői

– A tartományra jellemző békés együttélés szimbólumát is magában hordozzák a Vajdaság területén működő nemzeti tanácsoknak nyújtott tartományi támogatások. Az azokról szóló szerződések aláírásai ékes bizonyítékai annak, hogy a vajdasági kormány számára fontos a nemzeti közösségek jogainak teljes érvényesítése – értékelte tegnap Újvidéken Maja Gojković tartományi kormányfő. Összesen 17 vajdasági nemzeti tanács írt alá támogatási szerződést a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási, Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkársággal 80 millió dinár értékében. Maja Gojković közölte, a tartományi forrásoknak köszönhetően 17 nemzeti tanács tudja szavatolni különféle programjainak, tevékenységének a finanszírozását a művelődés, tájékoztatás, oktatás, a hivatalos nyelvhasználat területén és más, a nemzeti tanácsok szempontjából fontos témakörökben. A kormányfő aláhúzta, a vajdasági kormányzatnak az a célja, hogy minél önállóbbá tegye a nemzeti tanácsokat, hogy azok ne azon töprengjenek, honnan tudják előteremteni a munkához szükséges pénzt. Szerencsére, fejtette ki, ma már nem az a helyzet, mint korábban volt, hogy az efféle eseményeken a felszólalók hangzatos üzeneteket közöltek, de a támogatás éppen csak arra volt elég, hogy túlélje az évet egy-egy nemzeti tanács. Hasznosnak bizonyulnak ezek a szerződések – értékelte Gojković, s reményét fejezte ki: a következő évben ismét növelni tudják a támogatások értékét, mint ahogyan az idén is.

A szerződéskötés pillanata (Dávid Csilla felvétele)

A szerződéskötés pillanata (Dávid Csilla felvétele)

A szerződések aláírási rendezvényén a tartományi kormány csarnokában Ótott Róbert kormányfő-helyettes, illetékes titkár kiemelte, hogy Vajdaság a különböző nemzetiségek és kultúrák gazdag történelmének a színhelye, a nemzeti tanácsok pedig rendkívül fontos szerepet játszanak ennek a kultúrának, az identitásnak a megőrzésében, átörökítésében. Az idei támogatási keret növelése nem merül ki egy számadatban, értékelte, az sokkal inkább annak a jele, hogy a tartományi kormány számára prioritást jelent ennek a munkának a támogatása.

– A 80 millió dináros támogatás 10 millió dinárral több mint a tavaly. Fontosnak tartjuk, hogy évről évre növeljük azt a keretösszeget, amellyel a nemzeti tanácsokat támogatjuk, mert Vajdaság sokszínűségét, a nemzetek együttélését mindenképpen segíteni akarjuk, és a nemzeti tanácsok programjain keresztül ezt nagy mértékben meg tudjuk valósítani. Fontosnak tartjuk tehát azt, hogy a működésüket, pénzelésüket évről évre erősítsük, mert egész Vajdaság érdeke, hogy megfelelőképpen működjenek, és céljaikat meg tudják valósítani az idén is – fogalmazott a sajtónak Ótott Róbert. – Ez teljes mértékben tartományi forrás. Tudomásom szerint a nemzeti tanácsok köztársasági szinten is kapnak támogatást, de ez a 80 millió dinár kifejezetten a részükre előirányzott pénzeszköz a tartományi költségvetésből – fejtette ki a titkár.

A tartományi kormány tisztségviselői a nemzeti tanácsok képviselőivel (Dávid Csilla felvétele)

A tartományi kormány tisztségviselői a nemzeti tanácsok képviselőivel (Dávid Csilla felvétele)

PROGRAMCÉLOK MEGVALÓSÍTÁSA

A Magyar Nemzeti Tanácsnak nyújtott támogatásról szóló szerződést Fremond Árpád, az MNT elnöke látta el kézjegyével.

– Örülök annak, hogy a tartományi kormány növelte a keretet, így a Magyar Nemzeti Tanácsnak is csaknem négymillió dinárral növekedett a támogatása, és ezúttal 32 millió dinárt kaptunk. Ezek az eszközök nagyon fontosak a nemzeti tanácsok működése szempontjából. Elsősorban programokra költjük el a pénzt, illetve a tartományi alapítású intézmények működtetésére, melyekben mi is társalapítók vagyunk. Ilyen például a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet vagy a Forum Könyvkiadó Intézet. Az említett két intézmény esetében mindenképp nagyobb összeget próbálunk jóváhagyni, hiszen például a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet a digitalizációt végzi folyamatosan, az örökségünket próbáljuk így megőrizni az utókor számára, s ez egy meglehetősen fontos munka. Az is a terveink között szerepel, hogy egyéb programokra, vajdasági nagy rendezvényekre, amilyen a Gyöngyösbokréta vagy a Durindó, is több pénzt hagyunk jóvá az idén – fogalmazott Fremond.

CSÖKKENÉS, NÖVELÉS, STAGNÁLÁS

Mint mondta, a kisebbségi nemzeti tanácsok között az MNT kapta most is a legnagyobb támogatási összeget és növelést is. Közölte, nemcsak a lakosságarányt veszik figyelembe az eszközök odaítélésekor, hanem az alapított, társalapított intézmények számát is kritériumként határozzák meg, emellett, természetesen vannak bizonyos összegek, amelyeket minden egyes nemzeti tanács megkap – több tételből áll tehát össze a támogatása a nemzeti tanácsoknak. Hozzátette, a magyar testületnek nagyon sok társalapított és alapított intézménye van, illetve részarányosan, lakosságarányát tekintve is a magyar kisebbség számít a legnagyobbnak.
Fremond beszámolt arról, hogy más támogatási forrásokra is számít az MNT.
– A köztársasági támogatásokról szintén döntés született. Az összköltségvetés 30 százaléka szintén részarányosan elosztódik a nemzeti tanácsok között, míg 35 százalékát a nemzeti tanácsok által képviselt közösség lakosságaránya szerint adják, további 35 százalékát pedig az alapított, illetve társalapított intézmények száma szerint. Ez az összeg országos szinten valamivel kevesebb lett az idén, mint tavaly volt, és ezért is örülünk annak, hogy tartományi szinten viszont növekedtek az eszközök. Összességében a Magyar Nemzeti Tanács működésének a 90 százalékát a magyar kormány szavatolja, ezek az összegek, tudomásom szerint, nem csökkentek a tavalyihoz képest – szögezte le Fremond Árpád.

 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Ótott Róbert, Maja Gojković és Fremond Árpád (Dávics Csilla felvétele)