Oroszországban a győzelem napját ünnepelték, Ukrajnában pedig az Európa-napot. A moszkvai katonai parádén mondott beszédében Vlagyimir Putyin kiemelte: hazája ellen újra háború folyik. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság (EB) elnöke Kijevbe érkezett, amely szerinte méltó hely arra, hogy itt ünnepelje Európa napját. Moszkvában másként látják, és ismét manőverező robotrepülőkkel támadták az ukrán fővárost is.
Ukrajna elleni támadásokkal indította kedden a napot Oroszország, amelynek fővárosában látványos katonai parádéval emlékeztek meg a II. világháború európai befejezésének évfordulójáról. Május 9-e Oroszország egyik legnagyobb ünnepe, amelyen a náci Németország felett aratott győzelmet idézik fel. Ebből az alkalomból országszerte rendezvényeket szerveztek, de több tucat településen – biztonsági kockázatokra hivatkozva – törölték az ünnepséget.
Moszkvában, a Vörös téren azonban – a hazai politikai elit és hadsereg magas rangú képviselői, valamint kis számú külföldi vendég jelenlétében – megtartották a katonai díszszemlét, a légiparádé azonban elmaradt. A téren mintegy tízezer katona és több tucat harcjármű haladt át.
Az ünnepségen Vlagyimir Putyin kijelentette: a civilizáció ma ismét fordulóponthoz érkezett, Oroszország ellen újra háború folyik, de az állam képes szavatolni a saját biztonságát. „Oroszország ellenfeleinek az a célja, hogy elérjék az ország összeomlását és megsemmisülését, eltöröljék a II. világháború eredményeit, véglegesen megtörjék a globális biztonság és a nemzetközi jog rendszerét, s megfojtsanak minden szuverén fejlődési központot” – hangoztatta Putyin, aki szerint hazája jövője az Ukrajnában harcoló katonáktól függ.
Az Oroszországban tartott Győzelem napi eseményekre utalva a német kancellár az Európai Parlament plenáris ülésén arra hívta fel a figyelmet, hogy az EU-nak nem szabad megrémülnie Moszkva katonai erődemonstrációjától. Olaf Scholz szerint az Uniónak továbbra is kitartóan és rendíthetetlenül támogatnia kell Ukrajnát.
A háború sújtotta Ukrajnában is megpróbáltak ünnepelni, de inkább az eget kémlelték, mert orosz oldalról 25 manőverező robotrepülőt lőttek ki több városra, ebből tizenötöt Kijevre. Emiatt szorgosan dolgozott a légvédelem, amelynek 23 robotrepülőt sikerült megsemmisíteni – írja a Reuters. A tegnapi az ötödik légicsapás volt ebben a hónapban.
Az orosz támadás ellenére Ukrajnában is megemlékeztek május 9-éről, de már új megnevezéssel, és Ursula von der Leyen jelenlétében. Az EB-elnök tegnap érkezett Kijevbe, ahol fogadta Volodimir Zelenszkij elnök, aki előzőleg elrendelte, hogy hazájában ezentúl május 9-én az Európa-napot kell ünnepelni, az uniós tagországokhoz hasonlóan. Zelenszkij a szovjet múlttal való szakítás részeként kezdeményezte a változtatást, biztosítva ugyanakkor, hogy a nácizmus feletti győzelemről is megemlékezzenek, ám ez a jövőben minden május 8-án lesz esedékes, követve a nyugat-európai országok példáját. Von der Leyen üdvözölte Zelenszkij döntését. Megbeszélésük után kijelentette: Moszkva „drámai kudarcot vallott” Ukrajnában, az ukránok ellenállása pedig sikeres. Zelenszkij ehhez annyit fűzött hozzá, hogy „Putyin a saját maga által meghatározott határidőig, azaz a győzelem napjáig sem tudta elfoglalni Bahmutot”. (Az orosz reguláris erők állítólag elhagyták a város meghódított részeiben kiépített állásaikat. A helyszínen így már csak a hírhedt Wagner-csoport zsoldosai harcolnak.)
Az EB-elnök ezúttal sem szólt arról, hogy Ukrajna mikor válhat az unió tagjává, de kijelentette: az európai család része, s a kijevi megbeszélései a csatlakozási tárgyalások megkezdésének előkészítését szolgálják. Elmondta ugyanakkor, hogy a tárgyalásokon terítékre kerültek a Kijevnek szánt uniós fegyverszállítások és jelentős pénzügyi támogatás, valamint Oroszország felelősségre vonása „az agresszióval elkövetett bűneiért”. Brüsszel eddig 67 milliárd eurós katonai, pénzügyi és humanitárius támogatást nyújtott Ukrajnának. Oroszországot pedig szankciók sokaságával sújtotta, és most újabbak bevezetésére készül.
Az ünnepség kapcsán az ukrán kormányfő a Sky News brit televízióban kifejtette, hogy hazája számára a legfontosabb győzelem napja az lesz, amikor győzelmet arat „a totális orosz agresszió felett”. Denisz Smihal elmondta: az ukrán haderő folyamatosan készül az ellentámadásra, amely majd csak akkor kezdődik, ha megérett rá az idő. Közölte: Kijev nagy gondot fordít az ellentámadás előkészítésére, mivel nagyon fontos, hogy „sikert tudjon felmutatni”.
Nyitókép: A II. világháborúban legendássá vált T–34-es tankok vonulnak a Vörös téri parádén (Fotó: M24/MNA/AP/Beta)