Több ukrán nagyvárost is tűz alá vettek tegnap. Kijevben lakóházat ért találat és lőtték a közeli Hosztomel repülőteret is, Mariupolban pedig végre megnyílt a humanitárius folyosó. A szembenállók folytatták a tárgyalássorozatot, ezúttal online formában. Ma újabb megbeszélés esedékes.
Az orosz–ukrán tárgyalások újabb fordulóját tartották meg tegnap. Mihajlo Podoljak, az ukrán delegáció tagja szerint – az ellentétes vélemények miatt – nehéz volt a megbeszélés: az eltérő álláspontok a két ország különböző politikai rendszeréből adódnak.
Egy idő után technikai szünetet rendeltek el, és ma folytatják az egyezkedést. A szakértői csoportok igyekeznek kidolgozni a részleteket és feltárni, illetve tisztázni az álláspontokban felmerülő bizonytalanságokat.
Ukrajna és Oroszország képviselői előzőleg háromszor folytattak már a jelenlegi szinten megbeszélést, egyszer pedig (március 10-én a törökországi Antalyában) a külügyminiszterek találkoztak. A három korábbi megbeszélés résztvevői – az eddigi gyakorlatuktól eltérően – tegnap videokonferencia keretében egyeztettek. Az orosz és ukrán képviselők (titokban) már a napokban is tárgyaltak online – erről is tájékoztatta Vlagyimir Putyin orosz elnök Emmanuel Macron francia államfőt és Olaf Scholz német kancellárt a hét végi telefonos értekezésük során.
JOGI FORMÁKAT KERESNEK
A tegnapi videotárgyalás fő témája a tűzszüneti megállapodás megkötése volt. Podoljak a megbeszélés előtt közölte: a harcok beszüntetése a további tárgyalások elengedhetetlen feltétele. Összegezve a korábbi találkozók eredményeit, bizakodva állapította meg, hogy több javaslat fogalmazódott meg. Szerinte minden kérdést tisztáztak és most megpróbálják ezeket „jogi formákba csomagolni”. Ez arra utalhat, hogy már megkezdték a lehetséges későbbi megállapodások kidolgozását. Részleteket azonban egyik oldal sem árult el.
Ha a kulcsfontosságú dokumentumok elkészülnek, sor kerülhet az orosz államfő és ukrán hivatalbeli kollégája, Volodimir Zelenszkij megbeszélésére is. Moszkva elvben nem zárja ki találkozójukat, Dmitrij Peszkov, Kreml-szóvivő azonban megüzente: a delegációknak és a minisztereknek előbb el kell végezniük a rájuk eső feladatokat, hogy a két államfő ne csak tárgyalni üljön le, hanem eredményt is fel tudjon mutatni.
Zelenszkij vasárnap este megismételte, kész a párbeszédre Putyinnal. Úgy ítélte meg, hogy a moszkvai tárgyalási készség nyilvánvaló. „Most elkezdtek valamiről beszélni, s nem egyszerűen ultimátumokat támasztani” – mondta. Múlt pénteken Putyin is arról beszélt, hogy pozitív előrelépés történt az addigi tárgyalásokon.
VÁROSOK CÉLKERESZTBEN
A megbeszélések ellenére az orosz csapatok Ukrajna több térségében is offenzívára készülnek. Ukrán illetékesek szerint a főváros, Kijev térségében és az ország keleti részében fekvő Harkivnál és Szuminál várhatók újabb támadások.
Peszkov tegnap megerősítette, hogy a hadműveletek az eredeti tervnek megfelelően zajlanak és a kijelölt időpontban be is fejeződnek. Utalt arra is, hogy a hadügyminisztérium nem zárja ki a nagyobb települések feletti „teljes ellenőrzés átvételének” lehetőségét.
CSERNOBILT LEKAPCSOLTÁK
Néhány órával korábban Kijev egyik többemeletes lakóházát gránát találta el, két ember halálát és több mint tíz sebesülését okozva. A fővároshoz közeli Hosztomel repülőterét is lőtték. A csernobili atomerőmű villanyvezetékét pedig ismét megrongálták, így a komplexum áram nélkül maradt. (A megbízható áramellátás a – már évtizedekkel ezelőtt – bezárt erőmű telephelyén tárolt elhasznált nukleáris üzemanyag hűtéséhez szükséges.)
ELHAGYHATTÁK MARIUPOLT
A 450 ezres lélekszámú Donyeck megyei Mariupolban – amely már jó ideje áram, víz és fűtés nélkül van, és fogytán az élelmiszer is – tegnap végre megnyílt a humanitárius folyosó. A várost az ott lakók elhagyhatják Bergyanszk-Zaporizzsja irányába – közölte az Azovi-tenger partján fekvő kikötőváros polgármestere.
Sikerült likvidálni az ukrán erők Mariupol külvárosában lévő fő állásait, ami lehetővé tette a lakosság tömeges kimenekítésének megkezdését – közölte ugyanerről Mihail Mizincev orosz vezérezredes. A tábornok szerint az orosz különleges erők által támogatott donyecki „népi milícia” megsemmisítette a „nacionalisták” legtöbb lőállását a város peremén lévő lakónegyedekben, ami lehetővé tette, hogy közép-európai idő szerint 13 órától humanitárius folyosók nyíljanak meg a civilek számára, és megkezdődhessen „a neonácik által hosszú ideig túszul ejtett lakosság tömeges evakuálása”.
Az orosz oldalon állítólag 200 autóbuszból négy gépkocsioszlopot állítottak össze, amelyből 50 már megérkezett Mariupolba, ahová 450 tonna humanitárius segélyt, egyebek között gyógyszert szállítottak.