Moszkvába érkezett tegnap Donald Trump különmegbízottja. Steve Witkoff egyebek mellett az ukrajnai tűzszünetről egyeztet. Az erre vonatkozó amerikai javaslatot, amely 30 napos általános fegyvernyugvást irányoz elő, Ukrajna már elfogadta. Moszkvában módosítanák a dokumentumot. Volodimir Zelenszkij szerint Oroszország folytatni akarja a háborút.
Az amerikai–orosz kapcsolatok rendezésére irányuló tárgyalások következő szakaszáról és az Ukrajna elleni háború lezárásáról egyeztet a Kremlben Steve Witkoff, aki az amerikai elnök különmegbízottjaként érkezett tegnap az orosz fővárosba. Vendéglátóit tájékoztatja arról az amerikai ideiglenes (30 napig tartó) általános tűzszüneti javaslatról is, amelyet Kijev kedden elfogadott, és abba is beleegyezett, hogy lépéseket tesz a tartós béke helyreállítása érdekében.
Nem sokkal azután, hogy a Witkoff vezette küldöttség útnak indult Moszkvába az amerikai elnök megerősítette: a tárgyalások egyik kiemelt témája lesz a tűzszüneti javaslat és a béketárgyalások menete. Donald Trump kifejezte reményét, hogy sikerül elérni a tűzszünetet Oroszországgal. Hozzáfűzte: elutasítás esetén újabb pénzügyi büntetőintézkedéseket vezethetne be Oroszország ellen, ám ezt inkább „nem akarja megtenni”, mert célja a béke elérése.
Külügyminisztere arról beszélt, hogy Washington azt szeretné, ha néhány nap múlva már egyik fél sem lőne, a harcok véget érnének Ukrajnában. Marco Rubio ezzel arra utalt, hogy Moszkva beleegyezése esetén akár napokon belül létrejöhetne a tűzszünet. Szavai szerint kiábrándító lenne, ha Moszkva elutasítaná a(z amerikai) javaslatot.
@k = ELRETTENTÉSRE KÉSZÜLNEK
Hírek szerint Franciaország és az Egyesült Királyság azon munkálkodik, hogy biztonsági garanciákat dolgozzon ki Ukrajna számára. A fegyverszünetet, illetve a harcok lezárását követően Oroszországot ugyanis el akarják rettenteni attól, hogy ismét megtámadja a szomszédját. Volodimir Zelenszkij korábban Washingtontól várta a garanciákat, ám az visszautasította az ötletet.
Az ukrán elnök tegnap azzal vádolta meg Oroszországot, hogy folytatni akarja a fegyveres konfliktust, s ezáltal minél tovább halogatná a békét. A közösségi médiában tett bejegyzésében kifejezte reményét, hogy Washington megfelelő nyomásgyakorlással rákényszeríti Moszkvát a háború befejezésére.
Több európai ország arra készül, hogy jelentős támogatásban részesíti az ukrán hadsereget a háború után. Kijev számára ez lenne az „első számú biztonsági garancia” – jelentette ki Sébastien Lecornu francia védelmi miniszter, aki a lehetőségről szerdán egyeztetett német, brit, lengyel és olasz hivatali kollégájával Párizsban. Guido Crosetto olasz védelmi miniszter a találkozó után megjegyezte: „Nincs olyan, hogy demilitarizált Ukrajna. Oroszországot a lehető legtávolabb kell tartani valamennyi államunktól. Ehhez pedig segítenünk kell Ukrajnának”.
@k = SZÉTZÚZNÁ AZ ELLENSÉGET
Vlagyimir Putyin orosz elnök külpolitikai tanácsadója tegnap kijelentette, hogy az Egyesült Államok tűzszüneti javaslata Kijevnek kedvezne, hiszen szünetet biztosítana csapatai számára. Jurij Usakov szerint Moszkva „hosszú távú békés rendezést akar, amely figyelembe veszi Oroszország érdekeit és aggályait”. Ezért azt sugalmazta, hogy az amerikai javaslatot át kell dolgozni. Számára úgy tűnik, a dokumentum elnagyolt. „Csak az ukrán megközelítést vázolja fel. Csiszolni kell még rajta és a mi álláspontunkat is figyelembe venni” – idézte Usakovot több hírforrás.
Putyin előző nap a frontvonalon járt, orosz területen. Kurszk megyét kereste fel, amelynek egy részét tavaly augusztusban ukrán csapatok foglalták el. Azóta a megszállt területek nagy részéről kiszorították őket. Putyin a helyszínen közölte: a feladat az ellenség teljes szétzúzása a megyében és a térség teljes felszabadítása.
Valerij Geraszimov tábornok, az orosz fegyveres erők vezérkari főnöke arról számolt be, hogy Kurszk megszállt részének 86 százalékát már felszabadították, az utóbbi öt napban 24 településen és 259 négyzetkilométeren vették vissza az ellenőrzést. Közölte: az ellenséget a bekerítették és megsemmisítik.

Nyitókép: A politikusok beszélnek, de a fegyverek nem hallagatnak. Ukrán tüzérek M101-es tarackot töltenek Harkiv térségében (Fotó: AP via Beta)