Az ország a herero és a nama népek ellen Namíbiában elkövetett népirtás miatt kért bocsánatot, amelyet a gyarmatosítás idején követtek el több mint egy évszázaddal ezelőtt. Ezt az eseményt először nevezték népirtásnak, miután megerősítették, hogy több milliárd euró értékű beruházásokat valósítanak majd meg a nevezett országban – írja a Szerbiai RTV.
A közleményben, amely a Namíbiával kötött szerződésről szól, és amelyet öt éven át tartó tárgyalások után értek el, Heiko Maas külügyminiszter kijelentette, hogy a német gyarmattartó időkben történtekről minden enyhítés és kímélet nélkül kell beszélni.
– Most fogjuk ezeket az eseményeket először népirtásnak nevezni, amelyek mai szemszögből nézve azok is voltak. Németország történelmi és morális felelőssége miatt bocsánatot kérünk Namíbiától és az elhunytak leszármazottaiktól is – mondta Maas.
Németország beleegyezett, hogy 1,1 milliárd euróval támogatja a felújítási és fejlesztési projekteket, amelyek hasznukra válna a népirtást elszenvedett népek számára, erősítette meg a miniszter.
A namíbiai média közlése szerint ezt az összeget az elkövetkező harminc évben infrastrukturális, egészségügyi és oktatási programokba fogják fektetni. Annak ellenére, hogy Németország már korábban is beismerte morális felelősségét az öldöklésekért, nyilvánosan is bocsánatot kért, hogy ezzel elkerülje az esetleges kártérítési követeléseket.
A Namíbiával folytatott tárgyalások az üggyel kapcsolatban még 2015-ben kezdődtek meg, majd 2018-ban Németország visszaszolgáltatta a népirtás során összegyűjtött koponyákat és más emberi maradványokat is, amelyeket a gyarmatosító időkben az európai ember felsőbbrendűségének bebizonyítására végzett kísérletekre használtak fel.
A német katonák Namíbiában mintegy 65 ezer herero és 10 ezer nama néphez tartozó embert öltek meg 1904. és 1908. között, mégpedig a gyarmatosítók ellen kitört felkelés leverése során.