2024. szeptember 14., szombat

EU: a bonyolult adminisztráció lassította az oltóanyag engedélyezését

Az Európai Gyógyszerügynökség bonyolult adminisztrációs folyamata miatt engedélyezték jóval az Egyesült Államok, illetve az Egyesült Királyság után Európában a Pfizer és a BioNtech koronavírus elleni oltóanyagát. Ezt az Európai Gyógyszerügynökség volt szakértője mondta az Euronewsnak.

„Két dolog van: a tudomány és az adminisztráció. A tudományos rész abból áll, hogy megvizsgálják a laboratóriumi adatokat, az állatkísérletek adatait, és az embereken végzett tesztelések három fázisának adatait. Ezek a folyamatok majdnem teljesen megegyeznek Európában, az Egyesült Államokban, vagy máshol" – mondta Stephen Evans, az Európai Gyógyszerügynökség volt szakértője.

Az adminisztrációs rész viszont eltérő az Európai Gyógyszerügynökségnél – emelte ki.

„A tudományos értékelést alapvetően két tagállam végzi el. A Pfizer oltóanyagánál ez Svédország és Franciaország volt. Azonban az uniós szintű jóváhagyáshoz az összes tagállam szakértőinek részvételére szükség van, nekik is jóvá kell hagyniuk a tudományos értékelést. Vagyis lényegében az összes tagállam és az Európai Bizottság szavazatára szükség van az oltóanyag bevezetéséhez" – magyarázta Evans.

Euronews: Tehát az, hogy az Európai Gyógyszerügynökség lassabban hagyta jóvá az oltóanyagot, mint az Egyesült Államok, vagy az Egyesült Királyság, nem a tudományos szigoron múlt, hanem az adminisztráción?

Evans: Szerintem ezt mindenképpen kijelenthetjük. Azt is elmondhatjuk, hogy szigorú folyamatról van szó. Egészen a közelmúltig az Egyesült Királyság is részese volt ennek és lehetősége volt a tudományos értékelésben is részt venni. A 27 tagország között elkerülhetetlenül létrejön egyfajta munkamegosztás, amelyben két ország végzi a tudományos értékelést, de minden országot be kell vonni. Ugyanakkor maga az engedélyeztetés folyamata és az ehhez kapcsolódó tanácsadás megoszlott a 27 tagállam között.