2024. november 22., péntek

Egyre többen „jegelik” az AstraZenecát

Tizenöt európai ország függesztette fel az oltóanyag használatát – Az EMA szerint nincs arra utaló jel, hogy a vakcina vérrögképződést okozna

Amióta a múlt hét csütörtökén Dánia, majd Norvégia, Izland, Bulgária... egészségügyi hatóságai az AstraZeneca vakcinával beoltottaknál vérrögképződési problémák miatt átmenetileg felfüggesztette a brit–svéd gyártó által kifejlesztett oltóanyag további használatát, egyre szaporodik azon országok száma, amelyek azonos megindoklásból követték az említettek példáját. Tegnap Svédország (a svéd hatóságok közlése szerint 10, AstraZeneca vakcinával beoltott embernél vérrögképződést, egy esetben pedig alacsony trombocitaszámot észleltek), Lettország, Portugália és Ciprus csatlakozott a sorhoz, így jelenleg 13 uniós országban (Bulgária, Dánia, Írország, Olaszország, Németország, Franciaország, Hollandia, Luxemburg, Szlovénia, Svédország, Lettország, Portugália és Ciprus), valamint Norvégiában és Izlandon van „tiltólistán” az AstraZeneca vakcina, illetve a vele való oltás.

Valamennyi tagállam jelezte, elővigyázatosságból függeszti fel az AstraZeneca koronavírus elleni vakcinájának a használatát, addig, amíg az Európai Gyógyszerügynökségnek (EMA) az oltóanyag esetleges mellékhatásaival kapcsolatos vizsgálata le nem zárul.

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) meg van győződve az AstraZeneca oltóanyagának előnyeiről, nincs arra utaló jel, hogy a vakcina vérrögképződést okozna – közölte tegnap Emer Cooke, az uniós gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő ügynökség ügyvezető igazgatója, reagálva az oltóanyag használatának felfüggesztésére.

Kijelentette: nincs bizonyíték arra, hogy a vakcina fokozott vérrögképződéssel járna. Tájékoztatása szerint az EU országaiban és Nagy-Britanniában ez idáig több mint 17 millió AstraZeneca vakcinával beoltott között 37 vérrögképződéses esetről számoltak be. Ez a szám jóval alacsonyabb, mint amennyi általában előfordul egy ekkora minta esetében.

„Semmi sem utal arra, hogy a nagyon ritkán előforduló vérrögképződést az oltás okozta volna, de a szakértők megvizsgálják ezt a lehetőséget is” – fogalmazott.

Az EMA csütörtöki rendkívüli ülésén tárgyal majd az AstraZeneca oltóanyagának alkalmazásával kapcsolatos további intézkedésekről.

A belga kormány oltási munkacsoportja tegnap azt közölte, folytatja az AstraZenecával való oltást, mivel szakvélemények szerint az „oltóanyag jó, biztonságos és hatékony”. A munkacsoport hangsúlyozta: a tromboembóliás tünetek jelentkezése azoknál, akiket a brit–svéd cég vakcinájával oltottak be, jóval alacsonyabb, mint az egész lakosság vonatkozásában. Frank Vandenbroucke egészségügyi miniszter szerint „felelőtlenség lenne felfüggeszteni a vakcina alkalmazását”.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás