2024. december 23., hétfő

Nem Kurak lőtt

Slavko Ćuruvija ügyében újra kihallgathatják Milorad Ulemek Legiját

Slavko Ćuruvija újságíró meggyilkolásának ügyében a Fellebbviteli Bíróságon Branka Prpa, a gyilkosság egyedüli szemtanúja a hétfői meghallgatáson azt állította, nem a gyilkossággal vádolt Miroslav Kurak, az állambiztonsági szolgálat volt tagja lőtt.

Prpa a tanúvallomásában elmondta, hogy 1999. április 11-én délután, miközben a Svetogorska utca 35. alatti épület mellett elhaladtak, látott egy embert, aki pisztollyal közeledett feléjük. Ćuruvijára lőtt, ő pedig kapott egy ütést a fejére, amitől elesett. Mint mondta, ennek ellenére emlékszik a feléjük közeledő férfira, aki szavai szerint nem volt különösebben magas, inkább zömök, sapkát viselt, meghatározóan fekete szemei voltak, és markáns, sápadt volt arca. Prpa elmondta, a férfi nyugodt volt, hidegvérrel, remegés és egyetlen pislantás nélkül közelített feléjük.

– A személytelenség amorf tömege – fogalmazott, majd hozzátette: – Fegyverrel áll a fejed felett, és azon gondolkodik, mit fog veled csinálni – mondta Branka Prpa, majd kiemelte, az emlékek az évek alatt elhalványulhatnak, de ez a kép örökre az agyába vésődött.

Elmondta azt is, hogy a gyilkosság után felhívta a belgrádi rendőrséget, hogy tanúvallomást tegyen, de csak egy év és kilenc hónap után kereste őt fel a szervezett bűnözés elleni csoport, amelynek tagjai több gyanúsított fotóját is megmutatták neki. Egyet sem ismert fel közülük, így Jovan Prijićnek, az akkori különleges ügyésznek adott személyleírást az elkövetőről. Prpa elmondta, hogy látta Kurak és Ratko Romić fényképét is, de egyikük sem az, aki Ćuruviját lelőtte.

A hétfői kihallgatás során a bíróság meghallgatta a gyanúsítottak, Ratko Romić és Milan Radonjić vallomását is, mindketten kitartottak a korábban tett vallomásuk mellett.

Romić elmondta, nem vett részt a gyilkosság végrehajtásában, majd rámutatott arra, a tárgyalások során egy alkalommal sem mutattak fel olyan bizonyítékot, ami a bűnösségét igazolta volna. Tanú sincs, aki a bűnösségét igazolná. Mint hangsúlyozta, Ćuruvija meggyilkolásával valakit vádolni kellett, majd megállapította, az egész eljárás során a valódi gyilkos személyisége teljesen feleslegessé vált.

Radomir Marković, az állambiztonsági szolgálat egykori vezetője kiemelte, ő sem változtat korábbi vallomásán. Marković a Fellebbviteli Bíróságon már korábban kiemelte, hogy az első- és másodfokú bírósági eljárások során figyelmen kívül hagyták Branka Prpa tanúvallomását, miközben az ügyészség által megnevezett fő tanú, Milorad Ulemek Legija volt, illetve Miloš és Aleksandar Simović fivérek. Amíg Ulemek közvetett bizonyítékokkal tudott előállni, a fivérek tanúvallomása ellentmondásos volt.

Ő a gyilkosság motívumát is megkérdőjelezte, mint mondta Ćuruvijának megtiltották az újság kiadását, lefoglalták a szerkesztőség vagyonát, vagyis az államvezetés elleni kritika nem lehetett a gyilkosság motívuma. Mint mondta, az állambiztonság figyelte Ćuruviját, ugyanis azt gyanították, hogy külföldi hírszerző szolgálatokkal áll kapcsolatban. Ezeket a kapcsolatokat akarták feltárni, és nem meggyilkolása volt a céljuk. Szavai szerint a gyilkosság feltárásával megbízott munkacsoport nem nőtt fel a feladathoz, az állambiztonsággal foglalkozott, miközben az igazságot elhomályosította. Szavai szerint 8 év eljárás után is az ügy elején tartanak.

A bíróság szerdán folytatja a meghallgatást, újabb tanúk kihallgatásával, feltehetően köztük lesz Milorad Ulemek Legija is.

A Különleges Bíróság az ügyben már két ítéletet is hozott, miután a panaszok elfogadásával másodfokon is ugyanaz az ítélet született, a Fellebbviteli Bíróság tárgyalja most az ügyet, hogy jogerős ítélet születhessen.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Branka Prpa ismét azt vallotta, anno is megmutatták neki Kurak és Romić fényképét, de egyikükben sem ismerte fel azt, aki Ćuruviját lelőtte (Fotó: Srbija Danas)