A Fellebbviteli Bíróság Slavko Ćuruvija meggyilkolása ügyében tegnap Milorad Ulemek Legiját, a Különleges Műveleti Egység (JSO) egykori parancsnokát hallgatta meg újra, továbbá Miloš és Aleksandar Simović fivéreknek, a zimonyi klán tagjainak a vallomására volt kíváncsi, ám míg Ulemek kiállt a 2016-ban tett vallomása mellett, a fivérek nem kívántak válaszolni sem a bíróság, sem az ügyészség, még a védelem kérdéseire sem. A tárgyalás folytatását március 28-ra tűzte ki a bírósági tanács elnöke.
Milorad Ulemek Legiját, aki 40 éves börtönbüntetését tölti a Zoran Đinđić, volt kormányfő meggyilkolásában való részvételéért, valamint az Ibari mészárlás, Ivan Stambolić meggyilkolásában és a zimonyi klán bűncselekményeiben való részvétele miatt, a Zabela Börtönből vitték a Különleges Bíróságra, biztonsági okokból ugyanis ennek a bíróságnak a termeiben folytatják a kihallgatást. Legiját szigorú biztonsági intézkedések mellett állították a bíróság elé 8 év után, amikor szintén ebben az ügyben tett vallomást. Mint mondta, kiáll a 2016-os állításai mellett, ugyanis nincs mit hozzátennie vagy elvennie akkori vallomásából.
A Zabela Börtönből a bíróság elé szállították a zimonyi klán két tagját, Miloš és Aleksandar Simovićot is, akiket a zimonyi klán tagjaként elkövetett, számos súlyos bűncselekmény, többek között Zoran Đinđić meggyilkolásában való részvétel bűntette miatt ítélték el.
Slavko Ćuruvija ügyében Miloš Simović kijelentette, nem emlékszik a történtekre, nagyon sok idő eltelt azóta, így már az a vallomása mellett sem áll ki, amelyet 2016-ban adott. Mint mondta, nem akar az esetről beszélni, a vádlottakat sem ismeri, válaszolni sem kíván a kérdésekre. Fivére, Aleksandar tartotta magát a 2016-ban tett vallomásához, ám a feltett kérdésekre személyes okokból nem kívánt válaszolni.
A vádlottak padján az állambiztonsági szolgálat volt vezetői, Radomir Marković, Milan Radonjić és Ratko Romić ülnek. Eljárás folyik a szolgálat még egy tagja, Miroslav Kurak ellen is, akit az ügyészség a bűncselekmény elkövetőjeként nevezett meg. Ő azonban még mindig szökésben van.
A bíróság az elsőfokú ítélet szerint a négy vádlottra összesen 100 év letöltendő börtönbüntetést szabott ki, ezt az ítéletet azonban a Fellebbviteli Bíróság megsemmisítette és újra megnyitotta az ügyet, így várhatóan másodfokú (jogerős) ítélet születik majd.
Ćuruviját, a Dnevni telegraf és az Evropljanin lapok tulajdonosát 1999. április 11-én, a NATO-bombázások idején gyilkolták meg belgrádi otthona előtt, a Svetogorska utcában. A gyilkosság pillanatában vele volt élettársa, Branka Prpa is, aki akkor könnyebb sérüléseket szenvedett. Legutóbbi meghallgatása során kijelentette, nem Miroslav Kurak hajtotta végre a gyilkosságot.
A meghallgatást a Fellebbviteli Bíróság tegnap megszakította, és március 28-ára tűzte ki a folytatását.
Nyitókép: Nincs mit hozzátennie vagy elvennie nyolc évvel ezelőtt tett vallomásából – közölte Milorad Ulemek