2024. december 22., vasárnap

A vádlottak tagadnak

Belivuk és Miljković is azzal védekezik, hogy az államvezetés utasításait hajtották végre

Miután hétfőn az ügyész felolvasta azt a két vádiratot, amely szerint Veljko Belivukot és Marko Miljkovićot, továbbá 28 társukat hétrendbeli gyilkossággal, kábítószer-csempészettel, törvénytelen fegyvertartással, emberrablással és erőszakkal terhelnek, a vádlottak megtarthatták védőbeszédjüket. Hétfőn a Principi szurkolócsoportnak álcázott bűnszervezet feje, Veljko Belivuk védőbeszédjében azt mondta, több alkalommal is az államvezetés megbízatásának tettek eleget. Szerdán a jobbkeze, Marko Miljković azt mondta, ha ők bűnszervezetet működtettek, akkor Aleksandar Vučić államfő és Aleksandar Vulin belügyminiszter támogatták őket ebben.

Belivuk és Miljković szerint a Sky titkosított telefonapplikáción keresztül folytatott üzenetváltásból felmutatott fotók hamisak, így ügyvédjük kérte is, hogy azokat vegyék ki a bizonyítékok sorából.

Belivuk hétfőn olyképp tagadta a vádakat, hogy az államvezetés tagjaival való kapcsolatára hivatkozott. Kiemelte, 2011 óta tagja a Szerb Haladó Pártnak, a meggyilkolt Aleksandar Stankovićtyal azzal voltak megbízva, hogy a Partizan Stadionban senki se skandálja az államfő nevét, sértő szavak kíséretében. Állítólag számos esetben kérték fel őket az SZHP eseményeinek biztosítására, vagy olyan eseményeken a rendbontásra, amelyekre az államvezetés nem tekintett jó szemmel. Kiemelte, több társával ők biztosították Belgrád Savamala városrészén az éj leple alatt végzett épületbontásokat. Megnevezte azt a rendőrt is, aki megszervezte a rendőri védelmüket, illetve rámutatott, tevékenységeik során miként tartották a kapcsolatot Vučićtyal. Az információcserében, elmondása szerint, szerepet játszott az államfő fia. Majd kiemelte, több esetben Vulinnal tartották a kapcsolatot.

A BIA MINDENRŐL TUDOTT?

Marko Miljković védőbeszédjében alátámasztotta a bűntársa szavait. Közölte, 2019-ben ismerte meg Vulint, aki arra kérte őt hogy találjon egy biztonságos házat különböző cselekedetek végrehajtására, illetve arra kérte, hogy a belgrádi Felső Bíróság főbírója ellen rendezzenek meg valamit, hogy más vehesse át a helyét. A biztonságos ház a ritopeki ház, ahová földes út vezetett és az államvezetés közbenjárásával aszfaltozták ki. Szerinte a házban talált DNS és más nyomokat a rendőrség helyezte ott el. Feltette a retori kérdést, ha a ház a BIA folyamatos megfigyelése alatt állt, és rendelkeznek bizonyítékkal, hogy Milan Lepoja bement abba a házba, akkor miért engedték meg, hogy a Lepoját megöljék, illetve hogy abban a házban hét gyilkosságot végrehajtsanak.

A médiában bemutatott fotókat hamisítványnak nevezte. Szerinte az egyik fotón szereplő férfi Svájcból jelentkezett, miután a média bemutatta azokat. Úgy véli, az együttműködő tanúkat azzal bírták vallomásra, hogy feleségeiket is előállították, és pénzmosással terhelik őket.

NEM VÁLASZOLNAK AZ ÜGYÉSZ KÉRDÉSEIRE

Tegnap a vádlottak padjáról felszólalók egyike sem ismerte be a vádakat. Védőbeszédet sem tartottak azzal az indokkal, hogy a bírósági folyamat során vallomásukban úgy is elmondják, amit tudnak.

A harminc vádlott közül csupán hárman: Bojan HrvatinNikola Spasojević és Srđan Lalić nem tagadták tettüket, ők együttműködő tanúként vesznek részt az eljárásban. Az ügyésszel előre megállapodtak a büntetésükben, a 12-15 év szabadságvesztésben.

Nemanja Lakićević védőbeszédjében rámutatott, őt azzal vádolják, hogy segített abban, hogy Zdravko Radojevićet tőrbe csalják, majd a ritopeki házban az ügyészség állítása szerint megkínozzák, majd kivégezzék. Tagadta a vádakat, mondván, Radojevićet mintegy húsz éve ismeri, míg a vádlottak padján ülő többi személlyel eddig soha nem találkozott, egyedül Miloš Budimirt ismeri, de nem voltak barátok. A többi vádlotthoz hasonlóan ő is visszautasította az ügyész által feltett kérdésekre való válaszadást.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás