2024. december 23., hétfő

Huszonhárom év után sincs jogerős ítélet

A Slavko Ćuruvija meggyilkolásával vádoltak közül két személy évek óta házi őrizetben van, egy pedig szökésben

A Slavko Ćuruvija Alapítvány felszólította a Fellebbviteli Bíróságot, hogy erősítse meg az 1999-ben, a bombázások idején, éppen 23 évvel ezelőtt meggyilkolt Slavko Ćuruvija újságíró gyilkosaira kirótt büntetést, ugyanis mint arra az alapítvány rámutatott, amíg a büncselekmény elkövetői ellen a büntetés nem lép jogerőre, a jogállamiság alapjai is ingatag lábakon állnak.

Az alapítvány a gyilkosság tegnapi évfordulóján kiadott közleményében rámutat, nyolc év után sincs hatályos ítélet a gyilkossággal vádolt állambiztonságban dolgozók esetében, és az időhúzásnak végzetes következményei lehetnek a szólásszabadságra, világos üzenetet küld a jelenlegi helyzet minden újságíró felé, akiket nap mint nap érnek támadások, akikre nyomást gyakorolnak, és akik nem kapnak megfelelő védelmet az igazságszolgáltatástól. Kiemelték, ezért is fontos, hogy végre véglegesen lezárják a Ćuruvija-gyilkosság ügyét, ami nemcsak az újságíró családja, hanem az egész újságíró társadalom és Szerbia polgárai miatt is fontos.

Slavko Ćuruviját, a Dnevni Telegraf és az Evropljanin lapok újságíróját és kiadóját 1999. április 11-én gyilkolták meg belgrádi lakása bejáratánál, a mai Svetogorska (az akkori Ivo Lola Ribar) utcában. Gyilkosa hátulról támadt rá, lelőtte, majd amikor az újságíró elesett, újabb sortüzet adott le rá. Temetését a bombázások idején tartották meg, amíg szóltak a vészjelző szirénák, a légitámadás idején, mégis több ezren kísérték végső útjára.

A nyomozás évekig elhúzódott, vádelemelésre, vagyis bírósági eljárásra, illetve a feltételezett bűnösök megbüntetésére csak 2016-ban került sor, a meggyilkolt ügyeinek feltárásával foglalkozó kormánybizottság megalakulása után. A kilencvenes évek politikájának áldozataként emelték ki az újságírót, aki nyíltan bírálta az akkori államfő, Slobodan Milošević és felesége, Mira Marković politikáját.

A Belgrádi Különleges Bíróság 2021. december elején, a gyilkosság körülményeinek újrafeltárása után, 30 év letöltendő börtönbüntetésre ítélte Radomir Markovićot, az állambiztonsági szolgálat vezetőjét és Milan Radonjićot, az állambiztonsági szolgálat belgrádi központjának egykori vezetőjét.

Húsz év börtönbüntetést kapott az állambiztonsági szolgálat két másik embere, Ratko Romić és Miroslav Kurak is. Utóbbit a mai napig nem sikerült az illetékeseknek előállítani, szökésben van. Radonjić és Romić házi őrizetben várja az ítélet jogerőre emelkedését. Marković 40 éves börtönbüntetését tölti a Vuk Drašković elleni merényletkísérlet és Ivan Stambolić meggyilkolása miatt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás