2024. december 23., hétfő

Következhet Mátyás király azonosítása

A Magyarságkutató Intézet meghatározta a Hunyadi család DNS-ét

Három nappal Hunyadi János világraszóló nándorfehérvári diadalának az emléknapja után közölte honlapján a Magyarságkutató Intézet a pontos adatokat a Hunyadi család DNS-ével kapcsolatban. A vizsgálatot Hunyadi Mátyás Edelpeck Borbála nevű ágyasától született fiának a csontjai és Corvin János korán elhunyt fiának, Kristófnak a csontjai alapján végezték el, melyeket Horvátországban, a lepoglavai Remete Szent Pál kolostorának templomában őriznek.
A magyar történelemben meghatározó szerepet játszó híres család DNS-e eredete szerint valószínűsíti a család ősének Kárpát-medencei eredetét, és nem támasztja alá a leggyakrabban hirdetett elméletet, hogy a Hunyadiak ősei román (oláh) származásúak lettek volna. A genomadatok az ősi Kárpát-medencei népességgel mutatnak legközelebbi rokonságot.
A Magyarságkutató Intézet által közölt részletes adatokat a Hunyadi DNS-ről a következőkben változatlanul közöljük.
„Prof. dr. Kásler Miklós irányításával dr. Neparáczi Endre munkacsoportja újgenerációs szekvenálással meghatározta mindkét Hunyadi leszármazott teljes genom szekvenciáját. Mindketten az E1b1b1a1b1a6a1c~ Y kromoszómás haplocsoportba tartoznak, amely széles Eurázsia elterjedtséget mutat.
Az apa-fiú genetikai kapcsolatot klasszikus STR módszerekkel és teljes genomadatokkal is megerősítették. A genomadatokból PCA-analízist, Unsupervised Admixture és f3-outgroup vizsgálatot végeztek el. Minden genomanalízis rámutatott arra, hogy a Corvinok ősi európai genom összetételűek, azaz legmagasabb genetikai hasonlóságot az európai neolit mintákkal (mely népek szintén a Kárpát-medencéből eredeztethetők) és az ősi magyarországi neolit és rézkori mintákkal mutattak, úgy, mint a Kőrös-kultúrából (Kr.e. 6000–5500), az alföldi vonaldíszes kerámia kultúrából (Kr.e. 5500–5000), a dunántúli lengyel kultúrából (Kr.e. 5000–4400) vagy a Bodrogkeresztúr-kultúrából (Kr.e. 4000–3600) származó minták.
Az azonosított haplocsoport széles Eurázsiai elterjedését támasztja alá a jelenleg leírt két legközelebbi archaikus minta is: egy, a középkori Szardíniából (Marcus és mtsai. 2020.) és egy, az Otrar-Karatau kultúrához tartozó minta a vaskori kazah sztyeppéről (Gnecchi-Ruscone és mtsai. 2021). Az azonos főcsoportba tartozó minták a Kárpát-medence területéről a következők: egy avar kori minta (Kr. u. 650–675), egy elit honfoglaláskori minta (Kr. u. 895–950) (Neparáczki és mtsai. 2019.) és egy középkori magyar nemes mintája (Nagy és mtsai. 2021., Olasz és mtsai. 2019.). Corvin Kristóf a ritka, sporadikusan előforduló T2c1+146 anyai mitokondriális haplocsoportba tartozik, ami a Mediterráneumban a leggyakoribb. Édesapja a T2b csoportba tartozik, amely Eurázsia szerte elterjedt. Mindkét anyai vonal genetikai eredete összeegyeztethető az édesanyák történeti adatokból ismert származásával.
A kutatás fő eredménye, hogy genetikailag sikeresen azonosítottuk a Hunyadiak utolsó két férfi leszármazottját. Így a publikációban leírt adatok alapján archeogenetikai vizsgálatokkal azonosíthatóvá váltak a Hunyadi-ház felmenőinek, például Hunyadi Mátyásnak a maradványai is.”

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Kásler Miklós és Neparáczki Endre Corvin János koponyáját szemlélik (Facebook/MKI)