2024. december 29., vasárnap

Hankó: A Pannónia Program jobb, mint az Erasmus

A Pannónia Program jobb és népszerűbb, mint az Erasmus – mondta a kultúráért és innovációért felelős miniszter az origo.hu hírportálon pénteken megjelent interjúban.

Hankó Balázs kiemelte, a Pannónia Program jobb logikájú, mint az Erasmus, mivel a teljes világra szól, valóban a legjobb egyetemekre lehet eljutni általa, és nem kell halasztani, hiszen teljes kreditet ad, ráadásul magasabb az ösztöndíj is.

A program népszerűségét bizonyítja, hogy az Erasmust egy félév alatt nagyjából kétezren vették igénybe, a Pannónia Programmal pedig az első félévben háromezren jutottak vagy éppen most jutnak el egyetemekre, a tanév végére pedig akár a nyolcezret is sikerülhet elérni – mondta a miniszter.

Hankó Balázs szerint „amit Brüsszel a magyarokkal tesz Erasmus- és Horizont-ügyben, azt gonoszságnak lehet csak nevezni”.

Úgy fogalmazott: „azt hangoztatják, hogy vallásra, nemzeti hovatartozásra való tekintet nélküliek a döntéseik, ezt mindenkin számon is kérik, de lássuk tisztán, hogy azért büntetnek bennünket, mert magyarok vagyunk.” Hozzátette: „frusztráló, amit Brüsszel művel, hiszen igaztalan és minden jogalapot nélkülöző”.

Kiemelte: az Európai Bizottság is leírta, hogy amit eddig kért, azt teljesítette Magyarország, mégis újabb kifogásokat és akadályokat állítanak elénk, például az alapítványok esetében valamennyi fenntartott szervezetre, azaz az egyetemek vezető testületeire is összeférhetetlenségi szabályokat akarnak bevezetni Brüsszelből. Azaz Brüsszelből akarják megmondani, kik lehetnek a magyar egyetemek vezetői.

„Úgy tűnik, mintha azért lennénk bűnösök, mert magyarok vagyunk. Ez a hozzáállás próbálja belénk nevelni a bűnös nemzet képét, amit már jól ismerünk a történelemből. Ezért kell még erősebbnek lennünk és büszkének maradnunk arra, hogy magyarok vagyunk” – mondta Hankó Balázs.

Arra a felvetésre, hogy hat egyetem most megpróbálja az igazságot kiperelni Brüsszelből, úgy reagált, ha az Európai Bíróságon még számít az igazság, akkor a magyar egyetemek megnyerik a pert.

Hankó Balázs hangsúlyozta, a magyar egyetemek a nemzetközi rangsorokban jelentős fejlődést mutatnak, 12 egyetem van a világ legjobb öt százalékában, a Semmelweis Egyetem a legjobb egy százalékban van, az Állatorvostudományi Egyetem a világon a legjobb 150-es a szakterületén, a Debreceni Egyetem pedig az elmúlt években 400 helyet lépett előre.

Az biztos, hogy mindez a sikeres új modellnek köszönhető – jelentette ki a miniszter.

Megjegyezte ugyanakkor, hogy van egy mérőszám, amelyben alulteljesítünk: ez pedig a reputáció, más néven „Brüsszel-faktor”, amikor ideológiai alapon adnak pontot az egyetemeknek.

De ettől függetlenül a magyar felsőoktatás vonzó, hiszen immár második éve több mint 100 ezren nyernek felvételt, minden második diák vidékre – fűzte hozzá.

Hankó Balázs elmondta azt is, hogy mindeközben „szakképzési nagyhatalom is lettünk, a világ tizedik helyén állunk, minden második diák duális szakképzésben vesz részt”.

Őket segíti a kibővült ösztöndíjrendszer, valamint a január 1-jétől induló munkáshitel – ismertette a tárcavezető.

 

 

@fo = MTI

@kep = Hankó Balázs

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás