Orbán Viktor magyar miniszterelnök a hétvégén Facebook-oldalán két anyagot is feltöltött, amelyek az ukrajnai háború gazdasági következményeivel foglalkoznak. A Kossuth rádióban pénteken szintén ebben a témában szólalt meg, az interjúban elhangzott kijelentéseire a nemzetközi sajtóban is fölfigyeltek.
A közösségi oldalán vasárnap közzétett rövid videoanyag szintén ezt a témát érinti. „Magyarország a szankciókat mindig is ellenezte. A legelső pillanatban is azt mondtuk, ezt mondtam a miniszterelnök kollégáimnak is, higgyék el nekem, hogy a szankciókkal nem fogunk segíteni Ukrajnának. Én értem, hogy mindenki segíteni akar Ukrajnának, de úgy kell segíteni, hogy az Ukrajnának jó legyen, nekünk meg lehetőleg ne legyen rossz. A szankciók nem segítenek Ukrajnának, viszont rosszat jelentenek az európai gazdaságnak, és ha így megy tovább, elnézést a kifejezésért, de akkor ki fogják nyuvasztani az európai gazdaságot.” – fogalmazott Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök szerint ezért el kell jönnie az igazság pillanatának, a brüsszeli vezetőknek be kell ismerniük, hogy téves feltételezésekből indult ki a szankciós politika, le kell ülni az oroszokkal tárgyalni, tűzszünetet kell hirdetni, majd béketárgyalásokat folytatni, mert erre az egyre súlyosbodó gazdasági helyzetre csak a béke jelent megoldást.
Orbán Viktor szombati Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében az ukrajnai háború lakosságot is érintő magyarországi következményeivel, a múlt héten meghirdetett energia-veszélyhelyzettel foglalkozott. Hét pontban foglalta össze az energiaellátás biztosításáért eddig meghozott kormányintézkedéseket.
„Európában háborús árak vannak. Senki sem gondolta volna azon a csütörtöki napon, február 24-én, hogy nem egyszerűen egy konfliktus, háború jött létre Ukrajna és Oroszország között, hanem, hogy lezárul egy korszak, és egy új szakaszába lép az európai történelem, belelépünk a háborúk korába. Magyarország próbál kimaradni ebből a háborúból. Észnél kell lenni, hogy ne terjedjen át a fegyveres konfliktus Magyarország területére. De azt is tudnunk kell, hogy ez a háború nemcsak a frontokon zajlik, hanem zajlik a világgazdaságban is, így az európai gazdaságban, és ennek a háborúnak része az energiaárak emelése.
A háborús infláció és a háborús árak megkérdőjeleznek mindent, amihez hozzászoktunk. Volt egy modern és biztonságos életünk, ennek megvoltak az alapfeltételei egész Európában. Persze volt, aki ügyesebben kormányzott, mások kevésbé, de azért az európai életnek az alapfeltételeit semmi sem kérdőjelezte meg. Most azonban harcolni kell mindenért, amit eddig természetesnek vettünk!
A kormány ezért energia-veszélyhelyzetet hirdetett. A hazai energiaellátás biztonsága érdekében hét intézkedést vezetünk be:
1. 1,5 milliárd köbméterről 2 milliárd köbméterre növeljük a hazai gázkitermelést.
2. Szijjártó Pétert felhatalmaztam, hogy további gázkészletet szerezzen be.
3. Kiviteli tilalmat rendelünk el az energiahordozókra és a tűzifára.
4. Fokozzuk a szénbányászatot.
5. A Mátrai Erőmű blokkjait minél előbb újraindítjuk.
6. A biztonságos áramellátás érdekében kezdeményezzük a Paksi Atomerőmű üzemidejének meghosszabbítását.
7. Akik az átlagnál több energiát fogyasztanak, a többletre piaci árat kell fizetniük.
A legfontosabb most, hogy megóvjuk Magyarország energiabiztonságát és megvédjük a lakossági rezsicsökkentést.” – írta Orbán Viktor.
A kormány szintén a múlt héten, szerdán jelentette be, hogy a rezsicsökkentést az energiahordozók árának rohamos emelkedése ellenére továbbra is fenntartják, de csak az átlagfogyasztásig, afölött már piaci árat kell fizetni a gázért és a villanyért.