2025. január 22., szerda

Az egyházban ott ragyog Krisztus világossága

Megkezdődött az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus Budapesten

Az eucharisztia a forrás, amelyből a keresztények élete és küldetése táplálkozik – mondta Erdő Péter bíboros, esztergom–budapesti érsek vasárnap az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus nyitó szentmiséjén, ahol a bíboros a szertartás elején mondott köszöntőjében úgy fogalmazott: adja Isten, hogy a kongresszus hetében különösen is átérezzük, hogy Krisztus velünk van az eucharisztiában, nem hagyja magára az egyházat, a népeket, az emberiséget.

Erdő Péter külön köszöntötte Angelo Bagnasco bíborost, az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának elnökét, a megnyitó mise főcelebránsát és azt a mintegy ezerkétszáz gyereket, akik a szentmisén lettek elsőáldozók, valamint Hilarion volokolamszki metropolitát, a Moszkvai Patriarchátus külügyi hivatalának vezetőjét.

Úgy fogalmazott: „Adja Isten, hogy a keleti és a nyugati keresztények együtt imádkozzanak és dolgozzanak, hogy hiteles legyen tanúságtételünk az egész világ előtt."

Angelo Bagnasco bíboros, az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának elnöke a Hősök terét megtöltő hívekhez szólva kifejtette, az egyházban, tagjainak minden gyengesége és bűne ellenére, ott ragyog Krisztus világossága, majd hozzátette: e meghatóan hatalmas gyülekezet hangja alázattal és boldogan igyekszik megszólítani Európa népeinek szívét, és azon túl is, mindenkiét.

Angelo Bagnasco hangsúlyozta, a hívők hangját felerősíti a Szentlélek, aki így szól a modern emberhez: „Nem vagy egyedül egy ellenséges világmindenség közepén, (...) nem vagy egyedül a szabadság és örökkévalóság iránti szomjúságoddal. Bárhol is tartózkodsz, (...) Isten szeretettel tekint rád.”

Mint mondta: az eucharisztia átlép minden magányon, minden távolságon, minden közönyön. Az elsőáldozó gyerekekhez szólva úgy fogalmazott, ők az egyház tavasza, akiknek most Isten betér a szívébe, majd hozzátette: „Isten veletek marad, olyan barátotok lesz, aki soha nem árul el benneteket.”

A szentmise egyben a katolikus iskolák tanévnyitója is volt. A bíboros a diákoknak azt mondta: olyan iskolai közegben tanulnak, amely az egész embert formálja. Isten nem ellensége a szabadságnak, a hit pedig nem tiltások sorozata, hanem „igen” az örömre, még akkor is, ha elkötelezettséget kíván – szögezte le a bíboros, hozzátéve, a hit nem ellensége az észnek, hanem kutatja a dolgok értelmét, ugyanakkor az észnek is szüksége van a hitre ahhoz, hogy önmaga lehessen.

A szentmisén 100 püspök és több mint háromszáz pap koncelebrált. A résztvevők teljesen megtöltötték a Hősök terét, az Andrássy úton pedig a Bajza utcáig álltak.

A tömegben egyebek mellett nagyméretű feszületet, nemzeti lobogót, székely zászlót, illetve a Vatikán lobogóját tartották.

A szentmisén száz püspök és több mint háromszáz pap koncelebrált (Fotó: Máthé Zoltán/MTI)

A szentmisén száz püspök és több mint háromszáz pap koncelebrált (Fotó: Máthé Zoltán/MTI)

A megnyitón részt vett mások mellett Áder János köztársasági elnök és felesége, Herczegh Anita, Lévai Anikó, a miniszterelnök felesége, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Varga Zs. András, a Kúria elnöke, Polt Péter legfőbb ügyész, Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke, Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere, Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára, Schmitt Pál korábbi államfő, Harrach Péter, a KDNP országgyűlési frakcióvezető-helyettese, Molnár Zsolt MSZP-s országgyűlési képviselő, Horváth Csaba, az MSZP budapesti frakcióvezetője, Tarlós István korábbi főpolgármester, valamint Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke is.

Az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus megnyitóünnepsége a Hősök terén kulturális műsorral kezdődött, amelyen mások mellett fellépett Baritz Gergő énekes, Lackfi János költő, Rákász Gergely orgonaművész, a kongresszusra megalakult 800 tagú kórus és a Weiner Leó Katolikus Zeneiskola –Alapfokú Művészeti Iskola és Zeneművészeti Szakgimnázium zenekara is. A műsornak részét képezte a Magyarország, Mária országa című előadás, amelyet Káel Csaba rendezett és a Magyar Nemzeti Táncegyüttes adott elő.

A szentmise előtt bemutatták a Magyarország, Mária országa című néptáncelőadást (Fotó: MTI)

A szentmise előtt bemutatták a Magyarország, Mária országa című néptáncelőadást (Fotó: MTI)

A kongresszuson hétfőtől péntekig a Hungexpón egész nap katekéziseket (keresztény tanítás), előadásokat tartanak a világ öt kontinenséről érkező előadók. Délutánonként a Széll Kálmán téren és az Örs vezér téren felállított missziós színpadon koncertek, tanúságtételek, evangelizációs darabok várják az érdeklődőket.

A Szent István-bazilika előtti téren szintén lesznek koncertek, néptáncelőadások, és ott mutatkoznak be a katolikus kiadók, illetve az egyházmegyék és a szerzetes közösségek. A jövő vasárnapig tartó katolikus világesemény záró szentmiséjét, az úgynevezett statio orbist jövő vasárnap, szeptember 12-én Ferenc pápa mutatja be a Hősök terén.

Az első eucharisztikus kongresszust 1881-ben tartották az észak-franciaországi Lille-ben. Az elmúlt másfél évszázadban a mozgalom világméretű rendezvénnyé nőtt, kezdetben évente, majd kétévente, az utóbbi évtizedekben négyévenként más-más kontinensen tartják meg. Magyarország 1938 után másodszor ad otthont a rendezvénynek.

Az eredetileg 2020-ra tervezett kongresszust a koronavírus-járvány miatt kellett elhalasztani egy évvel. Az eucharisztia szó egyszerre jelent szentmisét, az utolsó vacsorát megjelenítő cselekményt és az Oltáriszentséget, a szentmisén – a katolikus egyház tanítása szerint – Jézus Krisztus testévé és vérévé átváltoztatott kenyeret és bort.

Magyar ember Magyar Szót érdemel