2024. szeptember 9., hétfő

Megtörténik-e az előrelépés?

Egy kézikönyvvel segítenék az iskola és a szülők közötti együttműködést

Előrelépés az iskolák és a szülők együttműködésében címmel kézikönyvet jelentett meg a Szerbiai Pedagógusok Társasága. A kiadvány elsősorban az osztályfőnököknek készült, és pontos útmutatást ad arról, hogy hogyan lehetne jobbá tenni az együttműködést az iskolák és a szülők között.

A kézikönyv egy azonos nevet viselő projektum eredménye, amely során a Szerbiai Pedagógusok Társaságát az UNICEF szakmailag támogatta.

A kézikönyv kapcsán Dragana Milovanović miniszteri tanácsadó hangsúlyozta, hogy az iskola csak akkor tud jól működni, ha egyaránt képviselik magukat a tanárok, a szülők, a tanulók és a minisztérium. A projektum része volt a kiadvány megjelentetése előtt egy kérdőíves felmérés is a szülők körében Szerbia különböző városaiban, s mint kiderült, minden ötödik szülő szeretne valahogyan bekapcsolódni az iskola életébe, de nem tudják, hogy hogyan segíthetnének. Ugyanakkor az osztályfőnökök körében végzett kérdőíves felmérésből az is kiderült, hogy az osztályfőnökök gyakran panaszkodnak arra, hogy a szülők érdektelenek, nem követik figyelemmel a gyerekük iskolai munkáját, és sokszor még akkor sem jönnek be az iskolába, amikor erre kérik őket.

Biljana Radosavljević, a Szerbiai Pedagógusok Társaságának elnöke a Tanjugnak nyilatkozva kiemelte: az iskola és a szülők együttműködése a tanítóktól és az osztályfőnököktől függ, de Szerbiában nem létezik olyan rendszer, amely kifejezetten arra irányulna, hogy az osztályfőnököket ilyen téren segítse, támogassa, iránymutatást adjon ez irányú szakmai fejlődésükhöz.

Ez a kézikönyv ezt az űrt hivatott betölteni. 5 fő részből áll, amely beszél magáról az osztályfőnöki munkáról, az osztályfőnöki kompetenciákról, az osztályfőnöki munka értékeléséről, a szülőkkel való együttműködés alapelveiről, formáiról és tartalmairól, valamint arról, hogy a szülőkkel való együttműködést hogyan érdemes megtervezni. Ezen fő témákon belül javaslatokat, hazai és külföldi követendő példákat és jó megoldási javaslatokat olvashatunk, valamint olyan kérdésekre kaphat választ az osztályfőnök, hogy honnan tudhatja, hogy jól végzi-e a munkáját, milyen szempontok szerint értékelhető és miért fontos megtervezni a szülőkkel való együttműködést.

A kézikönyv megtalálható a Szerbiai Pedagógusok Társaságának honlapján, néhány nyomtatott példányt pedig megkapnak az iskolai könyvtárak.