2024. szeptember 9., hétfő

Oktatás? Reform!

Valójában már több mint húsz éve az oktatási reform szókapcsolattal ismerkedik a pedagógustársadalom. Néha riogatják az ebben a szférában dolgozókat. Sajnos az utóbbi időszakban a reform szó egyet jelentett a leépítéssel és a nem átgondolt cselekvések sorozatával.

Oktatásnak a mindennapi értelmezés szerint valamely tudás-információ átadását nevezzük legtöbbször. A pedagógia mint társadalomtudomány szerint a tudás intézményesített átadását jelenti. Azonban ha belegondolunk, a tudás nem adható át, minden embernek újra kell teremtenie önmagában.

Az oktatás az az intézményrendszer, ahova a gyerekek/fiatalok belépve megtapasztalják:

– az emberek közti versenyt

– jutalmazást

– elismerés utáni vágyat

– indítékok szocializálását

– a világ folyamatos kibontását (az ismerttől az ismeretlenig haladva)

– számonkérést

Ennek a megszerzett és újragondolt, újraszervezett tudásnak olyannak kellene lenni, amit tud alkalmazni. Sajnos a tapasztalat azt mutatja, hogy a megszerzett (iskolai) tudásnak az „életben” mindössze 15 százalékát hasznosítja, 85 százalékban egyéb tényezők fogják eldönteni a fiatal sorsát. Akkor valójában mi is a pedagógia feladata?

Azt mindenképpen le kell szögezni, hogy semmilyen reform nem lehet sikeres, ha csak a normatívára épül, sajnos az utóbbi években ezt tapasztaltuk. A pedagógus pedig csak rohangál, hogy eleget tegyen a követelményeknek és az előírásoknak.

– mennyi óra jut?

– hány százalékban dolgozok?

– belső képzés

– külső képzés

– kompetencia területek

Szükség van mindegyikre. Nem szeretnék abba a hibába esni, mint a „szabad, független közéleti fórum”, hogy semmi sem jó, csak amit ők mondanak. Valójában meg kell nézni, kérdezni a résztvevőket, a feltételeket, a lehetőségeket.

Nem lehet XXI. századi oktatási rendszert kikényszeríteni, ha zárlatos a vezeték. Építeni kell a humán erőforrásra: pedagógusokra, takarítókra, fűtőkre, házmesterekre, hiszen ők azok, akik ismerik iskolájukat, közösségüket. Induljon már el egy reform a tanügyi dolgozók megkérdezésével! 

Szerintem meg lehetne próbálni, annyit próbálkoztunk már!

Lehet utána szó:

– tantárgyváltoztatásról

– köpenyről

– 3+3+3-as modellről.