2024. szeptember 9., hétfő

Erasmus, a lehetőségek tárháza

Az Európai Unió és az Erasmus-program megismerése céljából szerveztek kerekasztal-beszélgetést Szabadkán

Egyetemre járok, utazok, megismerem az Európai Uniót címmel szervezett kerekasztal-beszélgetést a szabadkai Városi Könyvtár. Az összejövetelen főként végzős középiskolások vettek részt, de az Erasmus-cserediákprogram iránt érdeklődő szülők is megjelentek.

A kerekasztal-beszélgetés keretében bemutatásra került a Szerb Kormány Európai Integrációs Irodájának EU mítoszok című kiadványa, erről Marija Simić, a Szerb Kormány Európai Integrációs Irodája Kommunikációs Osztályának munkatársa beszélt, majd Goran Bogunović vette át a szót, aki az Erasmus plus, az EU oktatási projekteket támogató programja, valamint az európai egyetemista csereprogram egyik résztvevőjeként szólt az Erasmus-programról.

– Irodánk az Európai Unió polgárai számára nyújtott előnyeit kommunikálja le, és ez a publikáció, az EU-mítoszok is azon eszközök egyike, amellyel próbáljuk az unióval kapcsolatos témákat közelebb hozni az emberekhez. Az unióval kapcsolatos mítoszok nagyon is jelen vannak a közvéleményben, nemcsak nálunk, hanem az uniós tagországokban is. Mi a kiadványban a 20 leggyakoribb tévhitet választottunk ki, egyebek mellett például a nemzeti identitás elvesztését, a cirill betűk használatának eltörlését, a mezőgazdaságból élők ellehetetlenülését, az agyelszívás megnövekedését – hallottuk Marija Simićtől, aki hangsúlyozta, hogy ezeket a tévhiteket szeretnék eltörölni a bemutatott számokkal, kutatási, statisztikai eredményekkel, és azt szeretnék megismertetni a szélesebb nyilvánossággal, hogy mit kaphatunk az Európai Uniótól.

Goran Bogunović a jelenlevőknek az Erasmus plus programról beszélt.

– Az Erasmus plus program egyetemistáknak, illetve fiatal kutatóknak nyújt lehetőséget a különböző módokon megvalósítható mobilitásra. Az egyetemistáknak két lehetőségük van. Egyrészt a hallgatók legtöbbször egy vagy két szemesztert tölthetnek az egyetemük partnerintézményeiben már a tanulmányaik második évétől kezdve, és nemcsak az alapstúdiumok esetében, hanem a mester- és doktori képzésben részt vevők is élhetnek ezzel a lehetőséggel. Másrészt lehetőség van a teljes mesterképzést eltölteni máshol ezen program keretében. Az Erasmus Mundus Közös Mesterképzések program kettős vagy többes diplomához vezető mesterképzést ad, a program kétéves, ez alatt az idő alatt a hallgató akár 3-4 egyetemen is eltölthet egy-egy szemesztert. Az EVS-be, azaz Az európai önkéntes szolgálat programba pedig olyan fiatalok kapcsolódhatnak be, akik 2–12 hónapig önkénteskedhetnek különböző országokban különböző tematikájú projektumokban: környezetvédelem, gyermekekkel való foglalkozás, kulturális intézményekkel való munka stb. Tehát közérdekű programokról van szó – mondta Goran Bogunović, akitől megtudtuk, hogy ezekkel a lehetőségekkel egyre többen élnek, mind több szerződéskötés születik meg az érintett felek között.