2024. szeptember 8., vasárnap

Sakk-matt a diszlexiának

Két hónap tapasztalata – Családi sakk nap szombaton 11 órától a Magyar Ház földszinti termében

Az Aragóniai Beatrix Sakk Klub családi sakk napot hirdet: Már szüleimmel és nagyszüleimmel is sakkozhatok! Minden gyermek kérje fel kedves családtagját, aki sakkozni tud vagy szeretne, hogy tartson vele! Ötletes játékok közben sor kerül a két hónap sakk és a sakkal ötvözött drámapedagógiai, mozgáskoordinációs és hangtani gyakorlatokkal tarkított foglalkozás tapasztalatainak megosztására, 11 órától a Magyar Ház földszinti termében.

Csalogatóként Vörös Flóra a foglalkozások egyik vezetője elmondja saját élményét: A két hónapos tapasztalataim nagyon pozitívak. A gyerekek élvezik a foglalkozásokat és örömmel kapcsolódnak be a játékainkba. Minden szombat egy újabb kihívás számukra egy lehetőség, amikor beskatulyázás és előítéletek nélkül önmaguk lehetnek, és önfeledten játszhatnak-játszva tanulhatnak. A felszabadult hangulat a gátak feloldását eredményezi és nekünk, pedagógusoknak lehetőséget nyújt a fejlesztésre. Az első és legnagyobb lépést megtettük: a tanulók örömmel jönnek és abban, amit szeretnek csinálni, nem nehéz kitartónak, kreatívnak, szorgalmasnak lenni.

Az Óvó- és Edzőképző Főiskola hallgatói is egyre nagyobb számban kapcsolódnak be a készségfejlesztő foglalkozásokba, mert látják a 6 – 10 éves gyermekek fejlődési sajátosságait, az óvónő iskolai oktatásra való élőkészítő szerepét, valamint az alapkészségek helyes, célirányos megalapozását (helyes hangkiejtés, artikulálás, saját szerepkör megélése és élő szavas megnyilvánulása). Külön figyelmet szentelünk az önbizalomnak, az önértékelésnek – emeli ki Máté Petrik Emese filológus, aki a drámapedagógiai, mozgáskoordinációs és hangtani gyakorlatokat vezeti, és az óvóhallgatókat is bekapcsolta a csoportfoglalkozásokba. Szakmai szempontból az önkép terén pár alapfogalmat is meghatároztunk. Egyet hadd emeljek ki. A korunk kommunikációs rendszerében negatív töltetű probléma kifejezés helyett, ahol már eleve nincs meg az egyenrangú viszony a két fél között a próbatételt alkalmazzuk. A próbatétel jelentés vonzatába a hős kívánkozik, mert mindenki a saját élettörténetének a hőse. Attól válik valaki hőssé, hogy életútja során a próbatételek által megedződik, és az élet egyre több élethelyzetének működését ismeri és tapasztalja meg. Őneki kell vállalnia a felelősséget döntéseiért saját életútján, mi szülőkként és pedagógusokként az egyenrangú segítői és barátai vagyunk az ő életútjukon.

A nagycsoportos óvodásoknál a megelőzés és megalapozás, az iskolás korosztálynál a bátorító pedagógia érvényesül. Rózsa Zsomborral a program koordinátorával, Vörös Flóra és Máté Petrik Emese filológussal beváltnak, igazoltnak minősítjük két hónap intenzív foglalkozások tükrében a sakk és a drámapedagógiai játékokra épülő programunk fókuszpontját:

1. Biztosítsunk egyénre szabott figyelmet;

2. Sok különböző alkalmat és lehetőséget az önismeretre, sikerre;

3. Serkentsük a belülről fakadó inspirációt, motivációt;

4. Önmagunk teljesítményének túlszárnyalása a cél és nem egy külső mércéé;

5. Egy-egy próbatétel többféle helyzetből, szemszögből való bevétele;

6. A személyiségre egységes egészként tekintünk.

7. Olyannak fogadjuk el a gyermeket, amilyen, nem pedig olyannak, amilyennek lennie kellene.

A gyermekek is megfogalmazták a saját Dicsőség táblájukat:

1. Én is azokhoz tartozom, akik túljutnak az akadályokon;

2. Bátran kísérletezem, mert mindig tanulok belőle;

3. Megtanulom értékelni önmagam a rész- és teljes sikerek tükrében;

4. Velem tovább terjed az önfeledt játékosság, részévé válok a játéktörténeteknek.

5. Felfedezem az öröm teljes körét – én vagyok a feltaláló, a tervező, a megalkotó, a szabályformáló, a játékos, és én magam tökéletesítem folyamatában saját találmányú játékom.

Szülői szemszög: „Pozitívan gondolkodom. Kizártam a negatív érzéseket.” mondja két hónap távlatából derült arccal Szél Ilona édesanya. Induláskor a szülőktől megkérdeztük min szeretnének változtatni, mely tanulási próbatételekre összpontosítsunk gyermekeiknél. A következők hangzottak el: betűtévesztéseken (d/t, z/sz b/p…), olvasás és írás folyamatosságán, dinamikáján, ismeretlen szó alkalmával a blokkfeloldáson, olvasott anyag értelmezése, személyiségének nyitásán, figyelemösszpontosításon, lényeges és lényegtelen dolog megkülönböztetésén. Két hónap elmúltával a szülői vélemény is tanúskodik arról, hogy miért jó ha a felszabadult játék keretében történik a játékos korrekciós tanulás, személyiség fejlesztés: „Polgár Judit sakk-iskolájának jó híre mentén illetve a foglalkozáson résztvevő pedagógusok hozzáállását ismerve döntöttünk az mellett párommal, hogy Nimródot megismertetjük a sakk általuk képviselt oldalával is. Nem bántuk meg! Az mellett, hogy kisfiunk követeli hétről-hétre az újabb foglalkozást, rendkívül gazdagodott a játékról alkotott ismerete is. Mindenre felfigyel, ami a sakkhoz köthető és már szinte „jobban” ismeri a játékszabályokat, mint a szülei. E mellett összeszedettebbé vált, a sakk lépések kiszámíthatóságához igazodva tudja egyre ügyesebben kifejezni, kibontakoztatni önmagát. A sakk türelemre, kimértségre is tanít, így már nem tartok a szeptemberi iskolakezdés „melléktermékétől”, az esetleges hosszú székmelegítésektől sem. Köszönjük a foglalkozásokon helyt álló pedagógusoknak, hogy időt-erőt nem sajnálva, szeretettel a szívükön viselik gyermekeink haladását a saját-, a fejlődésüket hozó útjukon” vallja Kazinczy Diana és Zoltán szülői páros. Összefoglalva a többi szülő megfigyelését a két hónap alatt: Növekedett az önállóságuk, az önbizalmuk, közelebb kerültek a valós rend világához. Nyitottabbak a sokféleségre, az egy helyzetnek többféle megoldására. Új barátságokat kötöttek, és lelkesen beszélnek az Aragóniai Beatrix Sakk Klub és a sakkal ötvözött drámapedagógiai, mozgáskoordinációs és hangtani gyakorlatokkal tarkított foglalkozásokról Máté Petrik Emese vezetésével.

Köszönjük Valent Etelka fejlesztőpedagógus folyamatos szakmai figyelmét és útmutatását, a gyermekeknek játékeszközt biztosító alapítványnak Trag Fondacija, The Balkan Trust of Democracy, Coca-Cola HBC, Childs Perspective és a Magyar Háznak a játéktér biztosítását hétről hétre.