2024. szeptember 12., csütörtök

Aktív magyar közösségek létrehozása a szórványban

Vajdaság szerte számos Civil Központ alakult az elmúlt években, amelyek célja pénzügyi, jogi illetve pályázati tanácsadás. Sok esetben a civilek, a non-profit szervezet tevékenységében nem látják a problémákat, ezért nehezen tudják megfogalmazni kérdéseiket. Másrészt nagyon sok olyan munkanélküli fiatal van jelenleg Vajdaságban, akik rendkívül kreatívak, és bennük van a tenni akarás, viszont segíteni kell őket abban, hogy hogyan is induljanak el ezen az úton. Nem utolsó sorban égető probléma az újabb és újabb civilek aktivizálása, annak érdekében,hogy a Civil Központ is sikeresen tudjon működni.

A szabadkai Házi Tanítói Szolgálat 2013 februárjában a fenti szempontok alapján kidolgozott és elindított egy programot, melyre támogatást kapott a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt-től.

A programsorozat célja aktív polgárok toborzása volt, akik képesek helyi szinten tovább aktivizálni a fiatalokat és időseket egyaránt. A szabadkai és a kisoroszi Civil Központtal együttműködve már megtartottuk az első foglalkozást Kisoroszon 2013-ban, majd Nagykikindán folytatódott a programsorozat, ahol összesen 6 foglalkozás valósult meg.

A HTSZ munkatársai folyamatosan képzik magukat, fejlesztik non-profit menedzsmenti ismereteiket valamint pályázatírási készségeiket, kommunikációs technikákkal kapcsolatos tréningeken vesznek részt, bekapcsolódnak a közösségfejlesztésbe. Ezeken a képzéseken elsajátított tudást adta át a HTSZ a 2013-as évben Kisoroszon és Nagykikindán megtartott foglalkozásokon.

A foglalkozások nagyon jó hangulatban valósultak meg, szóba került a civil szervezet alapítása és működtetése, programok kidolgozásának útvesztői, költségvetés tervezése, emellett a kapcsolatépítések fontossága és a kommunikációs készségek fejlesztése is hangsúlyt kapott.

Ezúton is köszönjük a kisoroszi és a nagykikindai résztvevőket, a szabadkai és a kisoroszi Civil Központ együttműködését valamint, hogy a nagykikindai Művelődési Egyesület helyet biztosított a foglalkozások megtartásának és nem utolsó sorban a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt-nek köszönjük az anyagi támogatást.

A program bizonyította létjogosultságát, azt hogy sorozattá váljon. Továbbá igazolta, hogy kevés a 6-7 foglalkozás ( szükséges a havi egyszeri találkozás ), annak érdekében, hogy hozzájáruljon a személyes felelősségvállalás és az egész életen át tartó tanulás erősítéséhez. Nem utolsósorban megerősített bennünket abban, hogy időszerű elkezdeni az aktivizálást Nyugat-Bácskában is, és a szórványban folytatni kell, sokkal több önkéntes bevonásával, mert a harang értünk szól.