2024. szeptember 12., csütörtök

Magyarkanizsai diákok sikerei Kecskeméten

A magyarkanizsai Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpontnak idén több diákja is eljutott a Tudományos Diákkörök XIV. Országos Konferenciájának döntőjére, amelyről egy különdíjat, valamint egy nagydíjat hoztak haza.

A TUDOK egy színvonalas Kárpát-medencei megmérettetés, amelyre nemcsak Magyarországról, hanem Erdélyből, Vajdaságból és a Felvidékről is érkeztek középiskolások, hogy egy szakmai zsűri előtt bemutassák tudományos kutatásaik eredményét, és meg is védjék azt. A kétnapos eseményt március végén tartották meg Kecskeméten.

A rendezvényre 12 szekcióban lehetett nevezni, amelyek különböző tudományterületeket ölelnek fel. A verseny regionális elődöntőjének a magyarkanizsai iskola adott otthont, ahol végül 27 olyan vajdasági diákot juttattak tovább, akit érdemesnek találtak a döntőben való megmérettetésre. Közülük Juhász Csaba és Muhi Kristóf (műszaki tudományok és fizika) különdíjat szereztek saját építésű Rubik-kocka-kirakó robotjukkal, illetve Miladinov Marina (növényélettan és mikrobiológia) a paprika és a bazsalikom kölcsönhatásainak, azaz kommunikációjának vizsgálatával elnyerte a szekció nagydíját. Nagydíjat azok a diákok kapnak, akiknek a munkája kimagasló eredményű, tehát még az I. díjasokat is felülmúlják. Mindehhez pedig nem csupán egy új, jól megválasztott kutatási terület, hanem egy érdekfeszítő, érthető és kikezdhetetlen előadás is szükséges, ezért pedig Miladinov Marinát mindenképp elismerés illeti.

Azt is el kell itt ugyanis mondani, hogy a magyarországi versenyzők közül erre a versenyre sokan egyetemi mentorokat keresnek, hogy felkészítsék őket. A mezőny tehát erős volt, és megtörténhetett az is, akár még a közönség sem értette mindig a középiskolás diákok előadásait.

A kanizsai diákok kimagasló eredményei azonban azért is lényegesek, mert ezáltal elhessegethetők azok az előítéletek, melyek szerint csak gimnáziumi tanulók között vannak kimagasló tehetségek. A kanizsai szakiskola élő példával szolgál, hogy megfelelő tanári gárdával, segítő pedagógusi hozzáállással valamennyi diákban felszínre hozhatók azok a készségek, amelyekkel a leginkább kiteljesedhetnek, s amelyeket a későbbiekben a leginkább kamatoztatni tudnak.

Kőrösi Sóti Beátával, a Beszédes József MMIK igazgatóhelyettesével a gyerekek sikerei kapcsán arról is beszélgettünk, mennyivel hatékonyabb az az oktatási elv, amikor a gyerekek egyetlen, általuk szerethető és élvezhető területre fókuszálhatnak, ahelyett hogy minden tantárgynál a legjobb jegy elérését próbáljuk beléjük sulykolni mindenáron.

– Amikor a diákok azzal foglalkozhatnak, ami igazán érdekli őket, akkor tudnak csak kimagasló eredményt elérni, és úgy tudnak csak a szakértőjévé válni valaminek, míg a „mindenhez értés” egyéniségük és egyéni tehetségük elvesztését is okozhatja, a diákok pedig könnyen szolgalelkűvé válhatnak – mondta az iskola igazgatóhelyettese és szaktanára.