Az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete által szervezett 18. Szabadkai Nyári Akadémia hétfőn kezdődött el. A képzés számos témakört dolgoz fel: mesés- és képességfejlesztő játékok, bábkészítés, a modern kommunikációs elméletek elvei, a kreatív tanítás, a családi életre való nevelés a 21. században, az iskola és a stressz, bűvésztrükkök a matematikában, értékelés és osztályzás a testnevelésben stb. A Szabadkai Nyári Akadémia megnyitójára a városháza dísztermében került sor, míg az előadások helyszíne a szabadkai Ivan Sarić Műszaki Iskola. De Negri Ibolya, az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének elnöke ismertette az egybegyűltekkel a képzés lényegét:
– Tanítani, de hogyan, mely módszerekkel, mely eszközökkel, ebben az örökösen változó világban, a 21. században – ezen kérdések megválaszolására törekszik a továbbképzésünk. A nyári akadémia lehetőséget ad a magyar pedagógusoknak a szellemi és lelki feltöltődéshez. Nehéz és tiszteletre méltó a pedagógus feladata, ugyanakkor örökös kihívásoknak kell megfelelnie: az oktatási rendszer követelményeinek, valamint a tanulóknak, szülőknek egyaránt. Az öt napig tartó, Kárpát-medencei szintű rendezvényünkön kilenc szakcsoportban folyik a munka, több mint háromszáz résztvevővel – hallottuk De Negri Ibolyától.
Maglai Jenő, Szabadka polgármestere egyebek között az iskolák állapotára hívta fel a figyelmet.
– A nagykorúságba lépő nyári akadémia azt üzeni, hogy igazolt a létezése. A pedagógusok visszaigazolták szükségességét, hiszen e rendezvény fontos szerepet tölt be a magyar oktatás fejlesztése és szinten tartása terén. A szakmai tudás folyamatos fejlesztése nélkülözhetetlen a mai világban. Külön oda kell figyelnünk az iskolaépületekre, mivel rossz állapotban vannak. Ez irányba kellene lépéseket tenni, javítani rajtuk, és az iskoláink felszereltségén úgyszintén. Komolyabb odafigyelésre van szükség, mert a helyzet egyre csak súlyosbodik – mondta a polgármester.
A képzés résztvevőihez és vendégeihez intézett üdvözlőbeszédet Nyilas Mihály, a tartományi kormány alelnöke, tartományi, oktatási, közigazgatási nemzeti kisebbségi titkár is, hangsúlyozva a rendezvény nemzetközi jellegét.
– Az egész Kárpát-medencéből jönnek pedagógusok, ez is a nemzet egységét tükrözi. Ezt kell erősíteni, nemcsak a pedagógiában, hanem az élet minden területén – emelte ki Nyilas Mihály.
Király Annamária, a képzést támogató magyar Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős államtitkári kabinet, külhoni magyarok osztályának közigazgatási fő tanácsadója kiemelte, hogy a kárpát-medencei pedagógus szövetségeket a megalakulásuk óta támogatják, tapasztalatuk szerint pedig intézményesültek ezek a testületek és magas színvonalon teljesítenek. Ezek után a fő tanácsadó egy számsorral hozakodott elő, amelynek összefüggését is elárulta:
– 23, 22, 18, 14, 14 – a számok magukért beszélnek: 23 éve volt Felvidéken az első nyári akadémia, 22 éve Erdélyben a Bolyai Nyári Akadémia, 18 éve a Szabadkai Nyári Akadémia, 14 és 14 éve pedig Kárpátalján és Újvidéki is zajlanak nyári akadémiák – ismertette Király Annamária.
Pirityiné Szabó Judit, a magyar Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium nemzetpolitikai államtitkárság főosztályvezetője, Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár köszöntő szavait tolmácsolta. Az államtitkár lényegesnek tartotta hangsúlyozni, hogy a fáradhatatlan és áldozatkész munka felbecsülhetetlen hozadéka a vajdasági magyar anyanyelvi oktatás megerősödése, amely az MNT közoktatási programjainak is köszönhető. Ugyanakkor a reménykeltő új folyamatok megalapozásában és elindításában az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének szakmai programjai kiemelkedő jelentőségűek és nélkülözhetetlenek.
– Az, hogy lesz-e magyar nyelvű tagozat, úgy tűnik kizárólag a szülőkön múlik, de a pedagógusok e kérdésben is sokat tehetnek. Ők kerülnek legközvetlenebb kapcsolatba a szülőkkel és ők világíthatják meg leghitelesebben az anyanyelvi oktatás előnyeit és jelentőségét. A magyar nemzet megmaradásáért, felemelkedéséért végzett munka legfontosabb helyszínei a magyar tannyelvű iskolák –hangsúlyozta Potápi Árpád János írásos üdvözletében.
A határon túli szövetségek nevében Jókai Tibor, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke úgyszintén az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének munkáját üdvözölte:
– Csak a tudás birtokában felvértezve lehet élni, alkotni és magyarként felemelt fejjel megmaradni Európa szívében. A Szabadkai Nyári Akadémia is a tudásmegszerzés remek fóruma. Az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének munkáját elkötelezettség, pedagógiai elhivatottság, a megújulásra való törekvés, kreativitás, az emberi értékekbe és a jövőbe vetett hit jellemzi – mondta az elnök.
A megnyitón ünnepi műsorral kedveskedtek a bácskertesi József Attila Általános Iskola tanulói. Mint hallottuk, e kis közösségben példaértékű munka folyik, nemcsak az oktatásban, hanem a tanulók képességfejlesztésében is, főképp a hagyományápolás terén.