Az Újvidéki Egyetem Szabadkán működő Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karának új megbízott dékánja, dr. Lepeš Josip azokat a terveket ismertette, amelyek lendítenének a kar munkáján:
– Egy olyan kar tanára vagyok, amelynek eddigi működése sikertörténetnek számít. Mint sok éve pályán levő pedagógus úgy éreztem, hogy a kar munkáját lehetne még kibővíteni. Ez motivált arra, hogy megpályázzam ezt a posztot. Időközben a jövőbeni ténykedésem szempontjából kijelöltem a több területre vonatkozó fő irányvonalakat. Egyik a meglévő képzések bővítése, gyarapítása, modernizálása, annak érdekében, hogy karunkat vonzóvá tegyük a leendő érdeklődő hallgatóknak. Ahhoz azonban, hogy a leendő hallgatókat megtaláljuk, jelen kell lennünk a vajdasági magyar közoktatásban, az általános és középiskolákban, különféle előadásokkal, amelyeknek csak részben feladata a karunk képzéseinek propagálása, másik feladata az itt dolgozó és a valóban nagy képességű tanáraink bemutatása. Úgy gondolom, a jó példakép vonzóvá teszi a karunkat. Ez persze piackutatást igénylő folyamat, amelyben szeretnénk együttműködni az MNT-vel, az önkormányzatokkal, az Újvidéki Egyetem rektorátusával, valamint a munkaügyi hivatalokkal. Feladatként vetődik fel továbbá a leendő képzési szakok eltervezése, kialakítása és akkreditálása. Mint az tudjuk, sajnos a jelenkor demográfiai folyamatok tükrében fogynak a tagozataink, kevesebb tanítóra, pedagógusra mutatkozik szükség, azt azonban sose merném kimondani, hogy nem lesz szükség jól képzett és jól felkészített, lelkiismeretes pedagógusokra, esetleg más szakterületeken belül. A kar és – úgy érzem – magyar közösségünk következő feladata is megtalálni azokat a területeket, amelyekre szükség van az új képzések bevezetéséhez. Karunk erre megfelelő, mert az elmúlt nyolc évben kiváló tanári csapat alakult ki, és nagyon jó leendő tanárokra is számíthatunk. Doktoranduszaink ugyanis két éven belül megszerzik a megfelelő tanári kompetenciákat.
Amit még fontosnak tartok, és amire, úgy érzem, szüksége van a közösségünknek, az mindenképpen az akkreditált továbbképzések, a szakosított továbbképzések beindítása, amelyben felkínálunk a már gyakorló, dolgozó pedagógusoknak különböző képzési formákat, amelyek során a már megszerzett tudásukat, tapasztalatukat tudnák gazdagítani, gyarapítani, egy szűkebben kiválasztott területen belül. Egyik ilyen terület a hátrányos helyzetű gyerekekkel való foglalkozás. Az oktatásban jelen levő hatalmas csoportról van szó, akiknek nem éppen felel meg az általánosságba vett tanterv, az általános módszertani elvek. Mindenképpen szükség van a tehetségekkel való foglalkozásra.
Amit szintén fontosnak tartok, legalább megindítani a leendő doktoriskola kialakítását. Karunkon már létezik alapképzés és mesterképzés, de egy egyetemi kar esetében normális folyamatként ezután jön a doktori képzés. Ez gazdagítani tudja a hallgatók és a karon dolgozó tanárok pedagógiai pályafutását is. Kiemelt fontosságúnak tartom a különféle műhelyek beindítását is karunkon, gondolok itt akár néprajzi vagy néphagyományokat kutató műhelyekre stb. Minden olyan területet meg kell találnunk, amely jelen van a vajdasági magyar közösségünkben, és amely képviselői jelen vannak a karunkon. Esélyt kell adni mindenkinek, hogy azon a területen tevékenykedjen, gazdagítsa tudását, amelyben otthon érzi magát. Karunk így egy egész nap nyüzsgő egyetem lesz, a kollégáink és hallgatóink ebben bizonyára aktívan részt vesznek.
Ugyancsak fontosnak tartom intézményünk élethossziglani tanulásba való bekapcsolódását. Nem hiszem, hogy csak a leendő pedagógusokat kell bevonni a különböző képzési formákba. Lehetőséget kell adni minden tanulni vágyó embernek, legyen az illető bármilyen életkorú is, hogy bizonyos tudományokon belül továbbra is aktív legyen, továbbfejleszthesse tudását. Ilyen terület lehet például a nyelvtanulás. Közösségünkben jól tudjuk, hogy a magyar fiatalok gyengén beszélik a szerb nyelvet, de a tanfolyamokkal nagy szakadékokat lehetne áthidalni. Karunk nyitott az ilyen képzésre, éppúgy a magyar nyelv oktatására is a szerb nemzettársaink számára. Úgy érzem, hogy ezekkel a folyamatokkal karunkat és közösségünket csak gazdagítani tudnánk, persze ehhez sok munka kell és partnerek – fejtette ki dr. Lepeš Josip, aki hozzátette, hogy a karon megmaradtak az eddigi prodékánok, azaz a tantárgy-pedagógiai dékánhelyettes prof. dr. Czékus Géza, az oktatási és tudományügyi dékánhelyettes prof. dr. Josip Ivanović, az eddig általa betöltött poszt, a nemzetközi kapcsolatok és pénzügyi dékánhelyettes megnevezésére pedig a napokban kerülhet sor.