2024. szeptember 2., hétfő

,,Minden magyarra szükségünk van”

Szabadkán, a Magyar Házban, hat vajdasági család vette át az idei első oktatási-nevelési támogatásokat

Szabadkán, a Magyar Házban, dr. Grezsa István, a határon átnyúló beruházások ellenőrzéséért felelős magyarországi miniszteri biztos 6 vajdasági magyar családnak átadta a 2013/2014-es iskolaévre vonatkozó oktatási-nevelési támogatásokat. A rendezvény házigazdája Dudás Károly, a Szülőföldön magyarul pályázat szerbiai lebonyolításával megbízott Concordia Minoritatis Hungaricae (CMH) Polgári Egyesület elnöke volt. Az átadáson jelent voltak az OTP Bank és a CMH iroda képviselői is.

Köszöntőbeszédében Dudás Károly a CMH iroda odaadó munkáját dicsérte, nem könnyű ugyanis a megközelítőleg 25 ezer kérelmet feldolgozni, szem előtt tartva, hogy minden tanuló, aki erre jogosult, megkapja a támogatást, és kiszűrjék azokat, akik nem, hiszen erre is volt példa, pályáztak olyanok is, akik nem jogosultak.

Az átadáson Dudás Károly a szülők kívánságát is tolmácsolta, ami a támogatásokat illeti:

– Az egyik kérés az, hogy ne csökkenjen tovább ez az összeg, mert akkor valóban szimbolikussá válik, és nem fejti ki hatását, amely a tanulók szülőföldön maradását szorgalmazná. A másik kérés, hogy amennyiben lehetséges, a kifizetések valamivel korábban történjenek meg. Az egyik kisfiú azt mondta, hogy új iskolatáskát és bakancsot szeretne vásárolni, nagyon jó lenne, ha ez már a tanév elején megvalósulhatna – mondta Dudás Károly, és a szülők nevében is köszönetet mondott a támogatásokért, majd arról szólt, hogy többéves huzavona után az óvodások is a támogatottak közé kerültek, köszönhetően a magyar kormánynak.

Az egybegyűlteket üdvözölte dr. Grezsa István is, mint mondta, felemelő érzés Szabadkán tapasztalni azt, hogy egy nemzethez tartozunk:

– Huszonöt évvel a rendszerváltás után eljutottunk oda, hogy a magyar kormány minden magyarért felelősséget kíván vállalni. Minden magyarra szükségünk van, egy magyart sem kívánunk elveszteni. Ennek része az is, hogy a kérésnek megfelelően immár az óvodások is kapják a támogatást. Tisztában vagyunk azzal, hogy az oktatási támogatás csökkenése érzékenyen érinti a szülőket, ez persze nem a nemzetpolitikai támogatások csökkenését jelenti. A mostani kormány mindent megtesz a határon túli magyarságért, és ez támogatásban is növekedett az elmúlt években a Kárpát-medence vonatkozásában. Az oktatási-nevelési támogatás messze a legnagyobb szelete a nemzetpolitikai támogatásoknak, de úgymond mindig abból a tortából szoktak vágni, amely a legnagyobbnak tűnik, így lehetett az, hogy az idén valóban szerényebb értékű, mindössze 55 euró az oktatási-nevelési támogatás. Tervezzük ennek átalakítását, amelynek célja nem változik, viszont a magyar állam nagyobb mértékű támogatást tudna nyújtani. Tisztában vagyunk azzal, hogy amennyiben a szülőföldön boldogulásnak a gazdasági hátterébe nem tudunk besegíteni, akkor egyre több fiatal vándorol Nyugatra, innen Vajdaságból is – fejtette ki dr. Grezsa István, aki azt is hangsúlyozta, hogy ez a szakképzés éve, a magyar állam pedig mindent megtesz azért, hogy ne csak állástalan egyetemistákat képezzenek ki, hanem hozzáértő szakmunkásokat is, akik ugyanolyan fontosak, mint a legmagasabban kvalifikált értelmiségiek.