2024. július 16., kedd

Igény mutatkozik a magyar nyelvi képzésekre

(Dávid Csilla felvétele)

(Dávid Csilla felvétele)

Ünnepélyes keretek között adták át csütörtökön a Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék Magyar Nyelvi Központjának termét az Újvidéki Egyetem Bölcsészettudományi Karán. Mint kiderült, a központ már két éve működik, az állandó terem viszont csak mostantól szavatolt az illetékeseknek.

(Ótos András felvétele)

(Ótos András felvétele)

Dr. Csányi Erzsébet tanszékvezető nyilatkozatában elmondta, hogy a Hungarológiai tanszak eleve több egységgel rendelkezik, ezek a szemináriumi könyvtár, a nyelvi központ és a hungarológiai kutatóközpont.

– E két utóbbi újabb fejlemény és a rájuk való igény ösztökélt bennünket arra, hogy a törvény adta lehetőségekkel élve létrehozzuk ezeket a szervezeti egységeket. A Magyar Nyelvi Központ iránt már egy ideje igen nagy volt az igény, nemcsak a bölcsészkar berkeiben, hanem a polgári körökben is egyre erősödött az érdeklődés. Ezek is nagyban hozzásegítettek ahhoz, hogy beinduljanak a magyar mint idegennyelv tanfolyamok, amelyekre az érdeklődők már huzamosabb ideje járnak. A két éve zajló képzések pedig a kar jóvoltából pedig egy saját termet is kaptak. Az előkészületekkel gyors ütemben készültünk el, hiszen adott volt a káderlehetőség és az igény is – húzta alá az egyetemi tanár.

Csányi továbbá arra is rámutatott, hogy a nyelvi központ a már említettek mellett más munkát is végez, pontosabban lektori, anyanyelvi-lektori és terminológiai-tanácsadási szolgáltatásokat kínál.

– Nyelvi szakvizsgákat is tesznek nálunk, jobbára más szakos tanárok. Továbbá, az idén sikerült a Balassi Intéztetettől egy ingázó lektort kapnunk, aki hetente érkezik Magyarországról. Ő nagyban hozzásegít az anyaországi nyelvi kincsnek a továbbításában.

Dr. Andrić Edit egyetemi tanár elmondta, hogy a Magyar Nyelvi Központ formálisan már majdnem tíz éve létezik, mivel azóta szerepel a kar statútumában a szóban forgó szervezeti egység. Ennek ellenére csak két éve kezdődött el a munka, az ügyrendi szabályzat és a munkarend meghozatalával.

– A központ elsődleges célja az idegennyelvi kurzusok szavatolása az érdeklődők számára, viszont a kétnyelvű magyar–szerb szerb–magyar nagyszótár elkészítésének munkálati is itt folynak. Emellett fordítási tevékenység is folyik. A központban kidolgoztuk a magyar mint idegennyelv tanításának és tanulásának tanmenetét, a kezdő A1-es szinttől egészen a C2-es, felsőfokú szintig, részt vettünk egy tankönyv és egy munkafüzetet kidolgozásában, amelyet a Forum könyvkiadó jelentetett meg. A kurzusok megkezdése óta egyébként öt generáció iratkozott be a tanfolyamokra, azóta pedig 59 résztvevő szerzett elismerést a képzéseken – foglalta össze az eddigi munkát Andrić.

A magyar nyelvi kurzusokon részt vevők közül többen is elmondták, hogy a nyelvek iránti szeretet és a magyar nyelv érdekes karaktere miatt döntöttek úgy, hogy beiratkoznak. Egyesek azt is elárulták, hogy így könnyebben beszélgetnek a szomszédokkal, míg egy idősebb hölgy elmondta, hogy nyugalmazott angoltanárként sok a szabadideje, emiatt úgy gondolta, hogy megtanul még egy nyelvet. Persze mindezt magyarul részletezték a nyelvtanulók.