2024. november 24., vasárnap

Oktatás korszerű szaktantermekben

Gyakorlatorientált képzések a szabadkai Bosa Milićević Közgazdasági Középiskolában – Az új tanévben kilencven magyar elsőst várnak

A szabadkai Bosa Milićević Közgazdasági Középiskolában szeptembertől kilencven elsős kezdheti meg a tanulmányait magyar nyelven. Az intézmény tanulói nemcsak az elméleti órákon sajátíthatják el a közgazdaságtan, a bankügy, a pénzügy, illetve a turizmus és a vendéglátóipar alapjait, hanem korszerűen felszerelt szaktantermekben, illetve a termelői és a kereskedelmi vállatoknál, bankoknál, biztosítótársaságoknál, szállodáknál, éttermeknél töltött gyakorlatok során. A három- és négyéves képzések elvégzése után a tanulók megfelelő szaktudás birtokában állhatnak munkába, illetve tovább is tanulhatnak valamely felsőoktatási intézményben. A középiskolában távhallgatókat is fogadnak, illetve azokat is, akik szeretnék átképezni magukat. Azok a tanulók, akik elvégezték a három- vagy négyéves képzést, továbbképezhetik magukat, és megszerezhetik a negyedik, illetve az ötödik fokozatot. A részletekről Zombori Imre igazgatóval beszélgettünk.

Zombori Imre (Fotó: Gergely Árpád)

Zombori Imre (Fotó: Gergely Árpád)

Milyen három- és négyéves képzések indulnak az iskolában szeptembertől?

–  A tervek szerint magyar nyelven közgazdasági technikusi, valamint idegenforgalmi és szállodaipari technikusi szakot fogunk indítani harminc-harminc fővel. Ezenkívül lesz egy hároméves pincér-szakács kombinált osztály 15-15 tanulóval. Szerb nyelven ugyanezeket a képzéseket fogjuk elindítani, emellett egy banki-biztosítási tisztviselő osztályt is nyitunk, szintén 30 férőhellyel. Nemrég részt vettünk az Újvidéki Vásár Putokazi elnevezésű oktatási kiállításán is, és bővebb információkat nyújtottunk ezekről a képzésekről. Ezek a szakok nemcsak elméleti, hanem gyakorlati tudást is nyújtanak a tanulóknak.

A gyakorlati órákat az iskolában tartják meg, vagy azon kívül?

A Bosa Milićević Közgazdasági Középiskola

A Bosa Milićević Közgazdasági Középiskola

–  A diákok az iskolában virtuális vállalatokban, bankban, utazási irodában és vendéglátóipari egységben részesülnek a gyakorlati oktatásban. Igyekszünk szimulálni a valós folyamatokat. Például a közgazdasági technikusok az egyik tantárgy keretében azt tanulják, hogy hogyan kell vállalatot alapítani, a vállalat ügyvitelét, a termelés megszervezését bonyolítani. Nemcsak az elméletet ismerik meg, hanem az ezekkel kapcsolatos dokumentációról is tanulnak. Az EFG Eurobank tavaly márciusban 1,2 millió dinárral járult hozzá az iskola virtuális bankjának felújításához. A Bosa Milićević Közgazdasági Középiskola rendelkezik egy valódi banki szoftverrel, a Peximmel. Ezzel a tanulók el tudják végezni ugyanazokat a műveleteket, mint egy bankban, vagyis a számlanyitást, a kölcsönök jóváhagyását, a pénzváltást, a pénztári ügyleteket… A virtuális utazási irodában a gyakorlati órákon a diákok utazásokat terveznek – tartalmilag és pénzügyi szempontból is –, és a szállodák ügyviteléről is tanulnak. Ennek köszönhetően a középiskola elvégzése után készen állnak arra, hogy elhelyezkedjenek ebben az iparágban – szállodákban vagy utazási irodákban. A jövendőbeli pincérek és a szakácsok korszerűen felszerelt tankonyhában és tanétteremben, vagyis felszolgálóteremben tölthetik a gyakorlatukat. Ezeket a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.és a Magyar Nemzeti Tanács támogatásával tudtuk felszerelni. A tanulók itt főznek, ezen a helyen sajátítják el a felszolgálás legmodernebb módjait. Ezenkívül minden szakon a gyakorlati órák egy részét a vállalatokban, szállodákban, utazási irodákban, éttermekben valósítjuk meg. Mivel szakiskola vagyunk, széleskörű együttműködésünk van a vállatokkal, bankokkal, biztosítótársaságokkal, vendéglátóipari létesítményekkel. Mindezekkel a vállalatokkal szerződésünk is van. A tanárok folyamatosan követik a diákok munkáját, és egyeztetnek a vállalatában dolgozókkal. A tanulók nálunk minőségi elméleti és gyakorlati tudást szereznek. A középiskola elvégzése után választhatják a továbbtanulást vagy a munkába állást is, mindkettőre készen fognak állni.

A korszerűen felszerelt virtuális bank

A korszerűen felszerelt virtuális bank

Az iskolának távhallgatói is vannak, emellett a tanulók át- és továbbképzésére is lehetőség van.

– Azoknak, akik hároméves középiskolai szakon tanultak, arra is lehetőségük van, hogy befejezzék a negyedik vagy az ötödik fokozatot. Ha valaki nem fejezte be a középiskolát, akkor folytatni tudja. A legtöbb távhallgatónk a szakácsszakosok közül kerül ki. Ezenkívül az át- és továbbképzést a közgazdaság, a kereskedelem és vendéglátás területén is végezzük. Az árak jutányosak. Az árjegyzéket az oktatási minisztérium határozza meg. Ha valaki rászánja magát, nem kell sok pénzt fordítania a képzésre. A vizsgákra való felkészüléshez a tanáraink konzultációkat is tartanak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás