2024. november 23., szombat

Tanszer kerül az iskolatáskába

Az MNT beiskolázási csomagja mintegy 1400 elsőshöz fog eljutni – A jövő héten jelenik meg a diplomaelismerésre vonatkozó pályázati felhívás

A Magyar Nemzeti Tanács a következő tanévben is biztosítja majd a beiskolázási csomagot a jövendőbeli elsősök számára. Folytatódni fog az iskolabusz- és a napköziprogram is, valamint hamarosan megjelenik a felsőoktatási ösztöndíjpályázat az egyetemisták számára. Arról, hogy szeptembertől hány elsős magyar kisdiák kezdheti meg tanulmányait, illetve milyen újdonságokra számíthatunk, Jerasz Anikóval, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnökével beszélgettünk.

– Április elejétől május végéig tudták a szülők beíratni gyermekeiket az általános iskola első osztályába. Azt, hogy hány elsősünk lesz, szeptember hónap közepén tudjuk pontosan megmondani. Számításaink szerint körülbelül 1400 elsős magyar diák kezdheti meg tanulmányait. Még sosem kaptak ennyi támogatást a vajdasági magyar tagozatokon tanuló elsős gyermekek. Az elmúlt hónapok folyamán megkapták a budapesti Rákóczi Szövetség ajándékait. Februárban Mátyás királyról szóló mesekönyvet, míg májusban 1450 iskolatáskát tudtunk közösen kiosztani azoknak a gyermekeknek, akik magyar nyelvű iskola-előkészítő tagozatra jártak. Vajdaság-szerte mindenhol kiosztottuk ezeket a gyönyörű táskákat, amelyekbe később a beiskolázási csomag is belekerül. A Magyar Nemzeti Tanács a Magyar Kormánynak, a Nemzetpolitikai Államtitkárságnak és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-nek köszönhetően ebben az évben is megvalósítja azokat a célkitűzéseket, amelyek a Vackor-programunk keretében került megszervezésre. Augusztus utolsó és szeptember első napjaiban minden elsős kisgyermek meg fogja kapni a beiskolázási csomagunkat, amely egy megközelítőleg 5000 dinár értékű tanszercsomag. Ez olyan tanszereket tartalmaz, amelyekre minden elsősnek szüksége van: gazdagon felszerelt tolltartó, betűkirakó, metallofon, vonalzókészlet, vízfesték, olló, gyurma, kollázspapír, zsírkréta, ragasztó, tempera, ecsetek, filctoll, abakusz, ugrálókötél, tornazsák, füzetek, és Gőgös Gúnár Gedeon könyv. A fent említett eszköztámogatásokon kívül ösztöndíjat is biztosítunk. Az elsősök október és november folyamán megkapják a Rákóczi Szövetség 10 000 forint értékű ösztöndíját is, amely ebben az évben egész Vajdaság területén kiosztásra kerül. Mindemellett a szülők tavasszal igényelhetik a Szülőföldön Magyarul egyszeri oktatási-nevelési támogatást. Ez a program már a 3,5 éves korú gyermekeket is érinti, és a középiskolák utolsó évfolyamáig lehet igényelni.

A családok támogatása mellett az oktatási intézmények fejlesztésére és a pedagógusok továbbképzésére is nagy figyelmet fordítunk. A 2017-ben megkezdett Óvodafejlesztési program is folytatódik. Már minden olyan oktatási intézmény, ahol magyar nyelvű foglalkozás folyik, kapott magyar jellegű óvodai játszósarkot. Sok óvoda udvarában EU-konform játszóterek épültek, de számos olyan iskoláskor előtti intézmény van, ahol jelenleg is folynak a felújítások. A program részét képezi az óvodapedagógusok továbbképzése is. Mintegy 100 óvónő számára szerveztünk az előző hónapokban akkreditált konferenciákat, és ezeket ősszel is folytatjuk.

 ISKOLABUSZ- ÉS NAPKÖZIPROGRAM

Mit kell még tudni a Vackor-program elemeiről?

– A Vackor-programunk egyértelműen a magyar nyelvű, az anyanyelvű oktatás népszerűsítését, fontosságát helyezi előtérbe. Ide tartozik az iskolabusz- és a napköziprogramunk is, amelyek a magyar nyelvű oktatást szorgalmazzák. Az iskolabuszprogramunk az elmúlt évben tizenkét önkormányzat területén működött, és ennek köszönhetően 270 diák, illetve óvodás utaztatását oldottuk meg, hiszen célunk, hogy minden gyermek anyanyelvén, magyar nyelven tanuljon, illetve járjon óvodai foglalkozásra. A program olyan nagyobb városok területén működik, ahol nincs minden iskolában magyar nyelvű oktatás. A busz a város egész területéről összeszedi a magyar gyermekeket, és addig az iskoláig szállítja őket, ahol a gyermek továbbtanulása meg van oldva. Például a nagykikindai és a nagybecskereki iskolabuszunk ezt a célt szolgálja. Vannak olyan önkormányzatok, ahol egy-egy településen csak az általános iskola alsó osztályaiban van magyar nyelvű oktatás. Ilyen például a Beodra-Karlova–Törökbecse útvonal. Vannak olyan esetek is, amikor óvodások utaznak az iskolabuszon, például a verbászi kisgyermekek. Szeptembertől újraindul ez a program is, ám igény szerint bővíteni tudjuk. A napközis programunk is folytatódni fog, amelyet öt iskolában szervezünk meg. Újvidéken a három magyar nyelven oktató általános iskolában a szülők kérésének megfelelően a napközis foglalkozást őszre is megszervezzük. Ugyanezt igényelte a tiszakálmánfalvi és a maradéki általános iskola is.

 ISKOLAHÁLÓZAT

 Mi a helyzet a kis létszámú osztályok megnyitásával?

– Az iskoláskor előtti intézmények és az általános iskolák hálózata 2018 októbere és 2019 márciusa között került elfogadásra. A Magyar Nemzeti Tanács hivatalába 32 önkormányzat kérelme érkezett. Elsődleges célunk az volt, hogy minden önkormányzat területén megmaradjon a magyar nyelvű oktatás és óvodai foglalkozás. Az általános iskolák esetében nagy harc folyt az óbecsei Petőfi Sándor Általános Iskola és a szajáni Móra Károly Általános Iskola megmaradásáért. A történet sikeresen zárult, hiszen mindkét intézmény továbbra is önállóan fog működni. Az általános iskolákban befejeződött az iratkozás, lassan érkeznek a kis létszámú tagozatok megnyitására vonatkozó kérelmek. A Magyar Nemzeti Tanácsnak véleményeznie kell minden olyan esetet, amikor az első osztály megnyitása kapcsán olyan helyzet áll fenn, hogy 15 főnél kevesebb gyermeket iratnak be a szüleik. Eddig 13 önkormányzat területéről 17 általános iskolából 18 tagozat megnyitására érkeztek kérelmek. Az MNT Végrehajtó Bizottsága minden tagozat megnyitását támogatta. Mindenképp azt helyezzük előtérbe, hogy ezek az első osztályok önállóan induljanak. Ahol erre nincs lehetőség, az első osztályosok a második, a harmadik vagy a negyedik osztályosokkal összevonva fognak tanulni. A középiskolák esetében egy nagyon gazdag középiskolai szakok hálózata lett elfogadva. Hamarosan meglesznek az eredmények, látni fogjuk, hogy ezt hány tanuló vette igénybe, és szükség szerint a középfokú kis létszámú tagozatok esetében is hasonlóan fogunk eljárni, mint az általános iskoláknál.

 A következő tanévben is megszervezik az általános iskolák harmadikosainak osztálykirándulásait?

– Igen. Ez a programunk 2016-ban vette kezdetét és nagy sikere volt. Terveink szerint ezek a kirándulások szeptember és október folyamán fognak megvalósulni. A harmadikosokat, vagyis 73 általános iskola tanulóit és osztálytanítóikat szólítottuk meg. Egynapos kirándulásban szeretnék őket részesíteni, amelynek célja, hogy a diákok megismerjék Vajdaságot. Ez a program öt várost ölel fel, és a tanulók ellátogathatnak az öt helyszín egyikére, Szabadkára, Zentára, Nagybecskerekre, Zomborba vagy Újvidékre. Ez a program mintegy 1500 kisdiákot és kísérőtanárt érint.

Ha már a kirándulásoknál tartunk, fontos megemlíteni, hogy a Rákóczi Szövetség is újabb táborlehetőségeket biztosít. A nyár folyamán az általános iskolás és a középiskolás tanulók bekapcsolódhatnak a szövetség táboraiba. Júliusban a bajai és a sátoraljaújhelyi anyanyelvi táborba látogatnak el diákjaink. Az egyetemistáknak is lesz lehetőségük nyári programban részt venni, hiszen ők az Összmagyar Egyetemista Táborba kaptak meghívást.

 SZERB NYELVI FELZÁRKÓZTATÓ PROGRAM

Milyen programok vonatkoznak a középiskolásokra?

– A középiskolák harmadik osztályos tanulóit már tavasszal felkerestük, tájékoztattuk őket programjainkról. Májusban egynapos tanulmányútra vittük el őket Vajdaság két legnagyobb egyetemista városába, Újvidékre és Szabadkára. Most a szerb nyelvi felzárkóztató programunkba kapcsolódhattak be. Mintegy 114-en jelentkeztek. Kedden megvolt a szintfelmérő, így már tudjuk, hogy a diákok kezdő vagy haladó csoportba kerülnek-e. Idén hét helyszínen kerül megrendezésre a képzés (Szabadkán, Topolyán, Magyarkanizsán, Adán, Óbecsén, Zentán, Temerinben). Az első két hét 40 órát ölel fel. A harmadik hét órái az Európa Kollégiumban lesznek, és szintén 40 órában valósul meg. Elsődleges célunk ezzel a felzárkóztató programmal, hogy magasabb szintre emeljük a diákok szerb nyelvi tudását. Mindenképpen azt szeretnénk elérni, hogy a tanulóknak sokkal nagyobb legyen az önbizalma, és bátran használják a nyelvet. Fontos az is, hogy ezek a diákok jövőre az itthoni továbbtanulás mellett döntsenek.

A másik középiskolásokat érintő programunk a felvételi felkészítő órák voltak, amelyeket 14 tantárgyból tartottunk meg tantermi órák, tábor és távórák keretében. A negyedikes középiskolás tanulók január óta tartották a kapcsolatot a tanárokkal. Néhány héten belül kiderül, hogy ezek a tanulók hogyan teljesítettek a felvételi vizsgán.

Ahogy az óvodákat, úgy a szakközépiskolákat és az ott oktató tanárok tudását is fejlesztjük. A 2015-ben induló Külhoni magyar szakképzés éve program keretein belül idén is több középiskola eszköztárát bővítettük, valamint májusban a szaktanárok akkreditált továbbképzésen vehettek részt. A gimnáziumok és a művészeti középiskolák könyvtára 100 000–200 000 dinár értékű könyvekkel gazdagodott.

 TÁMOGATÁS AZ INTÉZMÉNYEKNEK

 Várhatóak -e egyéb pályázatok a közeljövőben?

– Az Óvodafejlesztési programban iskoláskor előtti intézmények, míg a Külhoni magyar szakképzés programba szakközépiskolák fejlesztését sűrítettük be. Az általános iskolákról és az alapfokú zeneiskolákról sem feledkeztünk meg. Az elmúlt időszakban lezárult a Magyar Nemzeti Tanács két oktatási pályázata. Az egyik pályázat a kiemelt, a másik pedig a nem kiemelt jelentőségű általános iskoláknak szólt. A pályázati keretösszeg a kiemelt intézmények esetében 2,7 millió, míg a nem kiemelt általános iskolák esetében 1,7 millió dinárt tett ki. Fontosnak tartjuk, hogy a művészeti és általános iskoláknak lehetőségük legyen korszerű eszközöket beszerezni, valamint programokat tudjanak szervezni. Ezzel a lehetőséggel 36 kiemelt, míg 23 nem kiemelt oktatási intézmény élt. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján elmondhatjuk, hogy a nyertes pályázatokból megvalósított eszközbeszerzésnek és programoknak köszönhetően sikerült az intézményeknek az oktatást némileg színvonalasabbá és korszerűbbé tenni.

A jövő héten hirdetjük meg a diplomaelismerésre vonatkozó pályázati felhívásunkat, amely azoknak szól, akik külföldi felsőoktatási intézményekben szereztek oklevelet, és haza szeretnének jönni itthoni munkavállalás vagy továbbtanulás céljából. A pályázat a diplomahonosítás költségeinek megtérítésére szolgál. A felvételi vizsgák eredményeinek közzétételével egy időben jelenik meg a felsőoktatási ösztöndíj és az Európa Kollégium bentlakására vonatkozó pályázati felhívás is. Ezt követi a demonstrátori ösztöndíj pályázatunk kiírása. Az ösztöndíjak arra motiválják a tanulókat, hogy itthon tanuljanak tovább. Szeretnénk ezzel az ösztöndíjjal, amelynek értéke 90 és 150 euró között mozog, tíz hónapon át támogatni az egyetemistákat.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás