A Palics és Mórahalom között megvalósult sikeres európai, határon átnyúló IPA-projektumnak, a Sokszínű együttműködésnek (Colorful Cooperaration) köszönhetően lehelyezték a Csongrád megyei fürdővárosban a Szerb Művelődési Intézet alapkövét. Az intézet egy éven belül készül el, a tervek szerint jövő januárban, Szent Száva napján adják majd át rendeltetésének. Mórahalom és Palics közösen pályázott a projektummal az európai forrásokra, pár hónapon belül Palicson is a földbe kerül az itteni magyar intézet alapköve. A szerb központ projektumának értéke 3,7 millió euró, de a helyszínen Branko Ružić államigazgatási és helyi önkormányzati miniszter úgy fogalmazott, pénzben nemigen lehet kifejezni, mennyit ér a két nemzet, a két ország közötti gyümölcsöző együttműködés e legújabb eredménye. Véleménye szerint az intézet jelképezi egymás kultúrájának, hagyományainak a kölcsönös tiszteletét, ami az elmúlt időszakban jellemzi a bilaterális, baráti kapcsolatokat. A központ jelentőségét a miniszter elsősorban annak idegenforgalmi kapacitásaiban vélte felfedezni, mint mondta, nagymértékben befolyásolhatja majd a turizmus élénkítését a határ menti övezetben mindkét országban.
– Az efféle eredmények is azt mutatják, hogy a sikeres államapparátus nem kizárólag a közügyek intézésének a gyorsaságában mutatkozik meg, hanem abban is, hogy elő tudja segíteni, menedzseli a régiók közötti együttműködést, konkrét elképzelések megvalósítását képes elérni. Itt elsősorban a kultúráknak, az embereknek az összekapcsolásán van a hangsúly. Nem mellékes, hogy a nemkormányzati szektor is alaposan kivette a részét a munkából, s a kirajzolódó eredmények a civil szféra aktív szerepvállalásának is tulajdoníthatók – értékelte a helyszínen megtartott alkalmi beszédében az államigazgatási tárca vezetője.
Reményének adott hangot, hogy egy év múlva még magasabb rangú állami tisztségviselők jelenlétében nyílik majd meg a mórahalmi szerb központ.
Nem csupán a magyar és a szerb fél számára, hanem egész Európa és a világ számára is fontos üzenet ez a projektum – fogalmazott dr. Vitályos Eszter európai uniós fejlesztésekkel megbízott magyar államtitkár. Véleménye szerint az alapüzenet az, hogy kellő akarattal, túllépve a múltbeli, történelmi viszályokon, ellentéteken, a két nép igenis képes arra, hogy egymás kultúráját tiszteletben tartva, azt elfogadva és ápolva sikeres kapcsolatot alakítson ki, és széles körű együttműködést valósítson meg. Az államtitkár arra emlékeztetett, hogy a Magyarország és Szerbia közötti határon átnyúló együttműködési uniós program 2014 és 2020 közötti időszakában mintegy 200 projektum halad a megvalósítás felé, s hogy 21 millió eurót sikerült lehívni a rendelkezésre álló keretből.
Az alapkő lehelyezését megelőzően Duka Félix, az Egy-Másért Ifjúsági és Közösségfejlesztési Egyesület elnöke a párbeszéd fontosságára hívta fel a figyelmet, ez ugyanis az egyedüli garanciája annak, hogy két nemzet megértse egymást, képes legyen egy közös jövőképnek a kialakítására. Hozzátette: a szerb kultúrcentrum egy új dimenziója a közösségfejlesztésnek, s arról beszélt, hogy a cél annak átadását követően egyértelműen az lesz, hogy élettel, tartalommal töltsék fel ezt az intézményt.
– Tudjuk, hogy eltér egymástól a szerb kólónak és a magyar csárdásnak a ritmusa, de hiszünk benne, ha a két táncot egymásba kapaszkodva járjuk, közelebb léphetünk Európához – fogalmazott jelképesen Duka, majd bejelentette, hogy a szerb központ éppen a Kóló nevet fogja viselni.
Nógrádi Zoltán, Mórahalom polgármestere felszólalásában azt mondta, ahhoz, hogy közös jövőképet alkossunk, összeköttetési pontokat kell kialakítanunk. Szerinte a kultúra, a művészet, a turizmus éppen ilyen kapcsolódási pontok.
– Olyasmit építünk, ami a gazdaságot, a jövedelmet, a művelődési életet erősíti majd a határ mindkét oldalán. Mi Mórahalmon a szerb kultúra nagykövetei szeretnénk lenni, s cserébe elvárjuk, hogy a szerb oldalon ugyanolyan tisztelettel viseltessenek a magyar kisebbség kultúrája iránt, mint mi itt a szerb művelődés iránt – jelentette ki Nógrádi.
Ognjen Bjelić tartományi régiófejlesztési titkár elmondta, a mórahalmi kultúrközpont az egyike a 2016-ban jóváhagyott öt sikeres projektumnak, s bejelentette, hogy a palicsi magyar intézet alapkövét április végén, május elején lehelyezik.
Az ünnepélyes alapkőletételt követően Joó Balázs mórahalmi plébános és Pavle Kaplan szegedi ortodox keresztény parókus áldották meg a leendő épület helyszínét. A mórhalmi Szerb Művelődési Intézetben a tervek szerint a gasztronómia szerelmesei számára fontos étterem és konyha, művészeti előadóterem és imaház is otthonra lel majd.
A tegnapi alapkőletételen csongrádi képviselők, vajdasági tartományi, helyi önkormányzati tisztségviselők is jelen voltak, így Nagybecskerek és Nagykikinda polgármestere, az újvidéki és a szabadkai önkormányzat tagjai is.